Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Spiridusu View Post
    Poti sa imi zici si mie mai exact unde e este filtrul asta, ca eu m-am uitat pe la motor si nu am reusit sa dau de el.

    Filtrul de ulei la 0.9 Tce se afla sub motor. Il poti vedea daca dai jos scutul.

    Comment


    • Originally posted by stoicanu View Post
      Filtru de uleu se afla sub motor
      Trebuie dat scutul jos pentru a ajunge la el
      Originally posted by bogdan_cj View Post
      Filtrul de ulei la 0.9 Tce se afla sub motor. Il poti vedea daca dai jos scutul.
      Am inteles. Merci.

      Comment


      • Atenție! dacă vrei să îl schimbi tu, nu forța paharul de plastic în care e filtrul, riști să-l spargi apoi râmâi cu o pagubă de 75euro + mașina imobilizată.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Daca e cald nu prea are sanse sa-l sparga; numai daca nu se pune cu dalta pe el

          Comment


          • Deocamdata nu aveam de gand sa le fac singur, eram doar curios.

            Am facut revizia la cei de la Meridian Sud si m-a costat 514 RON (Revizia de 1 an).
            AU fost foarte de treaba, m-au lasat sa stau si cu masina (in service) in timp ce lucra mecanicul la ea.
            Attached Files

            Comment


            • Foarte mult în condiţiile în care uleiul de motor a fost "doar" un 10W40.
              Filtrul de aer, respectiv habitaclu au fost şi ele foarte scumpe.

              Comment


              • Ampt, ne-am obisnuit cu asemenea preturi

                Comment


                • E ok 10w40 in 0.9tce? Parca venea cu 5w30 umplere din fabrica.

                  Comment


                  • Când un filtru de polen costă cât un cap de bară, ceva parcă nu este în regulă.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      E ok 10w40 in 0.9tce? Parca venea cu 5w30 umplere din fabrica.
                      pe timp de vara e ok 10w40 fara nicio problema
                      sigpic

                      Comment


                      • La motorul 0,9 TCe H4B Dacia recomandă 5w30 iar Renault 5w40, orice altceva poate, în caz de probleme, anula garanția la motor.

                        Pentru "cunoscători" amintesc: turbina 1200e, bloc motor(camasi amovibile) 480e etc
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Pentru " cunoscatori ", de cind face Renault din nou motoare cu camasi amovibile ?
                          Alea erau pe la d1300 si cel mult DSN, SLZ ...

                          Sau poate " cunoscatorii " nu stiu ce inseamna amovibil :

                          AMOVÍBIL, -Ă, amovibili, -e, adj. 1. (Despre funcționari) Care poate fi mutat, revocat, concediat. 2. (Despre obiecte, piese, organe de mașini etc.) Care poate fi separat de restul ansamblului fără ca acesta să se defecteze. – Din fr. amovible.

                          ( Sursa : Dexonline )

                          Comment


                          • Ceva constructiv? Ok, my bad(oră târzie, etc.), cămăși inamovibile - ideea e că pe un motor construit în mare parte din Al și aflat în garanție, nu faci experimente ( mai ales dacă nu e al tău/nu îl ai pe mașină) recomandând tot felul de uleiuri.
                            K7J, și K7M sunt mai ușor de reparat piese cam peste tot, H4B e relativ nou, piesele sunt cam rare.
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Salutare, vineri am facut si eu revizia de un an la stepway - pretul mi se pare decent avand in vedere ca include schimbatul si depozitarea anvelopelor.
                              Cu ocazia asta am incercat si activarea HSA din clip - tipul care se ocupa cu diagnoza a gasit functia, avea si instructiunile de activare , a activat functia insa nu stiu daca chiar functioneaza caci la o panta mica la un semafor tot curgea la vale masina(in treapta 1 ), o sa incerc sa gasesc o panta mai mare... la campie e mai greu de testat functia asta
                              Attached Files
                              RTFM

                              Comment


                              • Interesant este că reprezentanţele sunt cele care dau "tonul la cântec", în ceea ce priveşte folosirea uleiului 10W40 în motorul 0,9 TCe.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google