Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizii Logan II

    Azi am trimis al meu logan la prima revizie.
    Scurgerile de ulei,care le-am post acum ceva vreme cu pozele aferente, se pare ca defapt nu e ulei ci o ceara care se da din fabrica si care sa topit.
    Cei drept nu am gasit nici o data ulei sub dansa.
    Placute de frana uzura 80% dar nu au pe stoc.
    Montat acele presuletze la rotile din spate , pentru fata nu aveau pe stoc a ramas o comanda ferma.
    Revizia cu uleiul si filtre schimbate plus acele presuri pe spate cu montaj au costat 840 ron.
    sigpic

  • #2
    Ce ulei au bagat?

    Comment


    • #3
      Da cum ai reusit sa ai uzura de 80% la placute in doar 20.000 km ... ?
      Te referi la aparatorile de noroi? ... sau ce sunt acele presulete la rotile din spate? ... daca la astea te referi... cum adica nu aveau si pe fata? ... ale mele sunt universale si deci se potrivesc oriunde la masina? ... Daca poti pune o poza cu ele sa imi dau si eu seama despre ce e vorba.
      Poti sa ne spui cat a costat doar revizia? ... mi se pare cam mult 840 de lei ... chiar si cu tot cu aparatorile de noroi. Sau poate e diferenta la revizia facuta pentru o masina detiunuta de o persoana fizica fata de unca juridica (stiu ca a ta e pe firma parca ...nu?).

      Merci
      Last edited by M.FLORIN; 29 April 2013, 21:33.
      sigpic
      This is My Ride!
      !Visit and enjoy!

      Comment


      • #4
        nu are nici o treaba daca e facuta pe firma...pretul la manopera si piesele e acelasi..totusi acelasi lucru ma mir si eu cum ai reusit sa uzezi placutele asa repede
        low....&.....slow

        Comment


        • #5
          Sunt ecologice, deci se explica, iar la 3 seturi de placute trebuie schimbat si discul.

          Originally posted by stoicanu View Post
          Azi am trimis al meu logan la prima revizie.
          Scurgerile de ulei,care le-am post acum ceva vreme cu pozele aferente, se pare ca defapt nu e ulei ci o ceara care se da din fabrica si care sa topit.
          Cei drept nu am gasit nici o data ulei sub dansa.
          Placute de frana uzura 80% dar nu au pe stoc.
          Montat acele presuletze la rotile din spate , pentru fata nu aveau pe stoc a ramas o comanda ferma.
          Revizia cu uleiul si filtre schimbate plus acele presuri pe spate cu montaj au costat 840 ron.
          Daca e ceara inseamna ca trebuie sa fie si la Florin. Cred ca e abureala asta. Incearca sa dai cu mana cand motorul este rece sa vezi daca se ia pe mana. Sau trebuia sa ii pui sa stearga zona si sa vezi daca mai apare.

          Daca la benzina a fost revizia 840, inseamna ca la diesel sare lejer de 1000 lei. Eu si la loganul vechi imi luam piesele de la alte magazine (piese originale) si la preturi bune. De exemplu uleiul era in service 160 lei , iar eu il luam cu 75 lei, filtru ulei cu 15 lei..., placute 90 lei si repet, piese originale.
          Last edited by MihaiiahiM; 29 April 2013, 22:31. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • #6
            Maine ridic masina din service si promit ca raspund la toate intrebarile cat mai corect.
            Legat de placute, eu am un stil de condus mai agresiv ca sa zic asa, legat de presuri da sunt acele care vin in spatele rotilor si nu aveu decat un set pe care lau si montata in spate.
            Initiala acele presuri costau 260 ron fata spate cu montata cu tot.
            Si eu am ramas un pic surprins cand au zis ca se potrivesc si pe fata si pe spate.

            Ca sa rezolv si problema cu uleiul de pe motor maine am sa il spal si daca apare in continuare am sa ma duc peste ei.

            Acum cat este in garantie masina te cam obliga sa mergi le ei, mai ales ca este un motor relative nou si nu prea iti permiti sa risti.
            Last edited by stoicanu; 29 April 2013, 23:41. Reason: Automerged Doublepost
            sigpic

            Comment


            • #7
              Deci revizia costa 620 lei.
              Ce hoti infecti
              Esti amabil sa ne spui preturile pentru fiecare reper in parte?
              Ms frumos.

              Comment


              • #8
                Si eu am verificat daca exista acele scurgeri pe sub motor ... la mine nu este nimic. Si mie mi se pare cam ciudat sa fie ceara, mai ales acolo unde temperaturile in mers sunt destul de ridicate. Si in plus de ce ar pune ceara acolo? Ca sa ce ...? Hai ca pe vopseaua exterioara am inteles dar pe sub motor .... care e logica. Si eu cred ca aia din service habar nu au ce este acolo.
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • #9
                  @stoicanu: Ce ulei ti-au pus?

                  Comment


                  • #10
                    Eu am gasit presurile (aparatorile de noroi de la roti) la un dealer la pretul de 60 lei setul (adica doua bucati) si vin cu holsuruburi si niste braduleti. Asta inseamna ca doua seturi , adica fata si spate, costa 120 lei, iar pana la 260 mai sunt ceva bani, oare sa fie 140 lei manopera? Mi se pare cam multicel.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Aceasta este factura de service.
                      Sper ca am stisfacut toate nelamuririle.
                      Attached Files
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Este umflata rau. 5 litrii de ulei?

                        Comment


                        • #13
                          Nu inteleg ce cauta lichidul ala de racire in factura! Masina este in garantie, orice pierdere de lichide inseamna defectiune care trebuie depistata si remediata pe garantie, inclusiv completarea lichidului (in cazul tau cel de racire).
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Iarasi baga astia preturi de turist. COLECTIE FILTRU HABITACLU -de zici ca e o colectie de surprize din guma turbo - costa cat celelate piese si accesorii folosite la revizie.
                            E de bine ...

                            Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                            Mihai ... la ei in cartulie scrie - probabil - ca antigelu se schimba la 20 de mii km ... sau ca se completeaza - dupa caz. ... si daca le ceri detalii iti explica frumos ca ala e "consumabil" ... nu zic bine?

                            Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                            Last edited by M.FLORIN; 30 April 2013, 23:18. Reason: Automerged Doublepost
                            sigpic
                            This is My Ride!
                            !Visit and enjoy!

                            Comment


                            • #15
                              Eu stiam ca antigelul se schimba la 3 ani pentru ca isi pierde proprietatile. La loganul vechi nu am completat niciodata antigel in cei 6 ani si 230000km. Mi l-au schimbat cand mi-au schimbat si pompa de apa, asta la 105000 km, pe garantie.

                              Florin, vezi ca scrie acolo in fisa aia cu reviziile la cat se schimba antigelul.
                              Last edited by MihaiiahiM; 30 April 2013, 23:27.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google