Schimb De Difuzoare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Arata foarte bine,ca de fabrica

    Comment


    • - am folosit inele adaptoare de mdf de 165mm diametru, si inaltime de 15 mm, montate pe tabla interioara, peste care s-a venit cu folia insonorizanta si am decupat numai golul de difuzor;
      - pe usile fata am montat boxe sistem Hertz Dieci DSK 165.3, cu crossover si tweeter montat ingropat in capacele interioare de la oglinzile laterale, care s-a integrat perfect;
      - pe usile din spate am montat boxe coaxiale Hertz Dieci DCX 165.3 .

      Spune-mi te rog daca sau potrivit difuzoarele Hertz Dieci Dsk la gauri si la adancimea in portiera,eventual si la mufe.
      Pe spate inele adaptoare le-ai cumparat si de unde?
      Au trebuit ceva modificari la tabla sau fata de usa? Caci m-a convins descrierea ta sa imi achizitionez si eu aceleasi boxe pentru a avea un sunet "demential".

      ca si solutii de antifonare ce spuneti de
      DEDEMAN - cel mai expansiv retailer de materiale de constructii dezvolta cel mai complet site DIY, comunicand esentialul despre: ofertele de produse, servicii si companie
      Last edited by ctc_deliric; 17 April 2016, 18:35. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by ctc_deliric View Post
        - am folosit inele adaptoare de mdf de 165mm diametru, si inaltime de 15 mm, montate pe tabla interioara, peste care s-a venit cu folia insonorizanta si am decupat numai golul de difuzor;
        - pe usile fata am montat boxe sistem Hertz Dieci DSK 165.3, cu crossover si tweeter montat ingropat in capacele interioare de la oglinzile laterale, care s-a integrat perfect;
        - pe usile din spate am montat boxe coaxiale Hertz Dieci DCX 165.3 .

        Spune-mi te rog daca sau potrivit difuzoarele Hertz Dieci Dsk la gauri si la adancimea in portiera,eventual si la mufe.
        Pe spate inele adaptoare le-ai cumparat si de unde?
        Au trebuit ceva modificari la tabla sau fata de usa? Caci m-a convins descrierea ta sa imi achizitionez si eu aceleasi boxe pentru a avea un sunet "demential".

        ca si solutii de antifonare ce spuneti de
        http://www.dedeman.ro/ro/auto/acceso...tip-500ml.html
        Atat pe usile din fata ,cat si pe cele din spate am montat boxe de 16.5. Inele adaptoare ,la fel...
        Nu am modificat nimic la tabla..tocmai de aceea se monteaza cu inele.. Mufele originale au fost "sacrificate". gasesti pe net si inele si boxe ... important e sa reusesti sa inchizi usa , prin insonorizare, astfel incat sa creezi o incinta pt boxa..
        Folosete folie insonorizanta stp, sika ,etc.ceva mai accesibil.
        cu solutia aceea risti sa astupi fantele de scurgere din usi si atunci o sa ai "acvariu" in usa...
        Atentie la +si - , altfel nu o sa se auda bine.

        Trimis de pe al meu ASUS_Z00LD folosind Tapatalk

        Comment


        • Originally posted by sebi.vas View Post
          Atat pe usile din fata ,cat si pe cele din spate am montat boxe de 16.5. Inele adaptoare ,la fel...
          Nu am modificat nimic la tabla..tocmai de aceea se monteaza cu inele.. Mufele originale au fost "sacrificate". gasesti pe net si inele si boxe ... important e sa reusesti sa inchizi usa , prin insonorizare, astfel incat sa creezi o incinta pt boxa..
          Folosete folie insonorizanta stp, sika ,etc.ceva mai accesibil.
          cu solutia aceea risti sa astupi fantele de scurgere din usi si atunci o sa ai "acvariu" in usa...
          Atentie la +si - , altfel nu o sa se auda bine.

          Trimis de pe al meu ASUS_Z00LD folosind Tapatalk
          cate folii insonorizante ai folosit,daca poti sa imi spui??
          si ai pus cat ai putut si pe interior la portiera si pe exterior catre fatza de usa?
          Multumesc anticipat.

          Comment


          • Originally posted by ctc_deliric View Post
            cate folii insonorizante ai folosit,daca poti sa imi spui??
            si ai pus cat ai putut si pe interior la portiera si pe exterior catre fatza de usa?
            Multumesc anticipat.
            Vezi postarea #178

            Trimis de pe al meu ASUS_Z00LD folosind Tapatalk

            Comment


            • Originally posted by ctc_deliric View Post
              - am folosit inele adaptoare de mdf de 165mm diametru, si inaltime de 15 mm, montate pe tabla interioara, peste care s-a venit cu folia insonorizanta si am decupat numai golul de difuzor;
              - pe usile fata am montat boxe sistem Hertz Dieci DSK 165.3, cu crossover si tweeter montat ingropat in capacele interioare de la oglinzile laterale, care s-a integrat perfect;
              - pe usile din spate am montat boxe coaxiale Hertz Dieci DCX 165.3 .

              Spune-mi te rog daca sau potrivit difuzoarele Hertz Dieci Dsk la gauri si la adancimea in portiera,eventual si la mufe.
              Pe spate inele adaptoare le-ai cumparat si de unde?
              Au trebuit ceva modificari la tabla sau fata de usa? Caci m-a convins descrierea ta sa imi achizitionez si eu aceleasi boxe pentru a avea un sunet "demential".

              ca si solutii de antifonare ce spuneti de
              http://www.dedeman.ro/ro/auto/acceso...tip-500ml.html
              exact acel spray dar pe negru l am cumparat ieri din dedeman, este si antifonant si previne si coroziunea- eu vreau sa dau cu el la zonele rotilor spate pe intrados, si pe sub masina cat imi ajunge si daca este cazul mai cumpar un tub
              am vazut la un prieten ca ajuta mult la insonorizare asa ca eu zic ca merita

              Comment


              • Am montat difuzoarele Hertz Dieci Dsk 165.3 cu insonorizant Ctk 2.0 dar marea problema si intrebare este...de pierde bass sau calitate daca inele adaptoate la difuzoare au fost de plastic si nu de mdf desi le-am acoperit cu un strat de insonorizant?
                Pentru a pune difuzoare de 16.5 si pe spate unde gasesc inele adaptoare?

                Comment


                • Folosesti aceleasi inele ca si pe fata, insa trebuie decupata tabla. Altfel nu incap dif de 16 pe spate
                  My Ride sigpic

                  Comment


                  • Dar este vreo diferentala bas intre inel de plastic si mdf ?
                    Desi cel de plastic este insonorizat...

                    Comment


                    • Eu am pus inele de plastic si pe spate cu dif de 16.5 fara sa tai ceva.
                      Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                      Comment


                      • Originally posted by masinamica View Post
                        Eu am pus inele de plastic si pe spate cu dif de 16.5 fara sa tai ceva.
                        Ce grosime are inelul? Nu ating dif de tabla de la usi?

                        Originally posted by ctc_deliric View Post
                        Dar este vreo diferentala bas intre inel de plastic si mdf ?
                        Desi cel de plastic este insonorizat...
                        Nu. Trebuie fixate bine sa nu vibreze
                        Last edited by Madutzu25; 27 April 2016, 15:24. Reason: Automerged Doublepost
                        My Ride sigpic

                        Comment


                        • In jur de 2cm cred, le-am montat in vitan.
                          Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                          Comment


                          • Am montat difuzoare Hertz Dieci DSK 165.3 cu inele adaptoare de plastic,cu insonorizat portiere fata cu Ctk 2.0 mm si montat tweetere in colturile stalpilor,cu tot cu mascat de fire si alte cele.
                            Dar pe spate e putin mai complicat deoarece nu cred ca am fire (varianta Ambiance) unde as vrea sa montez difuzoarele original Dacia de pe fata caci eu zic ca sunt ok cu portiera insonorizata si din setarile Media nav-ului dau sunetul principal pe difuzoarele fata.

                            nu stiu cum sa fac ca sa montez difuzoare pe spate din cateva motive,cum ar fi :
                            -cum sa reusesc sa desfac consola
                            -sa vad daca pot sa pun fire pentru difuzoare in mufa de alimentare
                            -sa vad cum trag firele (desi asta e ultima problema)

                            Comment


                            • Consola se desface incepand cu partea de jos, tragi de ea cu atentie sa nu rupi rama
                              Sigur ai nevoie de papuci pt mufa din spate
                              Firele le tragi usor, urmaresti traseele de cabluri stanga/ dreapta
                              Cat despre difuri, iti recomand sa te mai gandesti. Cele stock sunt cartoane, sunetul e ft slab; nu merita niciodata banii

                              Originally posted by masinamica View Post
                              In jur de 2cm cred, le-am montat in vitan.
                              Am pus la mine gbl gt6; nu am putut sa le montez fara decupaj, atingeau in tabla. Inel de 18mm mdf. Cred ca dif tale sunt mai "turtite" si de asta incap fara decupaj
                              Last edited by Madutzu25; 28 April 2016, 09:07. Reason: Automerged Doublepost
                              My Ride sigpic

                              Comment


                              • Ca o completare, daca nu ai niste scule din plastic speciale pentru a demonta interior si alte elemente din plastic poti introduce un card de plastic si cu el sa te ajuti sa tragi de masca, cu rabdare iese fara probleme.
                                Eu am pus Focal si cred ca erau mai turtite,singura chestie a fost ca inelul de plastic nu statea perfect etans in spate si am izolat si astupat spatiul cu aluband.
                                Tot acel inel de plastic avea pe partea pe care are contact cu tabla montat un burete care sa ajute etansarea corect.
                                Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google