Schimb De Difuzoare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Foarte misto lucrarea , imi pare rau ca nu am putut sa ne sincronizam ....
    Drive is the game, Logan 1.5 dCI is my way
    www.upgradefaruri.blogspot.com

    Comment


    • #47
      Nu-i bai Mishule, mai sunt multe de facut impreuna... statia, pedaliere, si vad eu ce idei mai gasesc.

      Comment


      • #48
        Pozele cu tweterele din usi.
        Attached Files

        Comment


        • #49
          Eu am doua perechi de 13cm ramase de la masina veche si ma gandeam sa incerc sa le folosesc, adica sa nu mai cumpar boxe aftermarket de 16cm nici macar pe fata.

          Cu sobwooferul din dotare (activ de 75W) se auzeau decent si difuzoarele de 13cm, desi parca ar fi mers un filtru trece sus (sa tai din bass pe boxele din portiere).

          O sa-mi trebuiasca bineinteles adaptoare de MDF 16-->13 dar oricum cred ca trebuiau ca sa ma incadrez in adancimea de montaj.

          Comment


          • #50
            Vezi ca daca ai logan 2, pe fata ai din fabrica boxele pe 16 cm.

            Comment


            • #51
              Stiu, dar le am deja pe cele de 13cm si ma gandeam sa economisc un ban... Sa vad cum se aud, ca nu ma costa decat 1-2h de munca, si daca nu-s multumit le vand si-mi iau altele de 16cm.

              Eu ma uit ca pe ele scrie 51W RMS si pe cele de 16cm scrie 61W RMS adica nu mare branza in plus. Ce-i drept daca platesc mai mult gasesc difuzoare de 90-100W in format 16cm. Dar la banii pe care vreau sa-i dau, adica 100-150lei perechea nu prea cred ca e mare upgrade de la 13 la 16.

              Deci: Sub il leg pe high-level la boxe. Daca cu 4x13cm pot da media-nav la maxim, fara distorsiuni si cu bass pe 0 sau macar -1 (ca sa mai aibe si subwooferul ce sa amplifice), ma declar multumit si o las asa. Daca incepe sa gâjâie, bârâie, trepideze etc., trec pe 16cm si eventual dau faderul pe fata putin.
              Last edited by dr_p; 16 December 2013, 15:46.

              Comment


              • #52
                Corect. Nu uita sa iei in calcul 2 aspecte. Diful de 16 are basul mai puternic decat cele de 13 (volumul de aer dislocat mai mare), si 2 - inelele de centrare/distantare trebuiesc facute pe fata cu reductie la 13. Succes la bricolage ! Tine-ne si pe noi la curent !

                Comment


                • #53
                  M-am chinuit o ora cu traforaju mizdii, m-am crizat si am cumparat un fierastrau pendular la 54lei (Dedeman) de care-s foarte multumit. Am facut adaptoare din MDF 15mm dupa aceleasi sabloane de mai sus, dar in mijloc am dat gaura pentru difuzoarele mele de 13cm. In ideea ca daca nu-s multumit, largesc gaura pentru 16cm. Am montat o boxa Blaupunkt pe portiera dreapta fata, s-a simtit o imbunatatire, dar nu foarte mult.
                  M-am crizat din nou si am cumparat 2 seturi de ALPINE SPG-17C2 la 160lei, super pret, zic eu, de la Norauto. (Focal FOCAL 165CA1 la 199lei nu mai aveau).
                  Am trecut din nou pe la Dedeman, am luat banda bituminoasa 2mm cu folie aluminiu, 7.5cm x 10m TYTAN la 40lei (asemanatoare cu Aluband). Mi-a ramas un sfert, dar o sa pun suplimentar pe portierele fata(v. mai jos).

                  Am pus bituminoasa doar pe tabla din interior, caci nu am pistol de aer cald si mi-e frica sa nu se desprinda si sa se lipeasca pe geam. In mod normal aici ma crizam din nou si-mi cumparam pistol de aer cald, dar n-am nici garaj sau curent in parcare si parca un generator e prea de tot.

                  Am montat o boxa, nu mi s-a parut cine stie ce, am montat-o si pe a doua (pe fata) si e mai bine. Totusi la volum maxim (31) trebuie sa cobor bass-ul pe -4 sau -5 ca e prea mult si vibreaza fata de usa. Daca o tin cu mana e considerabil mai bine, deci ar trebui ceva umplutura intre tabla si fata de usa.

                  Da, ati ghicit, m-am crizat si am luat 2 role de folie de parchet 3mm (11mp fiecare) la 16 lei rola, din Praktiker. Aici ar fi momentul sa zic ca regret ca am luat o folie asa subtire, mai bine una de 10-15mm (aveau in Dedeman) sau fonomin ca sa-l pot decupa precis dupa contur. Eu am pus 3-20 straturi si e greu sa le tii impreuna.

                  Am facut si portierele spate, dar inelele de MDF de 15mm sunt la limita pentru boxe de 16cm (pe spate) si a trebuit sa rup urechile alea din tabla portierei(la interiorul gaurii unde stau difuzoarele) si sa le montez la marea arta. Fetele de usi le-am luat in casa si le-am burdusit cu folie de parchet (v. mai sus). Rezultatul mi se pare mult mai bun decat pe fata, unde nu am pus folie de parchet.

                  Acum sa vobim de +/- la difuzoare. Cum chiar n-am habar care e + si - pe cablajul masinii, le-am pus pe toate la fel, adica firul din drepta din mufa l-am considerat + si i-am pus papuc gros. Atentie ca sunt culori diferite pe fata (verde/maro pe stanga si roz/albastru pe dreapta), iar pe spate sunt ambele alb/verde. Nu eram chiar sigur ca Dacia (sau eu) nu a gresit la logica de cablare si atunci am luat MP3-urile de aici care au fost foarte utile, ca pe spate gresim cablarea, nush-cum-dracu. Se aude clar mai bine varianta OK decat cea out-of-phase. Evident, comparatia o facem cu faderul maxim fata sau spate, adica sa se auda doar in boxele din fata sau din spate, pe rand. Nu pot verifica intre difuzoarele de pe aceeasi parte, ca se aud mereu in faza, si e normal sa fie asa, e acelasi canal (st/dr).

                  Pe spate (bituminoasa, MDF, folie PEE la greu) se aude marfa, volum in blana (31) cu bass pe -2 sau 0, depinde de melodie. Pe fata in schimb (idem, dar fara folie PEE) bass -5, deci urmeaza sa pun folie si in fetele de usi fata. Aici am o vorba de intelepciune - nu faceti ca mine. Am pus 3-4 folii intregi, peste toata fata de usa, inclusiv unde avea bucati de burete care sa preseze in tabla. Rezultatul e ca se pune greu la loc si sta bombata, deci freaca manivela de geamuri (nu am geamuri electrice spate). Apropo de asta, manivela se scoate tragand cu mana de fusta aia de plastic, se invarte manivela pana vedem siguranta care blocheaza axul, se scoate cu o surubelnita si iese foarte usor manivela. Cand o punem la loc, se pune intai siguranta si apoi o impingem pe ax pana face click si s-a asezat siguranta in santul de pe ax. Zic asta ca pe net scrie ca tragi ca nebunul si iese...

                  Alta vorba de intelepciune, ascultati muzica la bitrate mare (320kbps) si trasa calitativ. Era sa-mi bag gheara-n gat ca se aud ca dracu si pacane, cand de fapt erau MP3-urile de rahat. Deasemenea, nu testati prea tare boxele fara fetele de usi, ca o sa vibreze toate clemele metalice in care vin suruburile de fixare. Sau montati suruburile ca sa imobilizeze clemele.

                  Da io tot pun subwooferul ca din cand in cand parca merge un masaj in scaun )

                  Uitesem - difuzoarele pe fata sunt 16, pe spate 13, iar cele de pe fata au marcat 4 ohm, max 40W. Sunt decente pentru boxe stock, zic eu, magnetul are 6-7cm in diametru, dar nu au inalte si nu prea duc bass. Alea de Clio erau 13 toate, iar pe spate magnetul avea 3-4cm (?!)
                  Last edited by dr_p; 30 December 2013, 23:40. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #54
                    Vezi ca am postat la postul 39 cum se testeaza polaritatile, si cred ca am mentionat cand am descris montajul polaritatile pe fire.

                    Felicitari pentru montaj, sper sa fii multumit in final cu totul.
                    PS - tare treaba cu generatorul... LOL....

                    Nu inteleg de ce cu basul la 0 sau -2... eu stau cu basul la +2 si ascult Rock in blana.....

                    Singura chestie pe care am facut-o eu in plus, daca te uiti la poze, inainte sa pun inelele pe usa, am pus Alluband pe usa si am strans inelele de MDF peste Alluband, astfel incat sa nu vina inelul in contact direct cu tabla.

                    Poze ne pui ?

                    Felicitari inca o data pentru efort si up-grade !

                    PS - Vad ca esti din Bucuresti, daca ai nevoie de scule sau de un sfat, sau pur si simplu vrei sa discutam subiectul, da un sem. Aveam si soricel, si pistol cu aer cald (FEON, evident !!) si tot ce iti trebuia. D-aia suntem colegi...
                    Last edited by budaipmihai; 31 December 2013, 00:01. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by budaipmihai View Post
                      Nu inteleg de ce cu basul la 0 sau -2... eu stau cu basul la +2 si ascult Rock in blana.....
                      pentru ca ai boxe duble ca pret, poate :P

                      Comment


                      • #56
                        budaipmihai salut!
                        de cati wati sunt difuzoarele originale pe usile din spate la logan 2 ? sunt de 13 inch?

                        Comment


                        • #57
                          iti pot raspunde eu: sunt de 13cm pe spate, dar nu scrie nimic de putere. Pe fata scrie maxim 40W.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by dr_p View Post
                            iti pot raspunde eu: sunt de 13cm pe spate, dar nu scrie nimic de putere. Pe fata scrie maxim 40W.
                            Confirm. Dar ma indoiesc serios de cei 40 W, tinand cont de cat de usoare sunt, de aspectul membranei si de magnetul care e aberant de mic... nu cred sa aibe mai mult de 15 W.

                            Comment


                            • #59
                              e 40W maxim, la fel cum Alpine-urile mele au 240W maxim

                              Comment


                              • #60
                                Am terminat ieri cu montajul subwooferului.
                                Super multumit de cum se aude, nu-mi sar geamurile, dar completeaza perfect boxele din usi. L-am legat pe intrarile high-level, la boxele de pe spate, iar legaturile le-am facut in stalpi. Ziceam mai sus ca boxele spate au fire alb/verde, ei bine nu sunt sigur, dar in stalpi firele sunt crem/verde.
                                Acum basul sta la -5 din EQ, si daca vreau si mai putin bass dau faderul in fata (unele posturi FM se aud aiurea cu mult bass, iar la volum mic sub-ul se aude prea tare fata de restul).
                                Din pacate in 2h20min imi expira numerele rosii si nu am inmatriculat-o inca, deci nu ma misc cu ea cateva zile. Dupa asta, as vrea si eu sa aud boxele tale, budaipmihai. Poate ne intersectam la o intalnire sambata la polivalenta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google