Mai E Nevoie De Rodaj? (0.9 TCE)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Soluţia pentru tine este să mergi cu maşina în reprezentanţă, că doar de aceea ai garanţie.

    Comment


    • #47
      Cutia la TCe e JH3 cu timonerie pe cabluri. Agatarea s-a agravat pe parcurs sau a aparut brusc?
      Oricum e de GARANTIE.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #48
        Cred ca asa facea de la inceput, nu am bagat tare de seama, insa acum ca sunt mai atent cand schimb in a treia mi se pare enervant
        O sa trec si pe la servis, initial am zis ca poate se mai lasa insa a treia e problematica
        RTFM

        Comment


        • #49
          da-o frumos prin zero (pct. mort), nu direct din 2 in 3 si vezi cum intra.

          Comment


          • #50
            ieri a trebuit sa fac un drum bucuresti alexandria si retur, inainte de drum aveam undeva la 1100 de km ,deci teoretic rodajul se terminase, in depasiri m am dus la 4000 de turatii ,unde motorul se auzea fain, eu cred ca deja pot exploata masina pe toata plaja de turatii, voi a ti facut rodajul pana a ajuns masina la 3000 de km? va intreb pt ca am mai auzit de treaba aceasta
            apropo,consumul mediu ,cu mers ceva in bucuresti si in alexandria, a fost de 5,5 -zic eu un consum f bun

            Comment


            • #51
              Originally posted by Kojak View Post
              da-o frumos prin zero (pct. mort), nu direct din 2 in 3 si vezi cum intra.
              intradevar daca fac o mica pauza prin punctul mort intra bine dar nu e prea rapid, trebuie sa ma obisnuiesc probabil cu schimbatorul asta, am avut un megane mai vechi la care intra direct si foarte usor in a treia din a doua...
              RTFM

              Comment


              • #52
                Originally posted by panselin4 View Post
                ieri a trebuit sa fac un drum bucuresti alexandria si retur, inainte de drum aveam undeva la 1100 de km ,deci teoretic rodajul se terminase, in depasiri m am dus la 4000 de turatii ,unde motorul se auzea fain, eu cred ca deja pot exploata masina pe toata plaja de turatii, voi a ti facut rodajul pana a ajuns masina la 3000 de km? va intreb pt ca am mai auzit de treaba aceasta
                apropo,consumul mediu ,cu mers ceva in bucuresti si in alexandria, a fost de 5,5 -zic eu un consum f bun
                E ok, conform cartii tehnice. Iti place sa urle masina la 4000 rot/min? Mie mi se pare asurzitor. Oricum dupa 3000 km, o sa simti altfel motorul, se mai diminueaza zgomotul.

                Comment


                • #53
                  poate m am exprimat gresit, motorul la 4000 de ture si peste suna asa,mai nervos ca sa zic asa,plus ca simti ca de acolo are mai multa putere,trage altfel,oricum ajung pe la turatiile acestea doar in depasiri ,deci suna fain dar cand este pt scurt timp
                  ce i drept la drum intins,la mers constant, prefer sa aud motorul pana in 3000 de ture,sau pe acolo, peste 3000 de ture mers constant devine nitel cam obositor zgomotul
                  eu unul chiar ma gandesc,desi masina este antifonata net superior loganului vechi de 1.4 ,as monta o pazla antifonica dintr aceea care se monteaza pe logan dar alte motorizari decat cea pe care o am de 1.2 (sub capota motor si in compartimentul motor spre habitaclu )

                  Comment


                  • #54
                    Ce viteză pe bord are la 3.000 rpm?

                    Comment


                    • #55
                      100 de kilometri

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by panselin4 View Post
                        ce-i drept la drum intins, la mers constant, prefer sa aud motorul pana in 3000 de ture, sau pe acolo, peste 3000 de ture mers constant devine nitel cam obositor zgomotul
                        Să înţeleg că aceasta ar fi viteza de croazieră (100 km/h la 3.000 rpm) pentru acest motor de 1,2 litri?

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Ampt View Post
                          Să înţeleg că aceasta ar fi viteza de croazieră (100 km/h la 3.000 rpm) pentru acest motor de 1,2 litri?
                          La 100 km/h ai 3000 rot/min. Noi la Institut mai avem un Logan MCV, cu motorizare 1.6 MPI 85 CP si tot asa la 100 km/h are tot 3000 rot/min. Acum nu stiu, daca colegul nu prea stie sa-l conduca ca se roaga de ea sa depaseasca un tir. In schimb, mi se pare ca schimba cam aiurea treptele, pe la 1500 rot/min, ca el are un cielo, proprietate personala.

                          Comment


                          • #58
                            din ce am mers pana acum ( am doar vreo 1370 km cu loganul actual ) eu zic ca pe afara localitatilor cel mai ok ca si viteze de croaziera sunt cele de 90-100-110 ,dar eu inca nu prea am incercat sa vad la 120 sau 130 pe autostrada cum se simte, fiind abia dupa rodaj
                            eu zic ca 100 este o viteza acceptabila ,adica cele 3000 de turatii,(plus este o viteza economica) eu as zice ca este viteza de croaziera cea mai buna pt loganul de 1.2 ,acum nu stiu ce zic alti colegi cu aceasta motorizare ,din experienta personala si cu mai multi km ,chiar sunt curios
                            daca imi amintesc bine loganul vechi de 1.4 la 3000 avea 110 km/h dar parca se auzea ceva mai tare motorul
                            in orice caz,imi voi da seama mai bine cum si ce cu loganul asta de acum ,cand voi trece de cei 3000 de km de la care zice in carte ca se va mai lasa motorul

                            Comment


                            • #59
                              Oricum, 1.2 si mie mi se pare mai putin zgomotoasa fata de 1.6 Mpi. Dupa 10000 km, am inteles ca se mai lasa motorul si o sa mai scada si consumul.
                              Last edited by 77sky; 11 September 2014, 08:22.

                              Comment


                              • #60
                                Referitor la rodaj, cand am luat-o pe a mea din reprezentanta mi-au zis sa nu sar de 3000 de ture pana dupa 2-3000 de km rulati.

                                Un inginer de-al lor, prieten de-al meu mi-a zis asa: "suie-te in picioare pe acceleratie" ! Ceva de genul cum o inveti asa o ai, sa nu o invat lesinata... eu oricum schimb frecvent 1 2 si 3 pe la 5000 de ture.
                                Mentionez ca motorul merge perfect la 170.000 si este mai vioaie decat multe rodate pana in 3000 de ture.
                                http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google