Mai E Nevoie De Rodaj? (0.9 TCE)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai sunt din Calarasi si automat ies de pe autostrada la Fetesti.daca "asa scrie la carte" asa voi merge.am cumparat masina cu gandul sa ii fac si majoratul,nu s-o vand.la 300 mil masina noua,incapatoare,taxe mici e tot ce aveam nevoie.sunt roman din Romania. din ce am citit, 110-120 e mersul ei decent deci nu sunt asa dornic sa vad ce poate.pe autostrada voi merge in fata unui tir (daca am noroc sa-l gasesc).

    Comment


    • mai bine ai merge in spatele tir-ului, la vreo 60-70 de metri, daca tot vrei sa-i faci si majoratul

      Comment


      • Așa scrie în carte la renault clio 0.9 tce
        Attached Files

        Comment


        • Asa scrie si la Logan/Sandero!

          Comment


          • Originally posted by robertdorin View Post
            Detin un logan 1.0 sce 75 cai de 13 zile si am facut 400 km.treaba e ca am 3000 ture la 90km/h. in serile de duminca, atunci cand ma voi intoarce de la mare,pe autostrada voi fi o adevarata pacoste in trafic cu 90km/h, doamne fereste sa ma pupe vreunu` in fund ca lumea se grabeste sa ajunga acasa. o sa-mi pun semne de incepator poate mai scap de injuraturi si claxoane,nu?
            Buna,

            Si eu detin un logan identic cu al tau. Si tot asa voi pleca la mare si nu voi avea mai mult de 500 de km pana atunci. Diferenta e ca eu plec de la Cluj. O sa ma duc pe Brasov (ceva neamuri pe acolo). Deci drumul o sa-l fac in 2 zile.

            Cum ai mers? E ok? O sa merg ” ca la carte” asa am grija si de masina si de buzunarul meu (aici ma gandesc la radare)

            Comment


            • Am mers cu max 93 km/h in prima mie de km si am facut cateva masini sa incetineasca pe autostrada din cauza mea.o singura data mi-a fost teama cand unu din spate a vrut sa ma depaseasca si venea altu' cu viteza de pe banda cealalta si a franat brusc aproape de fundul meu.acum e ok.pe la 115 incepi sa auzi motorul dar te obisnuiesti.peste 120 intri in consum deci cam pe aici e mersul ei la drum.la depasit tiruri,nu e asa greu cum se spune.orice masina are punctul ei de "sprint" iar rodajul asta ajuta si la cunoasterea si stapanirea masinii.degeaba ai multi cai daca nu stii sa-i "activezi" in situatii critice.drum bun!

              Comment


              • Multumesc mult. Eu am mai mers cu un volkswagen de 1.4 16V pe benzina, 85CP si stiu ca in perioada de rodaj (vreo 15 miI de km) dupa 90 Km la ora consuma benzina bine de tot. Chiar si ulei, stiu ca a trebuit completat, am fugit la garantie cu el si au zis sa stau linistit ca asa e primii 15.000 de km. Cel putin pana acum au avut dreptate : acum are 140.000 de km si parca merge mai ok fata de cand era nou.
                Last edited by 77sky; 22 July 2018, 23:58.

                Comment


                • Si eu,la fel ca userul catalin s cu a lui alba ca zapada sunt foarte multumit de 1.0 sce. Azi,pt prima data am facut Calarasi-Bucuresti si retur cu 120km\h+ depasiri spre 140.cam dardaie volanul la 140 dar asta e,e logan.calculatorul a inregistrat 4.8 consum mediu cu ac la dus.pret mic pt masina noua, taxe mici,piese ieftine mai tarziu,motor simplu(sa vad turbina de la 0.9 daca mai e vie pt cei care merg din poarta in poarta),portbagaj mare,3 in spate lejer,viteza direct proportionala cu drumurile noastre toate,totul pt mine,eu,roman,sa platesc si gazele iarna.

                  Comment


                  • Sugestie pentru "cam dardaie volanul la 140 dar asta e,e logan" - reechilibrare roti.

                    Comment


                    • Credeam ca asa face toate.voi cere o echilibrare la prima revizie la anu' in iunie.momentan masina are 1700 km si n-am luat nici o groapa serioasa.voi mai face o proba pe a2 Lehliu- Constanta ca pe Fundulea-Bucuresti e jale autostrada

                      Comment


                      • Originally posted by robertdorin View Post
                        ....sa vad turbina de la 0.9 daca mai e vie pt cei care merg din poarta in poarta ..........
                        Cel mai bine ar fi sa nu-ti faci griji pentru turbinele altora, este fix problema lor. Sa stapanesti sanatos masina si sa te bucuri de ea. Faptul ca ai costuri mici de exploatare si de intretinere este un bonus si daca asta este cel mai important lucru pentru tine inseamna ca ai facut alegerea perfecta.
                        Iar in privinta volanului poti sa-ti spun ca nu stiu la altii, dar cel putin la mine nu dardaie nici la benzinar si nici la Dieselul din 2010 asa ca nu cred ca intra in categoria "asa face toate".
                        Last edited by gabrieln1960; 23 July 2018, 07:29.

                        Comment


                        • Acea trepidatie poateaparedela faptul ca preesiunea e cu mult peste cea de 2.2, lucru des intalnit la masinile abia ridicate dela reprezentanta.
                          robertdorin, ce presiune au rotile?
                          Eu am am avut surpriza ca in toate cazurile sa fie de peste 3 atmosfere..asa le "pregatesc" de vanzare cei din reprezentante, nu stiu care este motivul..

                          Comment


                          • Voi reveni in legatura cu trepidatia volanului dupa ce voi face proba a-2a.am inteles ca nu trebuie sa faca asa,multumesc!
                            In legatura cu presiunea in roti,am patit-o cand masina avea 300 km:s-a aprins un bec in bord.pe moment eram foarte dezamagit.cum o masina noua sa aiba becuri aprinse in bord si sa ma apuc sa caut in manual ce reprezinta.din 2004 conduc un matiz...super masina a fost (calitate-pret) dar e coapta de rugina acum.am sunat la vocea clientului urgent si m-a calmat una,explicandu-mi care e treaba:daca n-am nici o roata lasata sa ma duc linistit la vulcanizare sa corespinda presiunea inscriptionata pe usa soferului si sa opresc urgent la alt bec in bord.multa tehnologie,multa bataie de cap

                            Comment


                            • Si cat era presiunea cand s-a aprins martorul?

                              Comment


                              • 3.de la incident,masina avea 3 saptamani, luata prin rabla,doar iesita din fabrica,am fabricatie 2018 ,verificata de tourqmenada (super baiat) la activarea cb

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google