Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ECO este de la economia nationala. Apesi butonul, masina consuma mai mult, bagi mai multa benzina deci salvezi economia nationala.

    Comment


    • Eu am zis ca
      Eco ala zice ca se refera la emisii poluante, nu la economie de carburant
      Referindu-ma la
      În funcţie de stilul de şofat şi de condiţiile de rulare, Eco Mode permite o diminuare a consumului şi a emisiilor de CO2 de până la 10 %.
      Exprimarea mea n-a fost prea bine aleasa dar a explixat tOrq exact pe intelesul tuturor. Adica butonul eco nu-ti reduce consumul de carburant indiferent cum ai merge. Normal ca emisiile de poluare se reduc prin consum mai mic de carburant (e logic).

      Comment


      • Pai diminuarea emisiilor e rezultatul diminuarii consumului de carburant. Emisiile sunt gazele care rezulta in urma arderii. Arzi mai putina benzina/motorina...emisii mai mici.
        sigpic

        Comment


        • Si nu numai. Inca ceva: daca apesi acceleratia pana la capat parasesti modul ECO in mers.

          Comment


          • De aici inteleg urmatoarele: eco in oras si pe drumuri nationale (doar cand merg economic), si fara eco pe autostrazi. Nu de alta, dar facand relativ multi km pe an...ma intereseaza si economia

            Comment


            • Mergi fără ECO. Îți faci un car de nervi când vrei sa depășești și vezi ca abia trage, ăsta când e ECO apăsat. Mai bine fără ECO, dar fără accelerării inutile.

              Originally posted by Fanez View Post
              Eu am zis ca Referindu-ma la Exprimarea mea n-a fost prea bine aleasa dar a explixat tOrq exact pe intelesul tuturor. Adica butonul eco nu-ti reduce consumul de carburant indiferent cum ai merge. Normal ca emisiile de poluare se reduc prin consum mai mic de carburant (e logic).
              Reducând Ac-ul, încărcarea pe alternator,..., e clar ca se reduce și consumul, dar, zic eu, nesemnificativ.
              Last edited by MihaiiahiM; 15 July 2016, 11:02. Reason: Automerged Doublepost
              sigpic

              Comment


              • Scrie foarte clar in manual (vezi poza de la postul 3709 sau in manual unde scrie mai multe despre modul ECO).
                Asa o sa se inteleaga de ce ai consum mai mare cand o calci, chiar daca ai apasat butonul "ECO".
                Last edited by Fanez; 15 July 2016, 11:28.

                Comment


                • Haideti sa mai schimbam un pic subiectul, voi chiar schimbati vitezele dupa acel indicator? Mi se pare ca ne poune sa schimbam la valori prea joase ale turatiei. Din cate stiu nu prea e bine sa mergi cu o masina cu injectie pe benzina sub 2000 de ture.

                  Comment


                  • La o ruda apropiata loganului la 60 km esti in treapta 5 dupa indicatiile GSI.
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • Oare astia care au construit sistemul respectiv or fi chiar asa prosti? Alea sunt turatiile optime punct. Sa schimbi la 2500 nu prea e subturat.

                      Comment


                      • Din punctul meu de vedere sugereaza sa schimb mult prea jos. La benzina nu e asa de mare problema ca la diesel sa merge subturat, dar totusi.

                        @t0rquemada, am te rog o intrebare, am schimbat becurile de pozitie cu unele la fel pe halogen, dar albe. Exista o pozitie cum se pun ? Acuma sunt cu filamentul de DLR in sus.

                        Ms.
                        Last edited by darksun; 15 July 2016, 18:41. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • @fanez, ai butonul eco la logan+?

                          Comment


                          • Nu. Are tot ce-i trebuie in afara de buton si de activare.

                            Comment


                            • O intrebare pentru colegi. Am un Logan Laureate 1.5 DCI 90 CP, fabricat in mai 2015. Revizia de 1 an am facut-o in mai anul asta, nu mi-au semnalat nimic cei de la service. Pentru ca se apropie concediul si urmeaza un traseu de minim 5000 km, am "aspectat" si verificat plinurile la motor. Am descoperit o pata de ulei pe tubulatura la motor dupa cum se poate vedea in pozele atasate. Si acum intrebarea: ce este acolo? sa-mi fac griji si o programare la service? Sau intra in categoria "nu e nimic, asa fac toate".
                              Multumiri anticipate!
                              Attached Files

                              Comment


                              • Nu e nimic, așa fac toate! Și la mine da ulei pe acolo. La E6 au rezolvat problema.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google