Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by t0rquemada View Post
    O utilizezi cum vrei după rodaj, dar chiar și atunci nu pleci cu 6000rpm cu motorul rece, după un traseu în ture nu oprești motorul imediat - chestii de bun simț.
    Cu siguranta ca respect ce ai zis mai sus, e bunul simt pentru protejare turbina si motor, pacat ca sunt multi care nu stiu detaliile astea.

    Eu ma refeream strict la ideea ca in momentul cand intra in regim de functionare motorul, poti sa-l turezi mai mult ca sa ai satisfactii.

    La cat de repede se tureaza motorasul, 4000 RPM nu e o tragedie. Cand am luat-o am mers 120 pe autostrada, tocmai ca sa nu o tin constant in 4000.

    In weekend o duc la mare ca sa fac numarul de km si sa scap de rodaj.

    @bolovan, nu e de competitie, dar nu inseamna ca nu poti sa te distrezi cu el. Am 8.2 consumul de care sunt faorte multumit.

    Legat de turbina, ea se raceste cu uleiul din motor, daca ea e red hot si tu opresti motorul imediat dupa ce ai alergat, nu o sa raceasca corespunzator si o sa o faci de oaie.

    Nu pierzi nimica ca o lasi sa mai mearga 2 minute pe loc dupa autostrada.
    Last edited by darksun; 12 July 2016, 09:17.

    Comment


    • Pana la urma fiecare va trage linia de "bun simt pentru protejare turbina si motor" unde doreste, intre timp rugina papa masina

      Comment


      • razvanCC dap...asta-i mai mare teama decat ca-mi pica motorul.
        Si totusi...stie cineva de ce cand ma opresc la semafor/coloana mai mult de 4-5 secunde...subit pedala de frana mai aluneca putin? Intial am crezut ca-i legat de S&S. Dar se pare ca nu. Dar am boservat ca se intampla cand stau cu piciorul pe pedala putin mai tare...si masina este oprita de 4-5 secunde.

        Comment


        • Acelasi comportament al pedalei de frana il am si eu. De aproape trei ani... Asa o fi modelul

          Comment


          • Originally posted by t0rquemada View Post
            Dacă pică ceva la motor în garanție, vor verifica parametrii din injecție (ăia care țin evidența la stilul de condus).
            Iar incepi mah cu abureli de-astea, gaseti pe cite unu` care poate te crede ...ce parametrii de injectie nene care " tin evidenta stilului de condus " care sint aia ma rog ?
            Acum cind gasesti cite un Clip prin orice cartier sa resetezi parametrii aia care nu ni-i zici tu asta ar fi o problema ?

            Comment


            • Din punct de vedere al programarii nu-i mare lucru sa ai 4-5 variabile care sa contina timpul petrecut in diverse plaje de turatie. Iar din punct de vedere al hardware-ului...este la fel de simplu. Iar un struct care sa contina: timpul petrecut, gradul de apasare al pedalei, treapta de viteza. Ocupa probabil un maxim 32 bytes...

              Comment


              • In cativa MB poti loga lejer o luna de zile de functionare a motorului . Oricum, daca abuzezi de masina se vede mai repede in uzura franelor si a ambreiajului, care nu sunt acoperite de garantie.

                Comment


                • razvanCC si asta daca loghezi la interval de 1-2 secunde o groaza de parametrii. Nu medii/chestii esentialle sau evenimente.

                  Comment


                  • Asa e, dar astia care mai avem niste scule prin casa stim ce stocheaza un ecu injectie, sigur ca 1MB stocheaza multe, citva mega si mai multe tine minte , dar ecu nu are HDD ca laptopul nostru, si unde salveaza aia citiva mega ?

                    Dar nu vreau sa raspund eu, asteptam de la " sefu` al mare " un raspuns " pertinent ... "

                    Comment


                    • Eu posesor de 0.9 tce nu am menajat absolut nimic la masina
                      De la alerga si ture in limitare in perioada de rodaj pana la ateptarea înclzirii motorului sau la ateptarea înc un minut chiar doua sa se rceasc
                      Masina are 160.000 km fr probleme la motor cu o excepie pa care am mai spus-o legat da schimbarea lanului de distributie
                      Si cam asta a fost problema la motor


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      sigpic

                      Comment


                      • bogdan_cr Ai facut debug pe placa calculatorului? Nu de alta...dar una este ce transmite el pe interfata...si cu totul alta mancare de peste ce stocheaza el.
                        Stiu ca nu are hdd...are o alta forma de stocare non-voatila (fie eprom, nand etc). Si nu's cum sa-ti spun...dar cand un eprom de 128Mb costa 7 lei in loturi de 500 bucati (da...ma refer la astea industriale...care traiesc in conditii sumbre: -40 grade - +105 grade.
                        Apropos...are cineva o poza cu placa calculatorului? Sunt curios ce este pe ea.
                        Iti urma pe aceasta cale inca pe atat fara probleme.


                        stoicanu
                        Din ce an este masina ta?
                        Sa inteleg ca tu nu astepti sa se incalzeaza si nici sa se raceasca?
                        Last edited by bolovan; 12 July 2016, 11:54.

                        Comment


                        • Originally posted by bolovan View Post
                          razvanCC dap...asta-i mai mare teama decat ca-mi pica motorul.
                          Si totusi...stie cineva de ce cand ma opresc la semafor/coloana mai mult de 4-5 secunde...subit pedala de frana mai aluneca putin? Intial am crezut ca-i legat de S&S. Dar se pare ca nu. Dar am boservat ca se intampla cand stau cu piciorul pe pedala putin mai tare...si masina este oprita de 4-5 secunde.
                          Din cauza sistemului AFU .. iti mareste automat presiunea de franare si atunci simti o mica miscare a pedalei de frana.. Si alte marci care au sisteme asemanatoare se comporta la fel

                          Comment


                          • Am rezolvat cu scaunul....mi-au schimbat tot scheletul metalic!E ok

                            Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Originally posted by bolovan View Post
                              bogdan_cr Ai facut debug pe placa calculatorului? Nu de alta...dar una este ce transmite el pe interfata...si cu totul alta mancare de peste ce stocheaza el.
                              Scriu aproape in fiecare zi ( weekend liber ) ecu Reno banale ( sirius32, EMS3132 ... ) asa ca da, stiu cam ce e pe acolo. In EMS de L1/1.4/1.6 256kB mapa de injectie nu prea stocheaza mare lucru. Ala e tot flashul.
                              Acum depinde si de ecu, EMS 3132 e una, SID309/ EDC17/DCM34 e altceva, V42/EMS3125/ ( L2/D4F 1.2/16v ) nici unul nu are atita memorie nevolatila cum zici tu, si oricum ce pot citi ei in reprezentanta pot si eu sa citesc din ecu si inca mai multe.

                              Comment


                              • Originally posted by sorin74ivn View Post
                                Am rezolvat cu scaunul....mi-au schimbat tot scheletul metalic!E ok

                                Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
                                La ce reprezentanta ai fost? Au fost greu de convins? La incercarea mea anterioara m-au dus cu zaharelul, cum ca degeaba schimb, ca tot va face joc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google