Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am lucrat 9 ani de zile la un mare retailer de electrocasnice care acum a disparut de pe piata,exact pe departamentul de garantii/reclamatii OPC,asa ca stiu foarte bine ce înseamnă depasirea termenului de 15 zile.Bineînțeles ca nimeni nu vrea sa schimbe produse ca nu fost in stare sa le aduca la conformitate in termenul legal,dar OPC-ul era de neclintit in situatii de genul asta,chiar daca dupa atata timp ne cunosteam foarte bine!

    Legea o stiu foarte bine,crede-ma,eea in job description.
    De curiozitate da un telefon la OPC si intreaba...o sa ai o surpriza !

    Comment


    • Alltricks cireste PS2 -ul
      Bun, si legea de exemplu, cum trateaza urmatoarea situatie:
      S-a stricat masina, motorul se fabrica in mexic, ei au decis sa-l inlocuiasca. Din momentul in care ai facut reclamatia, au facut ei constatarea si au comandat piesa, trec 3 zile (un termen foarte rezonabil pt o piesa complexa). Motorul ajunge in 14 zile de la comanda. Dupa ce ajunge, mai trec 2 zile pana se monteaza si se verifica. In total 20 zile...adica cu fix 5 zile peste termenul legal.

      Sau alt exemplu: masina facuta la comanda (ceva mai exotic). Unde piesa nu exista. Iar procesul de fabricare poate dura si 30 zile.

      Comment


      • Nu intereseaza pe nimeni de la OPC cum ai tu contracte cu distribuitorii sau importatorii.Ai depasit 15 zile te-a ars,pentru ca nu are incotro.Da,se mai intampla sa-ti dea un avertisment in cazul in care situatia i permite,dar in 99% din cazuri dau amenda,in functie de situatie.
        Tu dacă iti dai comanda de Lamborghini si-ti spun aua ca dureaza 1 an,tu faci reclamatie la OPC?
        Citeste te rog TOT textul legii nu doar printre randuri : termen rezonabil de timp,DAR SA NU DEPASEASCA 15 ZILE !

        Comment


        • Originally posted by bolovan View Post
          ...
          S-a stricat masina, motorul se fabrica in mexic, ei au decis sa-l inlocuiasca. Din momentul in care ai facut reclamatia, au facut ei constatarea si au comandat piesa...
          Te pune in tema si deja "s-au apucat de treaba". Problema se pune cand te amana de pe o zi pe alta sau "tin masina in probe" nu stiu cat timp. Sfaturi de genul "mai mergi asa cu ea ca n-are nimic, iar daca tot nu te obisnuiesti cu ea asa vino peste o luna" sunt adevarata problema.

          Comment


          • Alltricks hai sa-ti spun o chestie. Sunt o serie de utilaje. Pentru utilajele respective, in anumite parti, se folosesc nisete semeringuri dintr-o ceramica speciala. Fiecare semering este facut separat pentru fiecare utilaj. Procesul de producere a unui semering dureaza aprox 45 zile (procesul tehnologic propriu zis). Daca la un client se sparge unul (probabilitatea este extrem de scazuta...dar cica au fost cazuri)...dureaza aprox 45 zile pana se produce unul nou (se face coacaerea lui in straturi...n-am inteles exact...nu a prezentat importanta).
            Alta situatie concreta: turnata fundatia la un bazin. Dar, din cauza unor erori in materiale...fundatia s-a crapat (se sfarma). Trebuie returnata...dar la -15 grade cand s-a facut constatarea...nu se poate turna...trebuie asteptat 30-90 zile (ma rog...pana temperatura creste peste sa zicem -5 grade). Ce face OPC-ul? Daca primeste reclamatie?. In toate cazurile se depaseste de 2-3 ori termenul maxim prevazut de lege.

            P.S. Inca o situatie bizara, Ceva tara in zona africana...unde simtomul utilajului se manifesta doar doua luni pe an (dap...caz concret)...diagnosticul a durat un an de zile...pana s-a constat ca in nu's ce luna...un filtru, datorita umezelii se imbiba prea tare cu apa...si utilajul se oprea. Culmea...utilajul era gandit pentru chestia asta...doar ca un defect in procesul de producere a unei site a dat peste cap.

            Fanez...astia n-au spus ca "sa se obisnuiasca cu ea"...ci au spus ca da...este...rezolvam. Doar ca poti lua masina sa te folosesti de ea...pana o rezolvam. Alternativa este sa ramana la noi. Dar tot atat dureaza (am inteles ca au schimbat uleiul...deci clar este ceva la cutia aia...si vor sa vada daca este cutia, sau doar uleiul a fost problema...iar in primul caz...cu siguranta se schimba - si poate nu doar cutia. iar in al doilea...eu zic ca si in al doilea caz ar trebui...mai ales daca s-a si mers destul de mult). Deci inca nu-i cazul sa dam cu acuze la adresa lor...pana acum sunt pe drumul cel bun.
            Last edited by bolovan; 18 November 2016, 11:20.

            Comment


            • @bolovan are dreptate. am dicutat mai demult cu un avocat, despre o idee de afacere, sa scoti bani din tipul asta de "neconformitati", blocare roti in parcarea rezidentiala, garantii etc. Stii ce mi-a zis?, ca in Romania nu este posibil, teoria este teorie, practica te omoara, adica in realitate sunt tot felul de chichite, pe care cineva cu bani multi le foloseste (uneori este si politic), si te lasi pagubas.
              Tot cu divorturi si succesiuni se scot banii.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Oti...problema este alta...mai profunda...si mai complicata. Nici macar la producatori/vanzatori nu-i problema. Ci in populatie. Romanii isi stiu foarte bine drepturile...dar uita de obligatii (amnezie profunda).
                Concret, de cate ori am auzit: nu-i treaba ta...ce te bagi...in timp ce 3 gagii buseau o baba de 70 ani pe strada...Noua ne place o vorba: Sabia plecata, capul nu taie...doar ca-i intra in fund.
                Cum crezi ca s-ar schimba atitudinea dacia daca toti am merge cu reclamatii...si nu am merge pe principiul "mai rau sa nu fie". Probabil calitatea ar creste considerabil. Pentru ca daca vine unul...este un accident, daca vin 10...este o situatie stanjenitoare, daca vin 1000...si vin si cu OPC-ul...atunci este o mare problema...financiara pentru companie.

                Comment


                • Bolovan....eu vorbesc din experienta proprie pe care am avut-o cu personalul de la OPC si nu din povesti,experienta avuta in ROMANIA cu 99% Romani !!
                  Da,exista o problema la masina si da vreau sa fie rezolvata nu sa ma plimb intre service si casa.Nu inteleg de ce ti s-a parut normal faptul ca mi s-a dat masina sa o folosesc chiar daca este defecta !!!
                  Daca stricam altceva la ea,gen ambreiaj sau chiar motor...nu stiu....eram oare bune de plata?
                  Nu e normal sa trebuiasca sa sun la VC si sa ma milogesc de ei sa-mi aduca masina la conformitate pe banii mei !!!
                  De asta am ajuns unde am ajuns.....ce merge si asa !!!

                  Comment


                  • În toată afacerea ceva e dubios.
                    Ai menționat că nu ești primul proprietar pe CIV:
                    1.Când ai cumpărat mașina ți s-a mentionat expres acest lucru?
                    2.În dosarul electronic al mașinii (când o caută după VIN în rețea) apar intervenții anterioare datei la care ai cumpărat mașina?
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Nu am putut sa cumpar masina pana nu a fost eliberata de pe numele fostului proprietar.Nu stiu daca apar intervenii anterioare in dosarul electronic,pentru ca nu am avut acces.Dar crezi ca daca ar fi ceva la mijloc,ar scrie ceva acolo?Voi cu cati km a-ti ridicat masina din reprezentanta?A mea avea 14 km cand am ridicat-o....

                      Comment


                      • Alltricks si eu vb din experienta (toate exemplele au fost traite...unele inca se traiesc)
                        faptul ca tu esti cu capsa pusa...si trebuie neaparat sa te razboiesti...chiar daca toata lumea se da batuta...tu inca te crezi la raboi.
                        A) Ei tia-u spus ca poti sa o iei pana se rezolva. Prin urmare, chestia asta se face alb pe negru (fisa de iserire etc). Pentru ca daca iei masina asa...fara nici o hartie...fara nici o fisa nimic. Sorry...nu este vina lor.
                        De ce a trebuit sa te milogesti? Au spus ca nu? Te-au trimis acasa si au spus ca este ok?
                        Jur ca nu inteleg. Deci au facut totul ok...(aka ti-au constat, problema este in curs de rezolvare...si te-au trimit si cu masina acasa pe raspunderea lor).
                        Probabil corect era asa: Lasai masina acolo, si te sunau ei cand sa o iei. Punct. Cand? In cele 15 zile...(au trecut 5?)

                        Masina mea a avut 4Km.
                        P.S. Cred ca stiau de problema...

                        Comment


                        • Nu vreau sa ma razboiesc cu nimeni,doar ca ma simt tras in piept si mintit(pe banii mei !!).Cer mult in ziua de astazi sa fi sincer cu mine?se pare ca da....daca nu ma milogeam,trebuia sa iau masina de la ei si sa revin candva....pentru ca nu a specificat nimeni nici un termen,au spus ca revin ei dupa ce se analizeaza problema.
                          Ia anlizati voi problema cu masina mea acolo,zic eu !!!Ce analiza faci daca masina este la mine?
                          Nu vreau rezolvarea pe loc,chiar am insistat si chiar am mai scris asta : lucrurile trebuie rezolvate conform procedurii lor interne DAR cu respectarea legii.

                          Cred tot mai mult ca masina a fost teapa !!! si insist ca nu am primit discount pentru ca a stat acolo,am primit discount pentru ca eram inscris la RABLA si nu au mai fost tichete (asa mi-a spus consilierul de acolo !!)

                          Comment


                          • Comparam Dacia cu utilaje de milioane de euro, cu simeringuri ceramice.
                            Acolo la capitolul garantie in contracte se scriu pagini intregi.
                            Sa scoata o masina mai putin de pe linia de productie, si sa ia de la aia cutia de viteze.

                            Comment


                            • Tocmai ce am vb la VC din nou si i-am intrebat ce fel de reduceri s-au oferit luna trecuta.
                              Reducererea care mi-a fost data mie s-a dat doar pentru gama PLUS si atat.Nu puteau sa dea reducererea la alta gama,gen Prestige,lucru confirmat de catre VC.
                              Daca intradevar am luat teapa si stiau ca masina este defecta sau cu probleme...o sa fie GRAV....

                              Comment


                              • da mai continuati mult ? se face seara deja !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google