Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Voi vreti sa lumineze in fata? Nu cred ca cele de L1 ajuta.

    Vedeti la L2 Ph2 masca: sunt facute sa lumineze strict in colt (lateral). Cam asta e si rostul lor pe timp de ceata: sa lumineze bine marginile si mie mi se pare ca fac asta cum trebuie.

    In schimb, da, comparativ cu L1 nu lumineaza in fata. Par sa fie "impinse" in lateral (pozitionarea in bara) si masca proiectoarelor reflecta lumina in lateral. Comparati si cu L2 Ph1; la fel par sa fie mai in afara pozitionate decat la Ph2. Cel putin asta e impresia mea.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Farurile de ceata au efect doar pe ceata extrem de densa...nu sunt ca sa mergi pe vreme buna cu ele...Si nu sunt facute pentru a merge pe vreme buna.
      Scopul clar este de a lumina sub ceata (adica la ceva cm de sosea...) si pe margini (adica sa vezi in stanga si dreapta daca exista o bordura ceva...sau daca esti inca pe sosea). Mai mult, ele trebuie sa bata jos (ca sa nu te orbeasca ceata). Daca a incercat cineva sa aprinda faza lunga pe ceata densa...nu-i tocmai placut.

      Comment


      • Cred ca stiu majoritatea soferilor asta(chiar daca mai sunt lunatici ce merg cu ele aprinse tot timpu, ca deh au ceata-n cap).

        Ideea e ca proiectoarele de pe logan 2 sunt lumanari si nu ajuta deloc, ca si cum nu ar fi aprinse.

        Comment


        • @bogdan_cj nu te ajuta sa mergi cu 100km/h pe ceata densa. Dar sunt la fel de decente ca la ori ce alta masina (ma rog...ce am condus eu).
          Ce ma deranjeaza pe mine....luminile de intalnire parca bat putin prea jos..ma rog...asta-i impresia mea.

          Comment


          • Efectul proiectoarelor depinde de pozitia la volan, daca stai lasat pe spate nu te ajuta cu absolut nimic. La Ph2 farurile sunt foarte bune, lumineaza bine zona din fata masinii, proiectoarele mai adauga putin in lateral dar numai daca ai o pozitie mai ridicata la volan beneficiezi de asta. Si eu am 181 inaltime, pentru cineva mai scund probabil si mai putin.

            Comment


            • Poate am nevoie de ochelari, dar eu nu vad să bată nici lateral și nici în față. Am spus, prima impresie a fost că nu funcționează sau nu au becuri, am coborât din mașină să văd

              Comment


              • Am deschis cutia Pandorei

                Eu nu am condus o alta masina in afara de masina mea pe ceata. Totusi, imi aduc miante de la unchiul emu, acum poate vreo 20 de ani, cand is luase un Cielo. Cand aprindea proiectoarele alea, se lumina bine drumulin lateral.

                Da, le-am aprins pe ceata densa....tocmai de-aia am intrebat care e rolul lor. Pe L1 nu am avut.

                Comment


                • Am sa merg zilele astea in zone de deal...si foarte probabil am sa prind ceata (din cate am vazut pe prognoza)...am sa ma uit mai atent. Sper sa prind ceata foarte densa...sa le vedem. Dar din cate am vazut (pe ceata moderata...)...mie mi-au parut ok.

                  Comment


                  • Cred că nu sunt mai bătrân decât tine (39) dar dacă mai spuneți că sunt ok, mă duc să îmi fac ochelari
                    Eu le consider decorative.

                    Comment


                    • @bolovan vei merge cu un Ph2? Tu ai Ph1. Au format diferit la Ph1.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Avem aceasi varsta. Posibil sa nu fie ceva bine reglat. De asta am spus ca ziele astea am toate sansele sa prind ceata densa (cel putin asa anuntau)...sa vedem.
                        P.S. Adevarat...eu stau foarte bine cu vederea (inca...dar timpul o sa le rezolve pe toate).

                        Aaaa....L2 PH1...aaa...ma scuzati...acum am vazut.
                        Last edited by bolovan; 15 December 2017, 14:45. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by dl_dr25 View Post
                          Cred că nu sunt mai bătrân decât tine (39) dar dacă mai spuneți că sunt ok, mă duc să îmi fac ochelari
                          Eu le consider decorative.
                          Subscriu și la mine farurile de ceață nu fac nici-o diferența indiferent de vreme.

                          Comment


                          • Esti "mai vazut" de ceilalti, pe tine ca utilizator nu te ajuta.

                            Cine si-a "bagat" oglinzi incalzite la L2? Ceva detalii, sfaturi...
                            "Rog seriozitate"

                            Alta intrebare: de ce mi-a scazut nivelul de antigel? Nu se vad urme de pierderi. Era aproape de minim inainte de revizia de un an, am completat la "maxim", iar acum, dupa 6k si ceva de km era la "minim".
                            Last edited by Fanez; 15 December 2017, 16:06. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • un far de ceata ("proiector") trebuie sa fie orientat strict spre sol de la cel mai scazut nivel al masinii (considerat nivelul sub care ceata nu mai coboara), altfel lumineaza "ceata" si nu mai are nici un rost.

                              Comment


                              • Originally posted by bogdan_cj View Post

                                Ideea e ca proiectoarele de pe logan 2 sunt lumanari si nu ajuta deloc, ca si cum nu ar fi aprinse.
                                Subscriu. Si da, stiu cum se folosesc si cand se folosesc, si mai ales cum si cand ar trebui sa ajute.

                                Fata de L1 PH1 (vorbesc doar de al meu, cu care am mers pe ceata), la L2-ul actual (cel din semnatura), ca sunt aprinse sau nu, tot una. Si am prins si ceata densa, si mai lejera, si zi si noapte. Este exact cu ai descris tu: ca doua lumanari

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google