Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am gasit ieri la skoda jumate"de parbriz cu gheata pe interior.Cu masina nu se circulase.Ò pun pe seama faptului ca in masina era o perie de dat zapada..Ceva umed este mai mereu..Bat campii?
    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

    Comment


    • Originally posted by mihai_90 View Post
      Ati patit sa va inghete parbrizul pe interior ? aveam promoroaca si pe bord in zona panoului de sigurante si pe ceasuri...
      Am patit acest lucru, la Loganul vechi (L1 Ph2), dar, in Finlanda, la -28/-30C, dupa ce am parcat seara. A 2-a zis dimineata, gasit gheata pe parbriz, in interior. Dar pot sa pun asta in seama slabei izolatii. In plus, masinile facute pentru Finlanda, chiar si cele vechi (chiar si cele de 15-20 ani), au un sistem asemanator Webasto, dar mai primitiv (din ce am inteles), prin care fac caldura in interior, daca sunt legate la o priza speciala, in parcare.

      In Romania nu am patit niciodata acest fenomen, indiferent de cat de scazuta a fost temperatura si daca am intrat in masina si nu am plecat.

      Comment


      • Cu ce ati reusit sa curatati depunerile de pe parbriz, de la un lichid de parbriz de vara (Cora, de 12 lei), mi-a patat parbrizul, luneta si capota.
        Daca la capota am scapat de pete, pe parbriz nu stiu cu sa le indepartez. Multumesc anticipat!
        Last edited by aris86; 29 January 2018, 11:32.

        Comment


        • Este vorba de lichid vandut sub brand ul Cora ( roz) ? Intreb fiindcă eu sunt mulțumit de el. Încearcă cu alcool tehnic sau izopropilic.

          Comment


          • Originally posted by aris86 View Post
            Daca la capota am scapat de pete, pe parbriz nu stiu cu sa le indepartez. Multumesc anticipat!
            Cum ai scapat de pete pe capota?

            Eu am aceeasi problema dar de la lichidul de parbriz de la OMV, imi scapa numele acum.
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • La mine poate nu a aparut pe capota fiindcă am folosit din prima zi ceară, iar la parbriz regulat il mai sterg cu alcool.
              Poți folosi alcool izopropilic să ștergi , diluat 50-50 cu apă sau în stare " naturală ". Eu îl folosesc să sterg mașina de mizerie înainte de a aplica ceară.
              Last edited by dl_dr25; 29 January 2018, 11:53.

              Comment


              • Originally posted by dl_dr25 View Post
                Este vorba de lichid vandut sub brand ul Cora ( roz) ? Intreb fiindcă eu sunt mulțumit de el. Încearcă cu alcool tehnic sau izopropilic.
                Da, de acela. Nu am luat cele mai ieftine, dar porcaria aia de la Cora, mi-a patat parbrizul, pare sa fie piatra depusa.
                @silviu, am aplicat pasta pe capota si am curatat prin frecare in cerc.
                Cel mai ok, mi se pare de la ClearVision, ala nu miroase iarna si vara curata.

                Comment


                • Spirt, alcool sanitar... Cand vad cate sute de substante chimice exista pentru a curata parbrizul si a inlatura petele ma apuca damblaua, multi chiar dau banii ( o gramada de bani chiar ) pe toate prostiile alea sa-si intretina masina
                  Am golit intr-o sticla de ajax care avea pulverizator, dai unde vrei fara griji faci boboc orice parte a masinii vrei, de la parbriz la caroserie, faruri etc ;) si nici nu costa o avere 3,5lei sticla de jumate...
                  Sunt niste carpite special de geam ( merg si pe caroserie ) la hypermarketuri, poti sa iei si una d-aia, vreo 20 lei/bucata da chiar merita. O fata e pufoasa si cealalta e neteda ( sintetic pe ambele parti )

                  Comment


                  • Vezi că si soluțiile astea sunt si ele dedicate sau tu ai cauciucuri all season bune mereu dar niciodată excelente ?

                    Comment


                    • Voi la 0.9 tce completati nivelul lichidului de racire? O data la 4 luni eu completez de la min. la max. nivelul antigelului (fie iarna, fie vara)...deci fix la 4 luni gasesc nivelul la minim. Mie mi se pare ciudat. La vechiul logan 1.6 am mers 8 ani cu antigelul de origine.

                      Comment


                      • Nu este ciudat, este in neregula!
                        „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                        Comment


                        • La mine nu a scazut. Din păcate nu m-am uitat...

                          Comment


                          • Va rog mult sa-mi spuneti si cei care aveti mai multi km...gen domnul Florin sau Bogdan.
                            Eu abia acum m-am trezit...dupa ce am prapadit 3 bidoane cu antigel
                            Multumesc anticipat!
                            Last edited by Amiralul; 1 February 2018, 17:34.

                            Comment


                            • Eu am 24.000km si am completat antigelul doar dupa 100 km de la cumparare pt. ca scazuse un pic dar de atunci nu a mai scazut deloc.Masina are 1 an si jumatate.

                              Comment


                              • Nu este normal sa complezezi asa des antigelul. O completare normala se face undeva la 1.5 - 2 ani.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google