Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca vrei sa renunti la Tapatalk. Cred ca vrei sa spui chedere....

    Comment


    • Tocmai pusesem la vanzare jantele de tabla pe 16 originale, cand, dupa ce am promis cuiva si niste poze in dimineata asta, am realizat ca e posibil sa pierd garantia pe tot trenul de rulare si directie nemaiavand rotile originale.

      Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk

      Stie cineva oare chiar am probleme? Stiu ca trebuie sa respecte caracteristicile rotile de shimb. Pai daca le dau le dau ca vreau alt et(offset) si atunci garantia?

      Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk
      Last edited by Marius Ile; 11 February 2018, 09:37. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • În caz de probleme la trenul de rulare, la ce ne uităm?

        jante 6J (nu 6,5 sau 7J) R16 ET37, pentru că toate unghiurile(diferite pentru 185/65, 195/55 și 205/55) sunt pentru jante de tipul ăsta.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Deci le mai tin vreo 2 ani

          Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk

          Comment


          • Atunci de ce in cartea de identitate a masinii sunt trecute mai multe dimensiuni pentru anvelope? Fie R15 si R14 (la unele modele mai vechi de Logan), fie R16 si R15 (la ultima varianta Prestige). Latimea si inaltimea mai ales a anvelopelor nu mi le mai amintesc dar difera evident. Despre ET-ul jantelor cu diametru diferit nu stiu nimic. Cum se procedeaza intr-o astfel de situatie cand se face schimbul si totusi se respecta indicatiile din cartea de identitate (schimbul este pentru toate cele 4 roti!)? De ce nu este corect din punct de vedere tehnic si legal? Trebuie facut un reglaj suplimentar la masina? Am vazut multe cazuri in care roata de rezerva de uz temporar are alt diametru si latime decat rotile permanente. Este perfect legal sa mergem cu ea (cei drept cu max. 80 km/h si pe distanta limitata). Afecteaza in mod grav siguranta masinii?

            Comment


            • Nu prea sunt sigur dar, la 16 avem et de 37 iar la 15 et ul este de 40 asta în carte. Eu unul pe cele de iarnă le am pe 15 cu et de 37, vară le am vandut pe cele de tablă (16) si am luat aliaj pe 16 ( altica) cu et de 40.
              Imi vine greu să cred că de aici se pot lega la garanție, sau mai bine spus nu cred

              Comment


              • Eu de vara am cu et 35 si le sta asa bine... dar cred ca la garantie as avea probleme cu ele

                Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk

                Comment


                • Inca ceva, rotile de rezerva de uz temporar au anvelope pentru toate anotimpurile?
                  Daca, in conditii de iarna, fac pana si pun rezerva (roata normala) cu anvelopa de vara si dau peste un control RAR sau fac un accident sunt vinovat pentru ca nu am in acel moment montate anvelope corespunzatoare pe toate rotile? Cu alte cuvinte la un Logan care vine din fabrica cu anvelope de vara este recomandat sa montam anvelopa de iarna si pe roata de rezerva? Obligatoriu nu cred ca este.

                  Comment


                  • Nu este, roata de rezerva este doar de uz temporar. Si este obligatia ta ca si conducator auto sa o folosesti pana la primul punct unde iti poti repara roata defecta.
                    Eu am roata de rezerva de 15, chiar nu m-am uitat la balon, deci teoretic este roata de rezerva "full size" si nu de aia care ma limiteaza la 80 de km/h.
                    La Clio la fel, am roata de rezerva pe 14, tot "full size" .
                    Ce trebuie avut in vedere este faptul ca daca masina are pana pe una din rotile din fata, roata respectiva trebuie inlocuita cu una din rotile din spate si roata de rezerva sa fie montata pe puntea spate.
                    Last edited by RazvanF; 11 February 2018, 12:47.

                    Comment


                    • Iar începem...

                      Suntem pe forum Logan secțiune Logan II (aka X52) ce treabă are vechiul Logan I(X90)?
                      Comparațiile se fac între modelele(L/B/K 52) aceleași familii X52, nu X52 cu X90.

                      Există diferențe la unghiuri între mașinile cu R15, R16 și R17/R18(GT și RS), ba chiar și între R15/R16 de pe piețe diferite(X52 de Rusia are garda la sol mai mare cu 32mm la aceeași echipare).

                      Care vrea mai multe info e liber să sape în dialogis
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Torque la ce te referi cand spui unghiuri?

                        Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • În tabele VSUVE=Stepway
                          Attached Files
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Păi să ne înțelegem.
                            La mine ( a venit pe 16) aveam 16 et 37 si J6, pt 15 Dacia spune că îmi trebuie et 40 cu J6.
                            Acum ca am iarnă pe 15 J6 si et37 si vară 16 J6 si et 40 nu mai pică bine unghiul?
                            Eu cred ca atata timp cat respecți J6, 15 sau 16 si et ul intre 37-40/42 Nu este absolut nici o problemă.

                            Comment


                            • Parțial corect, românul știe el mai bine, producătorul e prost:

                              jante 6,5J cu ET sub 37 sau peste 40 și apoi ne plâgem de ținută de drum, că "garanție" la caseta de direcție, pivoți etc

                              P.S. La ruși jantele de aliaj ,altele decât cele de la noi, sunt pe ET35
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • E spanac, zici ca suntem pisici si ne învârtim în jurul cozii. Este albă sau neagră? Deci intre ce valori spui tu ca trebuie sa ne încadram?
                                Ăsta ca producătorul chiar le stie pe toate si are dreptate in toate eu nu îl cred.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google