Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dezactivarea ESP nu are legatura cu mersul prin noroaie, zapada, nisip etc. In aceste conditii este recomandat ca ESP sa fie functional pentru a preven orice derapaj al masinii.
    Ca sa intri in teren cu aderenta scazuta de genul celui mentionat trebuie sa dezactivezi ASR, adica mai pe romaneste controlul tractiunii. La Logan e suficient de destept si citez dintr-un clasic in viata si prezent pe forum unde a dat aceasta explicatie de mai multe ori: ASR-ul intră la plecarea de pe loc mai ales după 2000rpm deci dacă ai turația sub 2000rpm nu ai probleme.
    Daca vrei cu adevarat scoti siguranta sau mufa de la pompa si ai dezactivat si ESP, dar mai bine nu face asta, e chestie de siguranta circulatiei.

    Comment


    • Poate ca e interesant de vizualizat:

      Comment


      • Nu doresc sa dezactivez ESP-ul...

        Revin totusi cu mesajul anterior cu mentiunea ca in citatul d emai jos nu o sa apara poza. Aceasta poate fi vazuta pe penultima pagina a topicului...

        Originally posted by Catalin S. View Post
        Dragilor, spuneți-mi și mie, vă rog... care este treaba cu "off" în poza de mai jos? De unde se dă pe "on"? Sau se dă automat în anumite condiții?

        Nu găsesc în manual sau nu am căutat bine...

        Mulțumesc
        Intre timp, pentru cine a citit postarile mele ulterioare, am afirmat ca m-am speriat degeaba, deoarece acei martori s-au aprins cand am pus contactul, ca mai toti ceilalti de pe bord, dupa care s-au stins.

        Deci este ok. Va multumesc!
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • Acei matori se aprind pentru a vedea daca iti functioneaza becul respectiv
          Este un fel de verificare a instrumentelor de bord
          La alte masini mai deocheate fac si acele o tura completa
          sigpic

          Comment


          • Stie cineva ce capacitate are rezervorul pt. lichid de parbriz la Logan/Sandero 2? La Logan 1 stiu ca avea 3,5 litri. La Sandero 2 am ramas fara lichid de parbriz(nu mai iesea nimic pe duze la actionarea manetei), am cumparat o punga de 2 litri cu lichid de spalare parbriz, am golit-o in rezervor si s-a umplut.

            Comment


            • Pai daca aia cu lichidul la punga nu umbla cu ocaua mica, atunci rezervorul are 2l!
              „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

              Comment


              • 3,5L atenție pompa stropitor are sorbul mai sus 1,5cm față de fund, astfel că vei avea permanent 0,15L nefolosibili (aka rămân permanent în vas)
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Multumim @t0rquemada...

                  Comment


                  • Originally posted by Amiralul View Post
                    Ce ulei de servo directie folositi? Cum imi pot da seama la L2 daca mai am sau nu lichid in vas, eu unul nu vad nimic si nici nu ajung cu mana la borcan........
                    este in partea stanga fata, sub armatura, ca sa vezi cat nivel ai acolo, trebuie bara data jos ).
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • Originally posted by Vecchio View Post
                      ...
                      Dac mergi cu numere provizorii nu trebuie s plteti vigneta - tiu din proprie experien. Nefiind maina înscris, cioflingii nu tiu cui s trimit amenda.
                      In pretul numerelor rosii e inclusa rovigneta. Nefiind inscrisa, nu poti sa circuli.

                      Comment


                      • Este normal să HÂRÂIE plăcuțele de frână la nici 600 km rulați?

                        Sau așa fac toate când sunt noi?

                        Sau poate că până acum am mers cu geamul închis și nu le-am auzit, deși se simt / aud în mașină...

                        Sau poate... hmm, mă gândesc că se mai lasă. WTF?

                        Mulțumesc.
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • Atunci este inclusă și taxa podului de la Fetești, tot în prețul numerelor roșii.

                          Comment


                          • Cu numerele rosii treaba sta in urmatorul fel:

                            1. Rovinieta nu trebuie cumparata cat timp rulezi cu ele
                            2. Taxa la Fetesti nu poate fi platita decat la bariera (exclus din benzinarii, SMS, etc)

                            Cel putin asa a fost in vara 2017, cand am avut de facut un drum cu masina noua.

                            Comment


                            • Originally posted by Catalin S. View Post
                              Este normal să HÂRÂIE plăcuțele de frână la nici 600 km rulați?
                              La toate masinile haraie un pic la prima frana, mai ales daca a plouat noaptea sau a fost umezeala mai mare. Dupa primele frane nu e normal sa haraie. Poti auzi ceva foarte finut daca e vreo bordura mai mare pe langa masina si amplifica sunetul...

                              Comment




                              • Eu cred CNADNR când îmi spune (de prin 2015 tot repetă asta) că nu se plătește taxă la Fetești când ai numere roșii. De câte ori să mai repete săracii de ei. Dacă voi vreți să plătiți, se primește.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google