Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by danut.benghiu View Post
    A schimbat cineva scaunul soferului pe garantie? Masina din semnatura are un an iar scaunul soferului scartaie putin enervant dar tot timpul.
    Pentru scartait iti pot spune ca nu se schimba. Stiu din propria experienta.
    Am avut aceeas problema, m-am dus de mai multe ori la reprezentanta, de fiecare data au dat cu WD40 (cred), pe la niste articulatii de la scaun, iar pentru moment (cca. 2 saptamani) scartaitul disparea. Evident, dupa o scurta perioada reaparea, la fel de enervant.
    Intr-o zi, m-am enervat, m-am dus la reprezentanta, am sunat la VC, am amenintat cu ANPC (si nu vorbeam din poze, era pregatit, cu toate documentele sa depun reclamatie) si le-am spus ca nu plec pana nu rezolva problema, definitiv.
    Au scos scaunul din masina (nu au avariat nimic in timpul procesului), au scos tapiteria, si au reglat, gresat, aranjat, toate imbinarile si articulatiile scaunului.
    de atunci a trecut aproape un an, iar scartaitul nu a reaparut.....deocamdata!

    Comment


    • #m3dic911
      Multumesc mult! Astept o perioada mai libera si personal o sa gresez, reglez chestii pe acolo, reprezentanta stie in mare parte sa bata campii...


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • Am fost azi la Meridian să mă uit după niște bare transversale. Bine, sincer să fiu, mi-aș fi montat bare longitudinale precum la Sandero sau MCV, doar că din păcate sistemul de prindere, după cum bine știu unii de pe aici este total diferit.

        Nu pot spune că m-am dus bou și m-am întors vacă, deoarece am mai avut la mașinile anterioare diverse sisteme de cărat bagaje, dar totuși aș avea câteva întrebări...

        1. A apucat cineva să-și comande? Întreb deoarece la 450 lei par cam firave sau ca să nu fiu rău, nu sunt cu nimic mai prejos față de altele (până la de 3 ori mai ieftine)... Recunosc, poate mă înșel, acestea având totuși un 5% în plus, doar că observația mea are temei, având la bază îndelungi căutări pe la Norauto, prin Vitan sau alte magazine de accesorii auto, astfel că am putut face o comparație pertinentă.

        2. Altă întrebare ține de barele longitudinale. Aveți idee dacă există (și unde anume) bare de acest tip dar cu prindere pentru Logan? Din punctul meu de vedere, am senzația că acestea arată mult mai bine pe mașină (desigur, nu au aceeași utilitate fiind nevoie la o adică și de cele transversale pentru diverse "aplicații").

        3. Sau... Dacă nu există bare longitudinale, atunci găsesc măcar un adaptor pe undeva? Întreb deoarece la Vitan am găsit bare longitudinale pentru MCV / Sandero la doar 100 lei, la modul la care bara din aluminiu se poate scoate și scurta funcție de lungimea mașinii. Găuri suplimentare în tablă nu vreau să dau, iar ca să comand la Meridian pentru Sandero / MCV în speranța că ele se vor "potrivi" cumva pe Logan (nu este treaba mea cum), nu știu dacă cei de la service-ul de acolo vor fi "încântați" să se bage la montaj pentru mofturile unui nebun ca mine. Nu mai vorbesc de costurile suplimentare, timpul în care mașina va fi indisponibilizată etc.

        ********************

        Mulțumesc anticipat pentru răspunsurile obiective și nu uitați... combateți ideea, nu utilizatorul.

        *bine, știu... ideea de mai sus nu apare în Regulament, apropos de sugestiile pentru îmbunătățirile aduse acestuia, dar am găsit pasajul ăsta la final (aviz Adminului)

        Originally posted by Regulament View Post
        Se accepta sugestii de imbunatatire (si e chiar recomandat sa o faceti fiind in interesul vostru) atat in ceea ce priveste prezentul regulament cat si in ceea ce priveste forumul sau site-ul ca functionalitate sau continut.
        Last edited by Catalin S.; 20 April 2018, 16:45.
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • Eu mi-am cumparat de la portbagajeauto.ro.

          E drept ca am mcv și e mai simplu. Am luat uneleieftine, hacr sau ceva de genul asta.
          Nu le-am luat ptr bagaje ci ptr bicla.
          Sunt din aluminiu și fac zgomot la viteze mari (peste 110 kmh sau mai micu dacă bate vantul).
          Eu sunt mulțumit momentan.
          Vezi ca au magazine prin tara... Mie mi-au m9ntat ei și baterie și suportul de bicicleta.

          Comment


          • Cine a fost cu probleme de garantie? Adica ai "patit buba", te duci la ei.... cum e mersul?
            Multumesc.

            Comment


            • te duci la ei, (IN TIMPUL SAPTAMANII) fac o constatare si apoi cer acceptul/solutia de la pitesti.
              Cica dureaza cam o ora pana raspund aia....

              Comment


              • Originally posted by Catalin S. View Post
                Am fost azi la Meridian s m uit dup nite bare transversale. Bine, sincer s fiu, mi-a fi montat bare longitudinale precum la Sandero sau MCV, doar c din pcate sistemul de prindere, dup cum bine tiu unii de pe aici este total diferit.

                Nu pot spune c m-am dus bou i m-am întors vac, deoarece am mai avut la mainile anterioare diverse sisteme de crat bagaje, dar totui a avea câteva întrebri...

                1. A apucat cineva s-i comande? Întreb deoarece la 450 lei par cam firave sau ca s nu fiu ru, nu sunt cu nimic mai prejos fa de altele (pân la de 3 ori mai ieftine)... Recunosc, poate m înel, acestea având totui un 5% în plus, doar c observaia mea are temei, având la baz îndelungi cutri pe la Norauto, prin Vitan sau alte magazine de accesorii auto, astfel c am putut face o comparaie pertinent.

                2. Alt întrebare ine de barele longitudinale. Avei idee dac exist (i unde anume) bare de acest tip dar cu prindere pentru Logan? Din punctul meu de vedere, am senzaia c acestea arat mult mai bine pe main (desigur, nu au aceeai utilitate fiind nevoie la o adic i de cele transversale pentru diverse "aplicaii").

                3. Sau... Dac nu exist bare longitudinale, atunci gsesc mcar un adaptor pe undeva? Întreb deoarece la Vitan am gsit bare longitudinale pentru MCV / Sandero la doar 100 lei, la modul la care bara din aluminiu se poate scoate i scurta funcie de lungimea mainii. Guri suplimentare în tabl nu vreau s dau, iar ca s comand la Meridian pentru Sandero / MCV în sperana c ele se vor "potrivi" cumva pe Logan (nu este treaba mea cum), nu tiu dac cei de la service-ul de acolo vor fi "încântai" s se bage la montaj pentru mofturile unui nebun ca mine. Nu mai vorbesc de costurile suplimentare, timpul în care maina va fi indisponibilizat etc.

                ********************

                Mulumesc anticipat pentru rspunsurile obiective i nu uitai... combatei ideea, nu utilizatorul.

                *bine, tiu... ideea de mai sus nu apare în Regulament, apropos de sugestiile pentru îmbuntirile aduse acestuia, dar am gsit pasajul sta la final (aviz Adminului)
                Am bare de origine de cand este masina
                Am pus pe ele si peste 100 kg si nu am avut probleme
                Dupa 5 ani arata ca in prima zi

                Daca alegi varianta targ ai grija sa iei acelas model
                Mai sunt unele cu o talpa de sprijin pe plafon cu care risti sa il îndoi
                Am vazut un caz la un logan nou
                Attached Files
                Last edited by 77sky; 22 April 2018, 14:15. Reason: Automerged Doublepost
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by sebibv View Post
                  Eu mi-am cumparat de la portbagajeauto.ro
                  Mulțumesc! O să dau o tură și pe acolo, deși parcă să spun că am "trecut" pe la ei, virtual, desigur... Dar o să mai încerc o dată.

                  Originally posted by stoicanu View Post
                  Am bare de origine de cand este masina
                  Daca alegi varianta targ ai grija sa iei acelas model
                  La asta mă gândeam și eu ieri, la duritatatea materialului din care sunt făcute, iar singura mea grijă ar fi să mă țină, chiar dacă nu am transportat niciodată mai mult de 50 kg. deasupra mașinii.

                  Cât despre "să fie la fel", presupun că te refereai la sistemul de prindere, la clemele alea? Sigur că da... La fel vor fi, asta dacă nu cumva voi găsi până la urmă o modalitate de prndere a celor longitudinale, cu vreun adaptor - ceva.

                  Mulțumesc!
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • Da la acele cleme
                    Despre duritate sunt foarte flexibile
                    Cand am avut cele peste 100 kg erau curbate in jos , dupa descarcare au revenit la normal
                    Ai grija si cu cele longitudinale ca tot pe plafon este prinderea
                    Un minus este ca sunt cam zgomotoase peste 100 km/h
                    Cand am drumuri lungi de facut in afara pe cea din fata o dau jos
                    Eu le recomand pe acestea de origine
                    Acum este alegerea ta
                    sigpic

                    Comment


                    • Am luat eu de la norauto, cele mai ieftine că sa le testez. Barele in sine sunt ok, suporta 75 kg se așează bine. Problema e la găurile din plafon care se învârt în capota deci de tot rahatul. Aaaa și fiind ieftine sunt dreptunghiulare și fluieră mai rău ca un cioban la oi. Per total sunt mulțumit că și-au scos deja banii dar nu le folosesc decât foarte foarte rar.

                      Comment


                      • Dreptunghiulare (dacă te referi strict la bare) sunt și cele de origine (sâc!) care costă 450 lei, dar probabil sistemul de prindere e proiectat mai bine...
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • Da la care mă refer. Dar sunt și din alea ovale aftermarket si din aluminiu care teoretic ar cânta mai putin

                          Comment


                          • Pe Hyundai am Thule, suedeze, dreptunghiulare. "Cântă" și alea după 80-90 kmh... dar ne-am obișnuit.

                            Poate că un "coșciug" aerodinamic (portbagaj) le-ar reduce la tăcere...
                            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                            Comment


                            • Interesant și m-aș baga sigur daca ar exista ceva adaptor pentru a pune longitudinale.

                              Comment


                              • Sunt in dilema si nu stiu daca sa schimb sau nu si cer parerea aici. Este vorba de capacele de janta, daca sa merg pe cele cu negru sau este mai ok sa le las pe cele care sunt acum ?
                                Attached Files
                                Last edited by 77sky; 23 April 2018, 07:22.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google