Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot cam asa ceva mi-a zis si un prieten. M-a intrebat daca am testat pompa in casa la 220V sa vad daca merge, ca s-ar putea sa aiba ea sau mufa ei de bricheta auto un scurt. Din pacate n-am testat-o in casa, am lasat-o in masina.

    Manualul cu care a venit masina ii jos in torpedou, dar am un manual scanat in pdf (descarcat tot de pe aici de pe forum) in care tabloul de sigurante vad ca arata altcumva fata de cum arata in poza postata de tine si siguranta brichetei ar fi cea cu numarul 38.

    O sa verific dimineata sa vad cum arata in realitate tabloul de sigurante la mine la Stepway II. Sa vad daca corespunde cu ce mi-ai dat tu sau cu ce arata in manualul asta ce-l am eu. Oricum in amandoua vad ca siguranta de la bricheta figureaza ca fiind prima din grupuletul de 4 sigurante din coltul din dreapta-jos. Deci probabil ca ii aceeasi doar ca difera numerotarea.

    Am doar sigurante clasice, deci trebuie sa imi iau si un set de sigurante mini. Masina nu a venit cu sigurante de rezerva montate pe capacul de la tablou, ci doar cu acel clestisor din plastic pentru scos sigurante.

    1.jpg2.jpg3.jpg
    Last edited by epuru; 31 July 2014, 22:48.
    Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

    Comment


    • Poza pusa de mine e din Visu(care nu e public) si contine toate grupurile de sigurante de pe x52(Logan/Sandero/MCV/Stepway).

      In manual siguranta e 38.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Am inteles, totul ii clar. Ramane sa cumpar maine dimineata de undeva de pe drum niste sigurante si sa le verific. Sper sa fie doar siguranta puscata, sa nu fie altceva mai grav. Chiar am nevoie mare de bricheta zilele astea sa incarc diferite telefoane si camere video.

        Merci fain si pentru PM.
        Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

        Comment


        • Pana la urma era puscata siguranta de la bricheta. Am scapat usor.
          Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

          Comment


          • Acum verifica si mufa cu un multimetru sa vezi daca da intre ele , ma refer la mufa pompei

            Comment


            • aveti idee antigelul la logan 2 motor de 1.2 este acelasi cu antigelul care se pune la logan 1 motor de 1,4? sau este un antigel nou, sau mai special?

              Comment


              • Antigelul este acelasi la orice masina depinde doar de ce iti face cu ochiul .... dar de preferat ar fi antigelul gata facut de la producatorul in sine si nu antigel nediluat si dupa i se pune apa normala si nu distilata cum am vazut la multi.

                Comment


                • Antigelul nu este acelas la orice masina... exista 2 tipuri de antiger, ptr 2 tipuri de motoare diferite (fabricate din aliaje diferite)
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Ce ne mai place sa ne dam cu parerea, e plin de experti in X52 (macar mumus a scris ceva corect.)

                    @panselin4: Glaceol RX type D, teoretic identic, practic are un termen de garantie(daca a stat mult pe raft...) si evident folosesti un densimetru pentru verificarea punctului de inghet -30.
                    Trebuie sa ai si tu o foaie identica, capsata in Carnetul de garantie.
                    Last edited by t0rquemada; 3 August 2014, 10:32.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • ok, multumesc frumos torquemada, am sa ma uit in carnetul de garantie, il am in masina,
                      sigur asa scrie si la mine
                      Glaceol RX type D, asta este norma deci, si voi cauta un recipient care sa fi fost fabricat anul acesta, si binenteles de origine

                      Comment


                      • Este verde daca nu ma insel. si se va dilua 50-50 cu apa distilata.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • E verde.
                          Nu diluezi nimic. Intai verifici cu densimetrul si ,in functie de valoarea citita, adaugi apa distiliata sau antigel, verifici din nou cu densimetrul, asta pentru aducerea la nivel a lichidului de racire.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Antigerul, vine in 2 forme, diluat su nediluat, eu prefer sa il iau pe cel pur, si sa fac exact ce scrie pe ambalaj, adica sa il diluez in raport de 1 la1. Motivul, simplu, cand mai completez , o fac cu cel nediluat.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Pai Antigelul Dacia vine in forma nediluata, in recipiente negre de 1L.

                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • oricum daca masina e noua in primii 5000 de km scade sub minim la rece .... si mai pui si tu putina apa distilata si o aduci la linia de plutire .... ca altfel la prima revizie te halesc domnii cu un bidon de antigel (pt maxim 200 ml) JAPCA E IN FLOARE LA DACIA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google