Ajutor Cumparare Jante Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dimensiunea jantelor și a anvelopelor e trecută doar în CIV nu și în talon.

    Iar la ITP ar trebui să verifice dacă ai sau nu aprinși martori sensibili(ABS/Airbag/TPMS) pe TdB, faptul că la noi nu te verifică(a se citi nu te respinge) nu înseamnă că scapi.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Înclin sa cred ca prezenta senzorilor de presiune fiind obligatorie urmare a unei reglementări europene nu are cum să nu treacă vrând nevrând în reglementările statelor comunitare și pe cale de consecință, mai mult ca sigur lipsa senzorilor sau stingerea martorilor luminoși din soft sau chiar prezența martorilor luminoși, pot fi motive legale pentru ridicarea talonului sau pentru neacordarea ITP-uli. Să nu uităm ca reglementările europene se aplică cu prioritate față de normele autohtone sau chiar în detrimentul acestora. Nu sunt fan al unor astfel de reglementări aprope stupide însă nu vreu sa dau ocazia unor alți stupizi de tip ”Garcea” să se lege de mine. La noi sanctiunile aplicate nu au un orizont previzibil și logic ci unul premeditat de tipul ”te urmăresc și te corectez până te ia dracu pentru că tu sancționatule nu ai ce să faci si dacă totuși ai dovedit că ai dreptate oricum nu-mi pasă”

      Comment


      • nu e deloc o reglementare stupida, ci e un element de siguranta in plus. cel putin cazul meu si-a dovedit utilitatea.
        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

        Comment


        • GATAAAA!!!!. A plecat comanda pentru KFZ-uri. Când sosesc vă țin la curent cu procedura de montare. Apropo de aceste jante le-am văzut în Selgros pe model cu et 50 silver (comanda mea a fost pentru ET40) și mi s-au părut destul de bine lucrate. Ce nu mi-a plăcut însă a fost faptul că din 6 jante analizate 4 aveau buza jantei îndoită ceea ce spune foarte mult despre modul de manipulare la transpot. Oare astfel de defect poate fi motiv de refuzare a recepției?. Un astfel de defect poate fi remediat sau va afecta iremediabil rezistența jenții?

          Comment


          • Eu nu cred ca erau KFZ cele din Selgros. Ci cele de la ASAM si asa sunt ele...din tabla de proasta calitate

            Comment


            • Jantele cu buza indoita, vazute de mine in Selgros Bacau, erau ASAM. Jante f proaste, nu recomand. Am vazut si KFZ, aveau ET 50 sau 49 nu sunt sigur, pt Logan/Sandero 2, sunt bune cele cu ET40 sau mai mic (ex 38).

              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Au sosit!. Sunt silver cod 8932, sunt de la Alcar dar nu scrie pe nicaieri KFZ. Deh... poate s-au grăbit tehnologii si au uitat sa pansoneze. Va mai dura un pic până le voi monta pt. ca sunt programate ca set de vară. Dacă am timp voi posta și câteva poze împreună cu senzorii.

                Comment


                • Dacă nu scrie kfz....eu zic ca e un semn de întrebare. ...

                  Comment




                  • Asta ai cumparat?
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • ALCAR(ALCAR STAHLRÄDER GMBH) e firma, KFZ veche denumire

                      KFZ-urile sunt ștanțate
                      Last edited by t0rquemada; 4 December 2015, 20:36.
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Le-am luat de la unul din cele mai mari magazine online de la noi si nu cred ca umbla cu ”janta (cioara) vopsita”. Pe documentele de însoțire este prevăzută marca Alcar și modelul kfz. Sunt bine lucrate au și o etichetă în interior cu specificația ”pentru Dacia”și mai au înscrise data și ora fabricației.

                        Janta este pansonata astfel: ALST 8932/6Jx15h2/ET40/40-15/KBA43737/ E1 124 R - 000555. Daca cineva are o părere îl rog să o prezinte. Cu stimă!!!

                        Pentru micutzu, ..... nu am luat de la ei desi poate ca trebuia.

                        Dupa ce am tastat pe net ALST 8932 Google m-a trimis pe un site rusesc sau ucrainian unde ALST este identificat cu KFZ. Pare-se ca sub aceasta denumire este comercializată această jantă in est-europa sau am nimerit eu un set de jante destinate rusnacilor.
                        Last edited by momo_ovi; 4 December 2015, 22:01. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by Oti View Post
                          Jantele cu buza indoita, vazute de mine in Selgros Bacau, erau ASAM. Jante f proaste, nu recomand. Am vazut si KFZ, aveau ET 50 sau 49 nu sunt sigur, pt Logan/Sandero 2, sunt bune cele cu ET40 sau mai mic (ex 38).

                          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                          Dacă nu faci raliu cu ele, sunt bune și cele de ASAM. Recunosc ca le-am luat fără sa am habar de ele, am mers pe mana vânzătorului, dar oricum nu contează. După 2 ierni și mers cu 100-120 km la drum întins nu au nici pe naiba, doar ca au ruginit. Dacă ma mai țin încă 2 ierni sunt mulțumit de ele, ca si-au scos banii. Asa îndoite am am văzut și eu iarna trecuta în carrefour, dar probabil dau cu ele, ca singure nu se strâmbă atât de usor.

                          Comment


                          • Așa de curiozitate spune-ne și noua de pe ce site le-ai cumpărat

                            Comment


                            • FloNik le-am luat de la Emag însa cei care le-au livrat sunt cei de la alcar care m-au sunat după efectuarea comenzii sa ma intrebe mai exact parametri pentru loganul meu.

                              Comment


                              • Exact prin aceeași procedura am trecut și eu,dar pe ale mele scrie KFZ de asta am întrebat de unde le-ai cumpărat.Aveam o bănuială

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google