Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ai vazut hassero ca ai scos un consum foarte bun, mai ales pentru tine care aveai consumuri destul de mari din cate ziceai, deci se poate si asa, bravo!

    Comment


    • Indiferent de motorizare, consumul este direct proporţional cu "talpa" cu care controlezi acceleraţia maşinii.

      Comment


      • Originally posted by Ampt View Post
        Indiferent de motorizare, consumul este direct proporţional cu "talpa" cu care controlezi acceleraţia maşinii.
        ai perfecta dreptate inteleapta

        Comment


        • Multumesc panselin.
          Eh, ampt, uite ca in dci-ul aniversar nici daca o alergam nu scoteam mai mult de 7.5 in oras, la 1.2 daca o alerg scot 10, 11.

          Comment


          • @hasserro: Nu comparăm mere cu pere.

            Comment


            • Azi, 228 km, am consumat 12 litrii benzina de 95, si un consum de 5,2 litrii\100 km conform cb
              Am mers moderat si datorita drumurilor destul de proaste

              Comment


              • panselin4, observ ca postezi consumuri dupa ce ai resetat computerul de bord inainte de a pleca la drum. Parcurge mai mult kilometri, peste 1000, si revino cu un consum mixt pe acesti kilometri. E mai relevant asa

                P.s: e o parere, un sfat

                Comment


                • Si eu fac la fel. De mult timp nu l-am mai tinut macar 1000 de km fara sa-l resetez. Asta pentru ca vreau sa stiu ce consum scot eu cu masina. Daca seara duc masina acasa cu mixt de 6, a doua seara dupa ce ziua a condus mama, o gasesc cu 10 si ceva, 11.
                  Am facut azi plinul, 55 de litri Rompetrol 95, am consumat 3 pana acum, si un consum mixt de 7.1. Sa vedem vineri-sambata cand s-o goli cati km am parcurs si ce consum mixt arata,

                  Comment


                  • Azi am testat cat de bine sunt corelate datele legate de consum din CB cu datele de la pompa, prin metoda plin-plin pt ultimii 700 de km. Pare ca informatia afisata de computerul de bord e si consumul real (aveam 5.7, identic cu datele de la pompa).
                    Last edited by fallax; 15 June 2015, 14:45.

                    Comment


                    • Inca mai astept si eu pozele ( poate chiar filmuletele ) cand mergeti cu 100km/h pe drum drept si instant de 5L ( macar o juma' de minut sa vad eu instantul ala ... )
                      Hassero, am vazut ca tu filmezi in timp ce conduci. Crezi ca ai putea sa faci macar o poza sau un mic filmulet ?! Sau alt curajos ...

                      Comment


                      • Te asteptam intai pe tine. Se poate scoate 5l/100 km, conditia fiind sa ai viteza constanta.

                        Comment


                        • Oameni buni, Dacia a declarat niste consumuri - care acele consumuri oricum se obtin in anumite conditii. Acum cand veniti voi si povestiti aici de consumuri care practic ii fac de rusine pe cei de la Dacia... Tind sa fiu sceptic...
                          Ca sa fiu putin offtopic, cu indurarea moderatorilor, cei cu diesel au raportat consumuri de 2L - 2,5L/100km ... Iertati-ma, dar aceste consumuri fac cele mai scumpe hybriduri sa para american muscle cars pe langa Dacioara noastra ... Eu cred ca stam cu o adevarata comoara inginereasca in curte si nici n-avem habar

                          Comment


                          • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                            panselin4, observ ca postezi consumuri dupa ce ai resetat computerul de bord inainte de a pleca la drum. Parcurge mai mult kilometri, peste 1000, si revino cu un consum mixt pe acesti kilometri. E mai relevant asa

                            P.s: e o parere, un sfat
                            Corect, asa faceam, resetam cb inainte de drum
                            Buna idee, voi incerca sa vad ce consum voi avea in jurul la 1000 km, la un mers combinat, urban si extraurban

                            Comment


                            • Consum mixt pe 6 luni de zile (decembrie - iunie). Deocamdata viteza medie depaseste 30 km/h, limita la care dacia recomanda injumatatirea timpului de revizie.
                              Attached Files
                              Last edited by aris86; 15 June 2015, 22:48.

                              Comment


                              • Inainte de revizie aveam vreo 7000 km de cand nu mai resetasem cb, iar consumul mediu era de 6,4 l/100

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google