Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu mergeam cu pedala la fund, i-am dat si 170 pe o portiune scurta, trebuia sa ajung la facultate, am plecat pe la 7 din buzau dimineata, am ajuns pe la 7.45 in afumati.

    Originally posted by Oti View Post
    hassero se refera ca motorul nu are "zvac", in sensurile giratorii, cum sunt la mine in Piatra, este o problema.

    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

    Chiar nu are, si dintre toti posesorii de 1.2, al meu cu siguranta a vazut de cele mai multe ori 6000 rpm.
    Fac o comparatie, pertinenta zic eu, cu 1.5 dci de 75, pai la 130 pe pilot, cand cresteam viteza din buton, inca mai avea zvac.
    Last edited by hasserro; 26 July 2015, 21:04. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Dar pentru zvacul ala si un consum mai mic dai 2100 de euro in plus

      Comment


      • Originally posted by hasserro View Post
        Nu mergeam cu pedala la fund, i-am dat si 170 pe o portiune scurta, trebuia sa ajung la facultate, am plecat pe la 7 din buzau dimineata, am ajuns pe la 7.45 in afumati.

        Porțiune scurta ?
        Cred ca are nevoie de 5 km sa ajungi la 170


        Sent from my iPad using Tapatalk
        sigpic

        Comment


        • M-am referit ca pe o portiune scurta am mers cu 170. Nu chiar 5 km, dar oricum dureaza ceva...
          Ce e enervant la ea este ca ziua cand e aerul cald trage exrrem de prost, seara cand sunr 15-16 grade parca e alta masina.

          Comment


          • daca stii ca mergi mult in afara si faci km ca lumea, iti iei diesel. Daca te plimbi mai putin si prin oras, iti iei benzina .
            Mie imi place cum trage acest 1.2, din ce am mers pana in prezent zi-noapte, cald-frig trage super ... Daca ai peste 2500-3000 rpm e satisfacatoare, ptr mine cel putin. Acuma poate altii au dorinte mai sportive, dar totusi e o masina de familie ...
            Cat despre vitezele de 170km/h cu Logan'ul no comment, dpmdv e sinucidere curata :/

            Comment


            • sunt de aceeasi parere cu colegul gugu21, si pt mine masina este exact ce am nevoie, trage suficient de bine daca stii sa mergi cu ea, si ce sa ii ceri
              motorul de 1,2 este ok pt aceasta caroserie, iar pt cei care isi doresc mai multa putere au de unde sa alega

              Comment


              • Date intermediare din vacanta, parcurs 1405km zona de campie, deal, munte si drum comunal neasfaltat, aer conditionat la nevoie (caldura si ploaie), 2 persoane cu bagaje.
                78,4 l consumati, 5,58 l/100 km. Ma declar multumit. Mai jos sunt poze cu consum mixt (decembrie-prezent).
                Attached Files

                Comment


                • Excursie montana:1871 km, 103,3 l, 5,52 l/100 km.

                  Comment


                  • Foarte bun consumul, mai ales la o drumetie montana, de 5,52 la suta
                    Loganul de 1,2 este destul de economic daca stii sa mergi cu el

                    Comment


                    • Ieri am fost la Balea lac, la dus drumul a fost ok, soare, vizibilitate exceenta. In plus am vazut noul passat, se filma o reclama si a trebuit sa asteptam 10 minute. La intoarcere, era o ceata cu vizibilitate sub 50 m, a trebuit sa merg cu 25 km/h de la balea lac la balea cascada. Luni, intre orele 10 - 14, DN 73C este inchis intre balea cascada si balea lac, ferari incearca un record mondial la coborarea in panta.

                      Originally posted by panselin4 View Post
                      Foarte bun consumul, mai ales la o drumetie montana, de 5,52 la suta
                      Loganul de 1,2 este destul de economic daca stii sa mergi cu el
                      Da, este economic, daca nu o forjam mult miercuri, intr-o cursa contra cronometru pana la Bv, de la Arieseni am facut 7h 15 min, multe depasiri de tiruri si camioane, probabil era mai mic consumul si fara aer conditionat. Cand ploua e jale, fara aer se abureste tot parbrizul de la aerul cald si ploaia rece.
                      Last edited by aris86; 31 July 2015, 23:18. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by aris86 View Post
                        Cand ploua e jale, fara aer se abureste tot parbrizul de la aerul cald si ploaia rece.
                        Deschide un pic geamul de la şofer, pe timp de ploaie face minuni.

                        Comment


                        • L-am mai deschis, dar fiind noapte si ploaie torentiala, am mers cu AC si am si inghetat pe deasupra . Mersi de pont.

                          Comment


                          • Cam asa stau lucrurile la mine..
                            65% din km facuti la drum lung, ziua
                            35% in oras
                            Din total, cam 30% sunt km facuti de mine, 70% de maicamea.
                            47506 km in acest moment

                            Comment


                            • Uitasem sa adaug si poza..
                              Attached Files

                              Comment


                              • Originally posted by aris86 View Post
                                Ieri am fost la Balea lac, la dus drumul a fost ok, soare, vizibilitate exceenta. In plus am vazut noul passat, se filma o reclama si a trebuit sa asteptam 10 minute. La intoarcere, era o ceata cu vizibilitate sub 50 m, a trebuit sa merg cu 25 km/h de la balea lac la balea cascada. Luni, intre orele 10 - 14, DN 73C este inchis intre balea cascada si balea lac, ferari incearca un record mondial la coborarea in panta.


                                Da, este economic, daca nu o forjam mult miercuri, intr-o cursa contra cronometru pana la Bv, de la Arieseni am facut 7h 15 min, multe depasiri de tiruri si camioane, probabil era mai mic consumul si fara aer conditionat. Cand ploua e jale, fara aer se abureste tot parbrizul de la aerul cald si ploaia rece.
                                Eu aseara am venit de pe transfagarasan, am prins ceva nori, ploua marunt la balea lac ,si se plimbau norii cum vroiau ei, dar vizibilitatea a fost buna pe partea sibiului,dupa tunel, in arges,mai putin,doar dupa ce am mai coborat , intre tunel si primele serpentine din zona alpina eram chiar in nor, abia se vedea la cativa metrii, o atmosfera de basm
                                joi am urcat pe rucar bran, daca zici ca a fost vreme frumoasa joi, poate mai bine urcam pe transfagarasan,
                                Cum zice si colegul, am prins ploaie pe la bran,rasnov,brasov, torentiala cu grindina,am pus pe dezaburire, la treapta 2, plus ambele geamuri fata deschise un deget, este ok, dar tot ac ul face minuni, adica se vede diferenta imediat
                                Deci 3 zile de vacanta , 755 km, cu un consum mediu de 5,5 la suta conform cb
                                Voi analiza si bonurile de la benzinarii
                                Last edited by panselin4; 2 August 2015, 10:07.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google