Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ma intreb de ce oare mcv-ul are cutie diferita fata de sedan, la motorul de 1.2, or fi treptele mai scurte de atat? :o

    Buzau-Bucuresti, mers pe la Sindrilita, Pantelimon-varianta-splai, 5 persoane, portbagajul full de bagaje, 145-150 afara, 120 in localitati, iar de la Sindrilita ceva mai usor, datorita drumului, viteza medie pe CB 114 km/h, consum 8.5.
    Last edited by hasserro; 21 February 2016, 18:53. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Poze daca se poate
      sigpic

      Comment


      • Ce i-ai facut motorului de merge asa de economic? Bravo tie!

        Comment


        • Value of the tachometric index X depending on tyres

          185/65/R15 X=1895 X52
          195/55/R16 X=1891 (aluminium wheel rims) X52 GT
          195/55/R16 X=1903 (steel wheel rims) X52 SL10/Prestige
          205/55/R16 X=1928 Bcross52
          205/45/R17 X=1879 X52 RS
          205/40/R18 X=1895 X52 RS
          Last edited by t0rquemada; 21 February 2016, 22:29.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Eu vreau sa vad viteza aia medie de 114km/h
            sigpic

            Comment


            • Consum perioada Decembrie-17 Februarie:
              Km 2541;litri consumati 204; viteza medie 22.1; consum mediu 8%
              Km sunt facuti exclusiv urban, in general in aglomeratia de seara si in weekend + cateva plimbari in timpul zilei. AC folosit cam 10% din timp.

              Consum Bucuresti-Predeal-Cota 1400-Poiana Brasov-Predeal-Bucuresti cu urcari pana la Clabucet si Trei Brazi, 5 persoane+bagaje
              Cam 430 km parcursi; viteza medie 49.1; 26l consumati; consum mediu 6%
              La dus am mers cu 70 in localitati si 90-100 in rest. Cand am ajuns la Predeal cb arata 6%. Dupa urcarile pana la Cota 1400 si Poiana Brasov, la intoarcerea in Predeal arata 6.5%, iar la intrarea in Bucuresti consumul scazuse la 6%. La intoarcere am mers cu 79 in localitati si 110 in rest cu reprize ocazionale de pana la 150kmph intre Banesti si Ploiesti.
              La dus si la intors am circulat dimineata respectiv seara tarziu; AC pe off.

              PS: Imi da eroare la incarcarea pozelor

              Comment


              • Originally posted by stoicanu View Post
                Eu vreau sa vad viteza aia medie de 114km/h

                Imi pare rau, masina nu o am la Bucuresti, cu masina s-a intors mama acasa. Dar oricum merg aproape saptamanal la Bucuresti cu masina, data viitoare ma asigur ca iti fac si poze, daca pare greu de crezut viteza medie, mie mi se pare destul de reala, folosesc waze, de aceea am mers cu 120 in localitati, si 145-150 constant in afara. De la intrare in Sindrilita, am facut stanga ca sa ocolesc toata aglomeratia din Bucuresti, iar acolo e drumul ceva mai ingust si cu curbe, cel putin pana in apropiere de Cezieni parca. De la intrare pe splai, am mers 150 pana la Autovit, de acolo s-a aglomerat putin si am continuat inainte pana in Timpuri noi, fara aglomeratie fara nimic. Cand am oprit CB arata 113.7 km/h viteza medie si consum 8.5 l/100 km.

                @aris, sincer, cand merg la Bucuresti, nu ma gandesc niciodata la consum, pur si simplu nu am rabdare sa merg cu 110 pana acolo, e numai drum drept....
                De obicei incerc sa ajung cat mai repede la viteza cu care vreau sa merg. In rest, o tin cat mai constant la viteza respectiva si cam atat. Mi-ar fi placut sa am pilot, chiar ii simt lipsa.

                Comment


                • Poate probează LiDAR-ul pe tine cu tot waze-ul.

                  Am mai scris și repet consum mediu pe X km unde X<1000km e fix pix
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Dupa drumul de la Sibiu, unde am scris mai sus despre el(765km) + vreo 5 zile de mers oras combinat cu extern(Focsani, Adjud etc) consumul arata 6.9 dupa aprox 1500 km in total.

                    Comment


                    • Originally posted by hasserro View Post
                      Imi pare rau, masina nu o am la Bucuresti, cu masina s-a intors mama acasa. Dar oricum merg aproape saptamanal la Bucuresti cu masina, data viitoare ma asigur ca iti fac si poze, daca pare greu de crezut viteza medie, mie mi se pare destul de reala, folosesc waze, de aceea am mers cu 120 in localitati, si 145-150 constant in afara. De la intrare in Sindrilita, am facut stanga ca sa ocolesc toata aglomeratia din Bucuresti, iar acolo e drumul ceva mai ingust si cu curbe, cel putin pana in apropiere de Cezieni parca. De la intrare pe splai, am mers 150 pana la Autovit, de acolo s-a aglomerat putin si am continuat inainte pana in Timpuri noi, fara aglomeratie fara nimic. Cand am oprit CB arata 113.7 km/h viteza medie si consum 8.5 l/100 km.

                      @aris, sincer, cand merg la Bucuresti, nu ma gandesc niciodata la consum, pur si simplu nu am rabdare sa merg cu 110 pana acolo, e numai drum drept....
                      De obicei incerc sa ajung cat mai repede la viteza cu care vreau sa merg. In rest, o tin cat mai constant la viteza respectiva si cam atat. Mi-ar fi placut sa am pilot, chiar ii simt lipsa.
                      Franezi cu coaja aia de la 120 la zero mai ceva ca Cenusereasa... Vad ca lipsa de creier este direct proportionala cu lipsa experientei. Cu cat esti mai tanar, cu atat esti mai vitez. Dar pari ca esti psihopat. Ori narcisist. Ori doar frustrat.
                      La ce mergi cu 120 in oras cu o coaja amarata, cu roti de bicicleta si cu experienta in condus "vasta"? Vrei sa-i omori pe altii? Mergi cu 80 ca sa nu omori pe cineva. Daca iti fuge curul la viteza aia ce faci? Contrabrachezi si pui frana, nu? Hai da repede pe google ce-i aia...

                      Si muma-ta iti deconteaza consum de 8.5? N-ai vrea sa fii baiet destept, sa consumi 5% si sa deconteze ea de 8.5? Asa ramai si cu benzina si nici nu omori oameni. Nu asa ar face un baiet destept?

                      Comment


                      • ce ma distreaza postarile lu' Cezar
                        Eu mi-am facut obicei sa obtin cel mai bun consum posibil, nu-mi place viteza. Mai ales ca loganul nu e facut pentru asa ceva, parerea mea cel putin, motivele le-am expus de atatea ori...

                        Comment


                        • Cezar, pentru mine e un mister ca mai e intreg. Personal nu il cred ca merge cum se lauda pe aici. La 130 cand treci pe langa un tir trebuie sa tii bine de volan si sa corectezi traiectoria ca te baga in parapetul de pe mijlocul autostrazii curentul. Unde merge el in oras cu 120 si in afara cu 150 ca eu o data am mers cu 160 pe autostrada sa vad cat duce si m-am jurat ca nu mai merg pana la viteza aia niciodata cu masini ca loganul. Aaaaaaa, stai ca imi bagasem si eu logan in Midtown Madness 2 si mergeam prin oras cu 150 km/h.

                          Comment


                          • Tipul asta de soferi ca @hasserro auzi la stiri cum ii plang parintii ca era baiat bun si ca nu a fost vinovat de producerea accidentului, sincer sunt satul de astfel de specimene.
                            Ia sa-l puna mamicuta sa plateasca pentru doar o luna carburantul din banii lui si va vedea viata cu alti ochi garantat.

                            Motorul de 1.2 fie ca e pe L1 sau L2 va avea un consum mare la viteze de autostrada.
                            Last edited by prometheus; 22 February 2016, 13:45.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • conform hassero, la 130km/h consuma 7 litri ... Mai confirma cineva ? Eu din ce am vazut la peste 120 deja se duce la 9+L obligatoriu + bonus: țiuit de urechi. Dar na, am numai 5000 de km, ar fi interesant ce zic colegii cu mai multi km ...

                              Comment


                              • la 130 km/h consuma aprox. 7.5 l ce e peste 140 haleste peste 8 l. Se realizeaza consumuri bune daca nu se merge peste 110 km/h .
                                P.S. D4F este un motor mic aspirat , alergat la viteze de autostrada gen > 130km/h consumul creste foarte mult.
                                Last edited by prometheus; 22 February 2016, 14:16.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google