Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by masinamica View Post
    Nu inteleg cum mergi cu ea si scoti consumul asta, sau in ce interval orar iesi cu masina pentru ca eu cu dci scot 7.5%, vara cu AC am vazut si 9% dar ma consolez cu mixt de ~5.5%.
    Dimineața, intre 7:30 si 8:15, după amiaza intre ora 16:00 - 17:00, uneori si 18, depinde de zona, merg pe străduțe, încerc sa evit bulevardele mari unde sunt bara la bara, merg la socrii in week-end in militari. Am învățat să merg pe străduțe cu trafic mai lejer si merg preponderent pe ele, chiar daca înseamnă sa ocolesc 2-3 km, decât să stau bară la bară. Cu AC, consumul creste cu 1l, in oraș, schimb viteza cam la 2500-2700 rot/min, mai mult înseamnă benzina arsa de pomana si se mișcă decent. Chiar cu 4 persoane, scade garda si senzația este ca trage mai bine. Singurul defect notabil al acestui motor il găsesc la furtunul de recirculare gaze, da într-una cu ulei pe acolo si am observat ca s-a mai depozitat ulei si pe garnitura interioara a filtrului de aer. Azi am parcurs vreo 20 km prin București, si după ce am oprit, m-am uitat la acel furtun si era plin cu ulei, probabil făcuse condens. O zi armonioasa tuturor!

    Comment


    • Eu am 7.8% in Bucuresti pe o distanta de aproape 1900 km. Nu vad de ce vi se pare asa SF consumul ca e destul de usor de realizat. In weekenduri am vazut si consum de 5.8.
      @Aris Incearca sa repozitionezi colierul de la furtunul de recirculare. Eu am 7000km cu colierul si e perfect uscata zona. Asta in conditiile in care furtunul e cel original, iar pata a aparut atunci cand masina avea in jur de 2500km

      Comment


      • Salut!
        Loganul meu are acum 2200 km .
        Consum exterior pe ruta Iasi- Gura Humurului :
        - la dus 6'5% ,(2 adulti,2 copii)
        - la intors 5'3%(2 adulti,1copil)

        Consum urban in Iasi undeva intre 8,5% si 9 %.

        (Date conform C.B)

        Comment


        • Originally posted by Bizo View Post
          Eu am 7.8% in Bucuresti pe o distanta de aproape 1900 km. Nu vad de ce vi se pare asa SF consumul ca e destul de usor de realizat. In weekenduri am vazut si consum de 5.8.
          @Aris Incearca sa repozitionezi colierul de la furtunul de recirculare. Eu am 7000km cu colierul si e perfect uscata zona. Asta in conditiile in care furtunul e cel original, iar pata a aparut atunci cand masina avea in jur de 2500km
          Exact acelasi consum am si eu (7,8%), tot Bucuresti, distanta 1400km

          Sent from my SM-G901F using Tapatalk

          Comment


          • Cam asta e
            Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

            Comment


            • Va salut,
              Am citit multe postari din urma despre diverse consumuri, dar toate particularizate pentru diverse conditii de condus si de drum. Mentionez ca, in mare cunosc factorii care influienteaza consumul extraurban, la vechiul 1,4 mpi am scos si 5,5 % economic dar si peste 7% pe autostrada cu 145 / ora real cu 4 persoane si bagaje.
              Acum vine si intrebarea de aici:
              La noul 1,2 16V, 73 kw, 400 km, la ce consum extraurban mediu ma pot astepta in urmatoarele conditii?
              Concediu 3000 km, exclusiv extraurban ruta Ro-Srb-FYROM-Al-Gr-Ro, 2 persoane, 50 kg bagaje , rezervor de la plin la gol, stil de condus economic in regim de rodaj adica max. 3500 ture, 40-60 localitate, 80-100, drum national si max. 110-120 autostrada.
              Va multumesc, o zi buna va doresc.

              Comment


              • Cam la 6,0-6,2 L/100 km, ținând cont ca masina este noua și consumul mai ridicat.

                Comment


                • Eu in vara am mers Bucuresti-Arad-Budapesta-Praga si retur dar prin Oradea, am avut consum cand am ajuns acasa de fix 5l/100km. Am mers cu 110-120 pe autostrada si 80-90 in localitatii, preponderent cu aer conditionat, deoarece era destul de cald, 4 persoane, bagaje full.

                  Comment


                  • Ce parere aveti despre consumul lui "plasStik3"?
                    Probabil 1.5 dci ar consuma 5l/100 in conditiile date de el.

                    Comment


                    • In conditiile de mai sus 1.5 dci consuma 4l/100km.

                      Comment


                      • Da, e cam putin. Am avut si 1.5, am si 1.2, acum, iar 5%, in conditiile de mai sus, e improbabil pentru 1.2. Eu pe A1, mers 100 km/h, doua persoane, cu bagaje, fara aer, am scos 5%-5,5%. La 150 km/h consuma 14-16%

                        Sent from my SM-G901F using Tapatalk

                        Comment


                        • Daca mergi constant cu 120,130km pe autostrada sa nu te astepti la consumuri de diesel..Ce trece de 3000 rot/min se duce spre 7,8 min.Am avut 1,2.. Stiu ce poate mica sugativa.
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • Mai exact ce trece de 3500 de rot/min. incepe sa sara si consumul.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Solutia pentru mers economic si viteze de 120-130 km/h la motorul de 1.2 se numeste ”GLP”, pe benzina ai 7-8.

                              Comment


                              • Da stiu e GPL-ul , dar sa ai si la tine inca vreo chiulasa de rezerva in caz de supape terminate.

                                E motor mic , este si normal la viteze de autostrada romaneasca sa consume destul de mult.
                                Last edited by prometheus; 8 May 2016, 12:57.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google