Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie la un drum lung gen Buzau-Bucuresti, care e 80% linie dreapta imi consuma cam 7.8-8.
    La un drum gen Brasov-Sibiu cam 7.3.
    In oras, am reusit sambata seara le vreo 20 de km, mers mai mult decat batraneste, cu a4a la 40 si ocolit le cat posibil semafoarele 4.6, la mers normal prin oras tot seara cam 6.5, ziua se duce si la 9, in buzau cel putin.

    Comment


    • Originally posted by aris86 View Post
      @Ampt ceasul de bord indica corect, am alimentat când a rămas o singura liniuta cu 11,56 l și cand am ajuns la același nivel consumul era de 11,6 l. Di nefericire mai sunt și stații care fura la pompa.
      În primii doi ani şi mie mi-a indicat corect C.B-ul maşinii, după aceea am început să am progresiv o abatere de până la 10%.
      Cineva de pe forum îmi spunea că este posibil ca în timp să apară o decalibrare pe circuitul de măsurare al consumului.

      Comment


      • Originally posted by panselin4 View Post
        consum combinat pe 5802 km, destul de ok zic eu

        bucata aceea de metal gri deschis de pe volan, este parte din antifurt
        INca mai ai antifurt pe volan... De ce ?

        Comment


        • Originally posted by Ampt View Post
          În primii doi ani şi mie mi-a indicat corect C.B-ul maşinii, după aceea am început să am progresiv o abatere de până la 10%.
          Cineva de pe forum îmi spunea că este posibil ca în timp să apară o decalibrare pe circuitul de măsurare al consumului.
          La un logan mcv de serviciu, consumul afisat de CB, corespunde cu cel inregistrat pe BF si cu cantitatea de combustibil ramasa in rezervor (meniu secret). Acu depinde si de statia la care alimentezi. La Petrom Mangalia, Selimbar si Rompetrol Ghencea am suspectat ca am fost furati/furat.

          Comment


          • lasati fratilor consumul afisat pe CB , plin / plin ala e consumul real..
            sigpic

            Comment


            • Cum am mai spus CB-ul este foarte aproape de realitate
              Are o marja de +- 2L LA 60 litri consumati

              Trimis de pe al meu HTC Desire 820 folosind Tapatalk
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by mihaimmn View Post
                lasati fratilor consumul afisat pe CB , plin / plin ala e consumul real..
                Si consumul plin pe plin este real????
                Daca te fura la o pompa, s-a dus tot calculul la consum. Consumul afisat de CB, in mare parte reflecta realitatea cu cel de pe bonuri.

                Comment


                • Eu il aprob pe mihaimmn.(este adevarat ca despre CB nu am informatii,dar greu pot fi convins de stoicanu-daca are argumente astept sa le etaleze).Azi am scos la rodaj un Sandero 1.2 16V al unei vecine:la primii 740 km de la primul plin facut langa dealer(90 din 740 km efectuati in oras tot de mine) am avut 6.2%.Evident 90-100 km/h la 2800/3000 rpm.

                  Comment


                  • Procedura mea: la fiecare alimentare pe bon se trec km și benzina consumată(litri consumați) de pe TdB, la sfârșitul lunii consumul de pe bonuri (litri intrați) se pupă(e un excel, ce calculează automat consumul mediu la km totali - culmea se pupă cu TdB ) cu benzina consumată(litri consumați), mai ales că verific și cu CLiP-ul, eroarea cea mai mare 0,3 L

                    Unica "problemă": alimentez de la aceeași benzinărie și aceeași pompă, excepție doar la deplasările prin țară.
                    Last edited by t0rquemada; 7 December 2015, 22:28.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • si eu am mai calculat benzina consumata, si pe bonuri, si metoda plin-plin, si era aceeasi precum imi afisa cb consumul, la mine cel putin au coincis de fiecare data

                      Comment


                      • Eu am in consum mixt pe primii 6300 km de fix 6. Insa pe ultimii 300 consumull a crescut f mult la 7,6. Acelasi still de mers, aceeasi pompa de unde alimentez, aceeasi naveta. Astazi sunt ingrijorat.


                        Sent from my iPhone using Tapatalk

                        Comment


                        • Dar nu si aceleasi temperaturi exterioara. Si poate si proiectoare, degivrare etc ... nu?

                          By phone ... using Tapatalk and Samsung S5!
                          sigpic
                          This is My Ride!
                          !Visit and enjoy!

                          Comment


                          • Calculator consum

                            Eu folosesc pentru evidenta consumului "plin la plin" o aplicatie de pe Google Play: My Cars - Fuel logger++ (https://play.google.com/store/apps/d...mycar.activity). Desi am un DCI 90 CP si nu prea este in subiectul topicului, consumul de pe CB si cel raportat de aplicatie la inceput, cand motorul a fost nou, arata o diferenta de 0,3 l/100km mai mare in aplicatie (calculat) decat cel raportat de CB, acum dupa 10.000km consumurile raportat de CB si calculat de aplicatie sunt apropiate (sub 0,1 l/100km). In concluzie, cred ca indicatiile CB sunt suficient de precise.

                            Comment


                            • Originally posted by Tatae1967 View Post
                              Eu il aprob pe mihaimmn.(este adevarat ca despre CB nu am informatii,dar greu pot fi convins de stoicanu-daca are argumente astept sa le etaleze).Azi am scos la rodaj un Sandero 1.2 16V al unei vecine:la primii 740 km de la primul plin facut langa dealer(90 din 740 km efectuati in oras tot de mine) am avut 6.2%.Evident 90-100 km/h la 2800/3000 rpm.
                              Eu merg cu masina de la plin la plin de aproape 3 ani cam 2 plinuri pe săptămână
                              Ce argumente mai vrei ?

                              Trimis de pe al meu HTC Desire 820 folosind Tapatalk
                              sigpic

                              Comment


                              • O.k.Nu te ambala.


                                Trimis de pe al meu GT-I8262 folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google