Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Silviu
    Da am omologare şi pe faţă, dar ideea e că asta nu ţi-o dă oricine. Firma la care am montat-o eu are un aparat de măsurare a opacitătii. Folia de pe faţă e transparentă (sau in orice caz are grad f mic de opacitate), care însumat cu cel al geamului trebuie să fie <= cu cel din norme. Folia e marca LLumar.

    Apropo de folie,un sfat-nu vă puneţi gradul maxim de opacitate pe lunetă. Aşa am facut eu şi am constatat că prin pasaje sau noaptea nu prea vezi motociclişti/biciclişti, lumini mai slabe de la biciclete..etc. Am dat-o jos şi am pus alta cu urmatorul grad de opacitate mai scăzut.
    Last edited by Luciano2; 26 August 2017, 22:38. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • In pasaje nu prea ai voie sa schimbi banda, deci iti mentii banda pe care esti, motociclistul asteptand sau facand depasirea pe riscul lui, iar biciclistii circula (sau ar trebui sa circule) pe marginea drumului, caz in care, pe langa oglinda retrovizoare centrala, o folosesti si pe cea laterala dreapta.
      Pe timp de noapte, am intalnit motociclisti, eu avand folie cu 5% transparenta, si i-am vazut prin luneta.

      Comment


      • Nu știu ce folie ai pus, dar sigur nu era de calitate. Eu am folie pe mașina de 10 ani și nu am avut probleme cu vizibilitatea. Recunosc că nu este precum fără dar nici așa să nu mai vezi nimic și pe nimeni. La muncă am avut folie din târg pe spate ( geamuri și lunetă ) și nu se vedea nimic nici din interior și nici exterior , dar fața a fost omologată ( folie de calitate ).
        Recomand pt spate daca ai copil să puneți maxim , dacă nu puneți la frumusețea mașinii, iar fața daca se poate ceva opacitate pt a fi protejați de razele solare din lateral.

        Comment


        • Originally posted by sebibv View Post
          Intrebare de noob... Se pune pe interior sau exterior? Ma gândesc în special la sistemul de dezghetare spate.
          Un pret aproximativ?
          Pe interior se monteaza, mie nu mi-a demontat fata la usa insa la unii colegi am auzit ca au facut asta si le scartaie acum usa.
          Nu afecteaza sistemul de dezaburire.
          Pret pentru LLumar variaza la MCV intre 350 cea mai slab calitativa (unde am montat eu) si 750 cea care blocheaza razele UV cu pana la 99% si reduce caldura. Ca si garantie ai intre 3-12 ani, acum depinde de centrul unde montezi folia si modelul. Eu am pus folia de 750 ron, nu regret decat ca desi a fost cea mai scumpa baietii unde am montat s-au cam grabit si au lasat mici bule pe unul din geamuri. Am garantie insa pana acum nu am mai incercat sa merg, s-au mai retras bulele si nu se mai vad asa rau.
          Am culoare închisă la masina si se incinge excesiv, folia ajuta zic eu. Plus ca ofera pasagerilor din spate un plus de confort, la semafor nu se mai holbeaza nimeni la copil si o apara de soare.

          Pe fata nu stiu daca e necesar sa pun folie, nu mi se pare ca ar ajuta prea mult. As fi vrut sa pun la palasolar o dunga in partea de sus a parbrizului, costa doar 50 ron insa baietii au spus clar ca nu se poate omologa asa ceva si o pun pe barba mea. Am preferatsa stau cuminte.
          Last edited by Gaby20045; 26 August 2017, 23:45.

          Comment


          • @Crs. Sandel
            Asta e parerea ta. Nu e vb de a schimba eu banda..ci de ea evita pe cât posibil orice situaţie neprevazută..O fi depăşind motociclistu pe barba lui, da maşina "belită" va fi a mea..Oricât ai vrea tu să speli situaţia.. e nasol cu grad maxim de opacitate pe lunetă, adica îti creează un disconfort, că nu vezi bine în situaţiile pe care le-am spus..Iar din pct de vedere termic e foarte bine şi cu următorul grad de transpareţă mai jos.

            Comment


            • E si normal, fiecare cu parerea lui
              Eu nu am fost deranjat, in situatiile expuse de tine, de folia cu cea mai mica transparenta. Tu ai avut-o, nu ti-a convenit, ai montat una cu un grad de transparenta mai mare de 5%. Foarte bine ca ai procedat astfel

              Comment


              • Multumesc Gaby.

                Comment


                • Azi am montat chedere si in partea de jos a usilor fata. Am pus varianta care se "infige" pe buza usii spate. Dar ma gandesc ca ar fi trebuit sa folosesc varianta cu adeziv. Ma ingrijorez sa nu joace chederul sau sa intre apa in spatele li si sa ma trezesc cu rugina. In rest e ok. Sa vad si in mers zilele astea daca e vreo diferenta

                  Trimis de pe al meu V1_ViperS folosind Tapatalk

                  Comment


                  • O poza cu îmbunătățirea, se poate?

                    Comment


                    • Daca nu gssesti chedere pentru capota, msi poti pune, garnitira care se foloseste la usile de fier, de apartament,este auto adeziva, si se lipeste foarte bine, eu mi-am pus pe un logan ph1, la capota, la usile fata, si spate!

                      Trimis de pe al meu V2_Viper_I4G folosind Tapatalk

                      Comment


                      • E indicat să mai și testăm ideile, la capota X52 merge doar cheder de ușă de 1310, orice altceva e degeaba
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Garnitura profil D

                          Trimis de pe al meu V2_Viper_I4G folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Ai probat chederul ăla la X52 (aka Logan II) și merge, că dă cu virgulă cel puțin la capotă
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • adica: "e pacat, fiule, sa folosesti altceva decit ceea ce vinde fabrica"

                              Comment


                              • Prin decembrie 2012-ianuarie 2013 unii testau chedere pentru capotă, alți nici măcar nu știau că a apărut X52, de a avea unul nici nu mai vorbim.

                                Cu alte cuvinte alții reinventează acum roata
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google