Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Catalin, in tara sigur nu vei avea nici o surpriza, insa peste granite stiu ca se impune ca, in caz de neutilizare, sa il demontezi (doar partea vizibila, cu carlig, nu tot ansamblul). De aceea cam toate strainezele au carlig demontabil cu o cheie..e o cehstiune de securitate in caz de impact.
    Desigur, in tara e tare bun si doar de decor, sunt multi viteji care nu se uita cand parcheaza sau merg fix in spate..un carlig ii tine la respect.

    Comment


    • Eu ma gandeam la ceva de genul
      Cred ca merge si pe portbagajul de Logan

      Comment


      • Mulțumesc pentru răspunsuri!

        Originally posted by Marius Ile View Post
        Personal nu cred ca trebuie mers la rar. Carligul in sine e deja omologat, iar montajul e unul simplu
        Așa mă gândeam și eu, mai ales că auzisem despre montaj că nu ar fi mare scofală.

        Originally posted by vali2008 View Post
        Catalin, in tara sigur nu vei avea nici o surpriza, insa peste granite stiu ca se impune ca, in caz de neutilizare, sa il demontezi (doar partea vizibila, cu carlig, nu tot ansamblul).
        Ah, da? Plecăm destul de des din țară, dar uite că p-asta cu demontatul n-o știam! Respectele mele, mister!
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • Sunt cârlige diferite X52ph1 / X52ph2 și se montează cu râcâire de vopsea(=pierdere de garanție la tablă dacă nu se montează în reprezentanță)

          Nici să nu vă gândiți să folosiți un cârlig de X90 pe X52
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Loganul pe care a fost montat inițial cârligul era din 2013, repet, motor de 1,2.
            La asta te refereai când ai spus X52ph1?

            Mulțumesc.
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Originally posted by sadicu View Post
              Planetara, eu ziceam ca nu se considera tunning daca pui cheder de 30 ron. Exact astea sunt imbunatatiri si nu vad cum ar reprezenta un sac fara fund... Sac fara fund probabil la tunning, sau daca nu fara fund foarte adanc.
              Totusi si la imbunatatiri m-as gandi ceva ce nu e "plug and play" ceva ce necesita ingeniozitate sau timp (multiplexor, senzor temperatura motor chestii mai complicate) sau ceva mai rar intalnit pe masina asta (gen farurile de rusia sau protectia pentru zapada . Asa mi-am pus si eu covoras in spate la tunelul median sau tavita pentru portbagaj, e ok sa spun poate sunt si altii interesati dar de aici si pana la a spune ca e un sac fara fund e cale lunga.

              Imbunatatirea nu e ceea ce nu se pune din fabrica, ca ce nu ai tu din fabrica eu poate am. Daca pentru tine cotiera e imbunatatire pentru mine nu e ca poate am luat-o deja montata din fabrica sau poate nu-mi trebuie. Daca imi pun morisca de vant la antena e imbunatatire? In fine nu vreau sa polemizez pe tema asta si s-o dam in offtopic. Fiecare considera imbunatatire ce vrea. Sa mergem inainte
              Topicul asta se numeste imbunatatiri logan 2 nu tunning...
              Ce nu a pus fabrica si ii pun eu este imbunatatire si costa bani.fie ca e 30 de lei fie ca am dat 2000 lei
              Am plafoniera cu 3 becuri la varianta laureat in comparatie cu variantele prestige sau stepway care au cu un bec , apropo de ce dotari aitu si alte le nu au ....
              Parerea mea este ca e loc sa investesti inca 2-3000€ lejer in logan , depinde cat de pasionat esti si daca ai sau nu arici la buzunar.
              Eu as imbunatati loganul cu cateva air-baguri si frane pe disc spate.

              Am pus am 3 suporti bicicleta cu wingbar. marca thule -total 2300 lei e imbunatatire ? e o dotare? Pentru mine e o necesitate.

              Comment


              • Originally posted by Catalin S. View Post
                Loganul pe care a fost montat inițial cârligul era din 2013, repet, motor de 1,2.
                La asta te refereai când ai spus X52ph1?

                Mulțumesc.
                Da.

                Ai bara diferită: fă o poză la tine apoi caută un L52ph1 să vezi că ai altă aranjare.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Planetara, noi doi suntem in acord doar ca nu ne intelegem. Asta am spus si eu, ca ce se scrie in topicul asta se numesc imbunatatiri si nu tunning. Si fiind imbunatatiri nu au cum sa reprezinte un sac fara fund (cum afirma altcineva). Mai ales cand vorbim de cheder,plafoniere si becuri proiectoare.
                  Ca nu consider imbunatatire orice lucru schimbat e partea a doua. Fiecare e liber sa faca ce vrea in functie de cum zici si tu: pasiune si arici

                  Comment


                  • @planetara
                    Suportul e de pavilion?
                    Este destul de scump.... Daca e de pavilion, ai probleme mari cu mizeria (ganganii multe lipite de bicicleta)?

                    @torque: multumim ptr info. Ți-ai pune carlig ptr bicicleta? Tinandcont de ce zici legat de vopsea...

                    Comment


                    • Originally posted by t0rquemada View Post
                      Da.

                      Ai bara diferită: fă o poză la tine apoi caută un L52ph1 să vezi că ai altă aranjare.
                      Multumesc!
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • Revin...

                        Totuși, interesant este că într-o broșură Dacia, ce-i drept un picuț mai veche, apar ambele coduri că s-ar potrivi pe jantele din aliaj.
                        Attached Files
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • ...101 un set pentru aliaj
                          ...104 același set pentru 4 roți (16 bucăți)
                          ...099 un set pentru oțel

                          Caută codurile pe forum, ai de citit...

                          Originally posted by sebibv View Post
                          @planetara
                          Suportul e de pavilion?
                          Este destul de scump.... Daca e de pavilion, ai probleme mari cu mizeria (ganganii multe lipite de bicicleta)?

                          @torque: multumim ptr info. Ți-ai pune carlig ptr bicicleta? Tinandcont de ce zici legat de vopsea...
                          Am portbagaj pentru plafon.

                          Cârligul se pune pentru remorcă nu pentru suport bicicletă, întâmplător am și remorcă(750Kg cu frânare inerțială) dar nu o tractez cu L52-ul.
                          Last edited by t0rquemada; 23 March 2018, 16:14. Reason: Automerged Doublepost
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Deci e clar...
                            Merg și eu pe suport pe plafon...

                            Comment


                            • Stie cineva daca exista vreun "capac" pentru acel spatiu de depozitare aflat pe bord? La Lodgy am vazut ca este acoperit acel spatiu, nu se vede ce se afla in el, deci...mai putine tentatii pentru hoti

                              Comment


                              • Nu exista...adica a existat decat pe versiunea aniversara de 10 ani. Era un user pe forum care avea un capac din acela dar e greu de prins. Practic trebuie sa gauresti bordul cumva sa prinzi capacul respectiv. Sau sa gasesti alta metoda sa-l prinzi.

                                Uite aici : http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=3733

                                Last edited by sadicu; 23 March 2018, 17:21.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google