Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astea, da... Sunt mișto!

    Oferă personalitate mașinii și spun multe despre proprietar cum ar fi vârsta (trecut de 35?), faptul că omul este mai "așezat", este mai liniștit, are acea eleganță interioară, deși poate că nu și-o exteriorizează de fiecare dată, conduce calm, atent, deși modelul trădează puțină agresivitate, dar pozitivă. Într-adevăr, este ceva de muncă la ele la un moment dat (știu de la cele ale soției pe de Hyundai care seamănă cumva cu astea), o muncă ce implică de la atenția la borduri, până la degresare, bibilire, "suflat" în ele, pupat etc. Dar omul și-a asumat din plin acest aspect. A știut ce și-a luat când a făcut alegerea.

    Revenind la "negruța" de mai devreme cu dunga roșie în buletin, am fugit de fiecare dată de chestiile banale sau stridente. Dacă am putut și mi-au permis finanțele, am băgat banii în ce "trebuie" sau în ce am considerat eu că trebuie. La exemplarul de mai sus pun pariu ca vârsta a avut un cuvânt greu de spus. Mai bine o "fardezi" mai puțin sau mai finuț decât să te înhami la "cursa investițiilor". Știu, dacă-ți intră microbul, cu greu mai iese, mai ales că există deja celebra variantă AliExpress de unde poți achiționa toate prostiile, doar că din păcate, nu de fiecare dată când există bani, există și bun gust sau creier.

    Acum sper să nu fi jignit pe nimeni de pe forum. Dacă am făcut-o, mea culpa și mă supun regulametului.

    Anunțul de pe OLX este aici.

    Fără să fac reclamă mașinii sau vânzătorului pe care nu-i cunosc, revin cu gânduri mai bune. Mașina nu arată atât de rău, însă există un "dar". Un mare "dar" de fapt...

    Astfel de mașini au plaja limitată de cumpărători. Vânzătorul, fără să știe, se adresează indirect persoanelor tinere, cu vârsta de maxim 27-30 de ani, persoanelor care sunt la a doua mașină (pentru mulți prima nu contează prea mult) sau domnișoarelor, deși cele din urmă, excluzând femeile interlopilor, aleg în primul rănd mașini cu gabarit redus, mașini mici, scurte, sexy, ușor de parcat.

    Dar ce e trist este faptul că ține s-o vândă scump (2013, 75.000 km), probabil ca să-și recupereze investiția. El spune că este personalizată. Da, așa este. Mașina e diferită față de majoritatea, doar ca din păcate nu toți gândesc la fel, iar astfel de îmbunătări sunt apreciate în cele mai multe cazuri doar de membrii familiei (frați, veri, părinți) care i-au fost alături și l-au susținut, care știu prin ce a trecut și ce e eforturi a depus sau de prieteni.

    Și că tot am ajuns la amici, cel mai probabil o poate vinde unuia din ei care știe mașina și o ia "pe încredere". Acum dacă o fi persoană publică, admin de forum, grup de Facebook, artist (cunoscut de mulți în general) deși nu cred, șansele s-o dea în banii ăștia cresc considerabil. Altfel, să se roage ori să lase la preț.

    *pragul bară spate vopsit în roșu dă senzația de "murdar," că i-a curs ceva din bagaje

    ** ca să iasă roșu "frumos", pragul trebuia vopsit mai întâi în alb, după care în roșu (dar ăsta deja este subiect de altă poveste)

    Combinația culorilor, ce iese dacă amestecăm aia cu ailaltă, o învățăm la orele de "Desen" la gimnaziu.

    Cu deosebită stimă și nemăsurat respect,
    Cătălin S.
    Last edited by Catalin S.; 21 April 2018, 09:26. Reason: Automerged Doublepost
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • Daca n-are cheder la capota n-are nimic! Acum serios vorbind când personalizezi o mașină evident că nu o sa îți mai recuperezi banii investiți și vor fi mai puțini cumpărători. Daca e nașpa sau ok e părerea fiecăruia

      Comment


      • Oare se merita investitia in asa ceva?

        Comment


        • Eu zic că se merita dacă ai radio clasic. Daca ai mediana nu prea. Și mai ales nu de pe AliExpress. Vezi că sunt și în RO și mai trebuie o rama adaptoare

          Comment


          • Originally posted by sadicu View Post
            Eu zic c se merita dac ai radio clasic. Daca ai mediana nu prea. i mai ales nu de pe AliExpress. Vezi c sunt i în RO i mai trebuie o rama adaptoare
            Asteia nu-i trebuie nicio rama adaptoare, uita-te mai bine.
            Dar, ca sa rspund la întrebare, nu se merita (dpmdv), deoarece:
            1) rezolutia este slaba, exact ca la Medianav (800*600) si este fara efect antiglare. Daca tot iei ceva, ia ceva cu un display peste Medianav.
            2) este WinCE, asta înseamna ca nu poti folosi un navigator online (Waze este exemplul cel mai bun) fara ajutorul telefonului (mirroring).
            3) Pretul maricel pentru o navigatie WinCE.

            Daca tot vrei sa faci un update cu privire la navigatie, încearc sa gasesti (si gasesti) tot pe AliExpress un dispozitiv dedicat android, cu un ram decent si un afisaj bun.
            Mie o asemenea navigatie ( android) mi-a fost de folos i s-a comportat super ok de când am montat-o. Vezi ca mai sunt discutii mai vechi pe forum.

            PS sunt "si in Romania", aceleasi, aduse tot din China si aici sunt vandute la preturi triple de comerciantii nostri minunati.


            Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk
            Last edited by calinrusu; 21 April 2018, 20:32.

            Comment


            • Eu nu m am interesat, dar aceste aparate beneficiaza de suport pe parte de soft ( android ) ? Sau de unde se poate descarca software pt el daca doresc reinstalarea pe curat ? Multumesc

              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

              Comment


              • Pe parte de software, este activa functia de actualizare ota, da' al dracu' daca am primit vreo actualizare ceva (a mea navigatie ruleaza android 6.0). In schimb nici nu am avut nevoie, nu-ti inchipui c o folosesti ca pe telefon, dar nici pe acela nu-l flashuiesti in fiecare saptamana. La cerere, vanzataurul iti poate incarca pe un host de fisiere softul, dar nu vad de ce te-ai lega la cap.
                In afara de asta, primesti actualizarile programelor instalate prin Google Play, fara probleme, ca pe orice dispozitiv mobil (daca esti conectat la net, bineinteles).

                Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

                Comment


                • Originally posted by calinrusu View Post
                  Asteia nu-i trebuie nicio rama adaptoare, uita-te mai bine.

                  PS sunt "si in Romania", aceleasi, aduse tot din China.
                  Mă refeream la cele din RO care nu sunt dedicate Logan. Astea da nu le trebuie. Ai dreptate nu se merita că nu are Android, mi-a scăpat aspectul asta.
                  Cele de la noi normal sa fie mai scumpe, mă aștept să aibe garanție si "suport tehnic".

                  Comment


                  • Habar n-am daca dau garantie ghertoii nostri, iar de suport tehnic m indoiesc sincer... Habar n-am, ca n-am ajuns la asemenea discutii cu ei, m-au blocat din prima preturile lor (2500-3000 de lei pentru o navigatie pe care o iau cu 800 de lei de pe AliExpress e enorm...)

                    Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Originally posted by okoms View Post
                      Oare se merita investitia in asa ceva?
                      https://www.aliexpress.com/item/car-...460.0.0.zYTqLJ
                      Orice alegi trebuie să aibă minim toate funcțiile medianav-ului (aici includ eco2drive) și obligatoriu fără unitate optică(nu are ce căuta în mașină).

                      Suportul nu trebuie neglijat, la cele android ai maxim un update și apoi pa
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Daca il cumperi direct cu Oreo ( 8 ) 4 ani stai linistit, iar pe dl eco il inlocuiesti cu un obd mai destept si cred ca mai folositor. Daca in vara nu am cum sa rulez waze ul pe medianav ma orientez spre o chinezarie.

                        Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Originally posted by t0rquemada View Post
                          Orice alegi trebuie să aibă minim toate funcțiile medianav-ului (aici includ eco2drive) și obligatoriu fără unitate optică(nu are ce căuta în mașină).

                          Suportul nu trebuie neglijat, la cele android ai maxim un update și apoi pa
                          inca mai construiesti masina ideala sau...?

                          intreb, si eu - ca omu` -, ca inca nu m-am prins despre ce vorbesti.

                          Comment


                          • 2km pe h

                            De "dred" tu chiar ai dacia sau ai doar 4×4 cu motor de drujba?.

                            Comment


                            • Originally posted by planetara View Post
                              De "dred" tu chiar ai dacia sau ai doar 4×4 cu motor de drujba?.
                              Știu că nu este permis prin regulament să citez ultima postare, însă...

                              Rog un moderator / admin să ia măsuri împotriva colegilor care-i jignesc REPETAT pe cei cu mașini cu motor de 0,9 tce / 1,0 sce!

                              Fraților, chiar nu se mai poate așa! Ține de respect, ține de cei 7 ani de acasă (se pare că unii au doar 6 ani și 11 luni din păcate), ține de obraz, de mai multe...

                              Dacă inițial s-a mers pe hai, că mai glumim și noi, am observat că în ultima vreme lucrurile au degenerat! Până de curând "la putere" era motorul de scuter, acum a devenit motorul de drujbă. Amintesc și tigaia aia de 1,0 dar și altele vehiculate în ultima vreme.

                              Userii care jignesc flagrant sunt câțiva, vreo 2-3, hai 4... iar voi, moderatorii / adminii îi știți prea bine dar îi tolerați. În ritmul ăsta, ușor-ușor forumul va rămâne gol, dar plin de smardoi, șmecheri, băieți bătrâni de cartier tari în gură, adolescenți întârziați dar cu "școala vieți". Pe alte forumuri, dar de mașini / branduri străine, iar aici amintesc Ford, mașini care la fel, au motoare de 1.0, astfel de discuții NU EXISTĂ, dar aici, LOGAN se pare că se confundă cu GOLAN, cum le mai place unora să-și alinte mașina.

                              Nu este frumos deloc ce se întâmplă! În alte părți astfel de specimene erau zburate demult!

                              Aș vrea să știu și eu motivul pentru care se pun astfel de etichete! Dar să fie unul pertinent, nu aruncat din nou la mișto cu v-ați obișnuit!
                              Last edited by Catalin S.; 22 April 2018, 07:49.
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • Înainte era râșniță, deci e un pas înainte

                                Pe de altă părte, upgrade e înlocuire cu ceva mai bun deci, în cazul Medianav, îl dotăm cu de toate(eco2drive,4x4info,mvc + menavrus(3g)) și căutăm ceva are măcar aceleași funcții, nu mai puține.
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google