'Dacia Logan 10 ANI', Modelul Aniversar Special Pentru Romani

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie imi place ca Arhanghelu arunca o beshina (ca sa fiu in tonu' discutiei) si voi sariti s-o prindeti.

    Ca posesor de 1.4 beshinos, singuru' meu (mare) nejuns e rugina, in rest, merge ca-n filmu' indian.
    Daca stii cat-de-cat sa conduci, ii cunosti limitele, automat stii si cat sa ceri de la masina. E ca la bani, te-ntinzi de cat ai.
    Oricare ar fi ea, marca si/sau motorizare.

    Comment


    • Ce ziceam, e bine sa fii informat. Inainte. Tu te informezi dupa.

      Mie cei de la dacia mi-au dat 6 ani garantie la tabla, oare isi respecta promisiunea? la voi cum a fost? ma gandesc ca nu sunt ei chiar atat de prosti sa dea 6 ani garantie daca masina rugineste in 1 an.
      Prosti nu-s, dar tu ramai cu rugina, odata aparuta. Masina ruginite inainte de un an sunt, de obicei cam dupa 3 ani incepe sa fie vizibila problema.

      Pretul de achizitie foarte bun, revizii ieftine.
      Revizii relativ ieftine, comparativ cu Mercedes.
      Pretul de achizitie e relativ mic pe piata europeana, la banii astia nu s-ar vinde macar un singur Logan pe piata din USA de exemplu.


      Important e sa te tina masina cat mai mult si sa-ti faci treaba cu ea.

      Comment


      • stai linistit teddy16, eu am avut logan 1 ph2 din 2008 timp de 5 ani, si nu am avut probleme cu rugina, inafara de toba, care oricum rugineste la mai toate masinile( stiu un wv care are toba ruginita dupa nici un an )
        la caroserie nu am avut probleme cu rugina, cred ca 10 ani daca o tineam ,nu aveam probleme cum am vazut la altii, de ex.probabil muchia aripii atinsa ( lovita sau zgariata adanc) si nereparata, de aici rezulta rugina-asta este valabil la mai toate marcile (am vazut si mercedes din 2007 cu rugina la arcul rotilor,la aripi ,pe muchie )
        eu am avut la ea zgarieturi, nu foarte adanci, care nu ruginisera peste iarna( se luase vopseaua,dar nu erau pana la tabla )

        Comment


        • Deci daca ai avut tu, poate sa stea linistit si el.
          Logan fara rugina e o exceptie, regula e alta.

          Ai vazut tu niste rugina pe Mercedes samsarit si revopsit prost probabil, si gata, rugineste si Mercedesu'. Deci nu are rost sa cumperi o masina scumpa, mai bine Logan. Ca oricum ruginesc toate.
          Last edited by mr.K; 19 August 2014, 08:57.

          Comment


          • Originally posted by panselin4 View Post
            stai linistit teddy16, eu am avut logan 1 ph2 din 2008 timp de 5 ani, si nu am avut probleme cu rugina, inafara de toba, care oricum rugineste la mai toate masinile( stiu un wv care are toba ruginita dupa nici un an )
            la caroserie nu am avut probleme cu rugina, cred ca 10 ani daca o tineam ,nu aveam probleme cum am vazut la altii, de ex.probabil muchia aripii atinsa ( lovita sau zgariata adanc) si nereparata, de aici rezulta rugina-asta este valabil la mai toate marcile (am vazut si mercedes din 2007 cu rugina la arcul rotilor,la aripi ,pe muchie )
            eu am avut la ea zgarieturi, nu foarte adanci, care nu ruginisera peste iarna( se luase vopseaua,dar nu erau pana la tabla )
            Coltul portierelor a ruginit la mai multi fara sa o tranteasca de gard.Sub mastic apare ca ebola si se extinde si curge pe prag.Eu am reparat de doua ori coltul si tot o iesit peste iarna.Asa ca ..acolo unde am busit-o nu o aparut nimic.Asta cu rugina face obiectul altui topic.Hai sa nu mai fim Off.
            Welcome to the Club, We Have Jackets !

            Comment


            • Ma bag si eu in vorba. Ma dezamageste faptul ca aici se discuta despre cate in luna si in stele numai despre titlul topicului nu.
              Parerea mea este ca pentru o editie aniversara sa nu pui macar si dieselul de 90 cai in oferta mi se pare o gogomanie. adica ai aer conditionar automat, si cate si mai cate, dar cel mai tare motor diesel este 75cai sau 1.2 benzina! Este absurd!
              avand in vedere ca cu max.12-13000 euro iei loganul full echipat, aniversar sau neaniversar, nu stiu de ce il blameaza multi, ca ar fi o masina de 2 lei, ca are dotari care la alte masini sunt de cand lumea si pamantul? oare? ia luati o alta masina comparabila la pret, si vedeti ce dotari aveti pe ele? ca pt banii astia luati masina cheala...cu geamuri cu manivela, fara aer conditionat, jante de tabla..... ca pt aer conditionat automat, tempomat, si multe altele bagati mana adanc in buzunar pt echipari superioare.
              Loganul la ora actuala cu bune si cu rele este cea mai economica masina si de intretinut si de folosit. pt orice alta masina trebuie sa bagi mana muult mai adanc in buzunar.
              dar probabil ca multi care vorbesc aici de mercedes sau alte straine probabil se refera la variantele full options de 5000€ si cu 1milion de km la bord. faceti un calcul si vedeti ca pt orice alta masina straina cu echipare comparabila cu loganul bagati mana in buzunar pt inca 6-7mii euro in plus. e mult, nu? decat un subaru impreza sau mercedes de acum 15 ani cu 300mii km la bord rablagite si hodorogite, mai degraba prefer un logan nou full de 12-13mii euro. ca si dotari comparabile pt una straina noua ajungi la aproape 20mii. ce va trebuie puteri de sute de cai ca pe drumuri nu mergeti mai mult de 130-140/ora maxim iar cu viteza asta merge cam orice masina. oricum pt multi si loganul e prea puternic si nu il folosesc la capacitate maxima, ca sa zic asa defectul este intre scaun si volan.

              dealtfel e de condamnat politica dacia care pe alte piete ofera dotari care noi ni le-am dori aici dar nu ni le ofera, dar pe de alta parte pt romanul care inca isi permite sa dea 12-13000 euro pe o masina noua, este un pas inainte Loganul 2 (aniversar sau neaniversar) fata de ce a fost pana acum.

              mie personal atuu-ul loganului in fata altor masini (inafara de preturi) consider ca este garda la sol mare, portbagajul incapator si consumul destul de mic pt diesel care nu il gasesti la alte masini. daca stai sa cauti caracteristicile astea la orice alta masina o sa vedeti ca e imbatabila. majoritatea sunt foarte joase si cu portbagaje pe jumatate. e adevarat ca pe multi poate nu ii intereseaza dar pe mine da. vara e ok, dar cand vine iarna garda la sol mai mare te scoate din multe belele. si portbagajul la fel de mare ajutor mai ales celor familisti.

              Sa auzim de bine!

              Comment


              • Originally posted by mdaniel76 View Post
                Parerea mea este ca pentru o editie aniversara sa nu pui macar si dieselul de 90 cai in oferta mi se pare o gogomanie. adica ai aer conditionar automat, si cate si mai cate, dar cel mai tare motor diesel este 75cai sau 1.2 benzina! Este absurd!


                . ce va trebuie puteri de sute de cai ca pe drumuri nu mergeti mai mult de 130-140/ora maxim iar cu viteza asta merge cam orice masina. oricum pt multi si loganul e prea puternic si nu il folosesc la capacitate maxima, ca sa zic asa defectul este intre scaun si volan.

                !
                Nu ti se pare ca te contrazici singur? 1.2ul benzina merge cu 150 dieselul merge cu 170 , deci de ce ai nevoie de 90 de cai?
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Eu am remarcat ca multe dintre dotarile care au fost montate pentru prima data pe variantele de echipare oferite in serie limitata (au fost mai multe astfel de modele de-a lungul timpului) au fost ulterior incluse in dotarea standard pe variantele de echipare din oferta curenta.
                  Seriile limitate reprezinta si un mijloc de a testa piata.
                  Last edited by abc; 19 August 2014, 11:41.

                  Comment


                  • Originally posted by einstein1984 View Post
                    Nu ti se pare ca te contrazici singur? 1.2ul benzina merge cu 150 dieselul merge cu 170 , deci de ce ai nevoie de 90 de cai?
                    vai ce ai zis einstein... acu sa vezi ca imediat apare hassero si zice ca 1,2-ul merge lejer cu 170
                    Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                    Comment


                    • Merge cu 165 si atat, dar cu 150 as merge o perioada mai lunga de timp fara probleme.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • @einstein, nu stiu daca te prefaci sau nu, nici nu cred ca e cazul sa facem lectii despre motoare.
                        nu vad unde e contrazicerea mea? orice constructor cand scoate un mdel aniversar sau limitat are pe el dotari de varf si la motoare si la alte dotari.

                        ce sa-ti zic? ca ala de 90 pe langa putere mai mare are si cuplu mai mare si reprize mai bune? e alt rafinament si alta placere la condus. nu stiu cati folosesc masina la viteza de croaziera egala cu viteza maxima data de constructor. Dar reprizele....alea fac diferenta de la o masina puturoasa la o masina vioaie. ma intelegi?

                        Comment


                        • Tipic pentru posesorii de Logan, admit faptul ca masina are lipsuri, apoi striga sus si tare ca oricum nu aveau nevoie de acele chestii lipsa.

                          Comment


                          • Eh... nu e tipic, pentru ca mai sunt si cei care spun "si ce daca rugineste - e normal sa rugineasca, si ce daca scartaie toata masina - e normal la banii astia, si ce daca da cu ulei pe la motor - nu sunt decat vapori".
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • In termeni religiosi, acele persoane ar fi in categoria habotnicilor. Orice ai spune, e voia lui Dumnezeu, Allah...e absolut normal orice, zeii de la Dacia nu pot gresi cu nimic, de vina sunt Basescu, lumina soarelui, ploaia, Traian ca a cucerit Dacia etc.
                              Last edited by mr.K; 19 August 2014, 12:11.

                              Comment


                              • Originally posted by mdaniel76 View Post
                                orice constructor cand scoate un mdel aniversar sau limitat are pe el dotari de varf si la motoare si la alte dotari.
                                Exista bine merci editii limitate cu niste stikere pe versiunea de echipare de baza si motorul cel mai amaraut, si la renault, si la VW sau opel.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google