Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bobbyred View Post
    Te prinde mirarea,orice este posibil la Dacia !

    In ce stadiu esti ai facut constatarea ?
    Constatarea o sa fie miercuri la 8:30 la Autocobalcescu.

    Originally posted by panselin4 View Post
    Este gandit foarte prost acel cheder de la portierele fata, avand si acea insertie de tabla, care rugineste usor deoarece acolo jos este o imbinare nelipita si acolo intra apa,nu chederul in sine rugineste, ci acea tabla de prin el
    La portierele din spate este lipit, acolo nu o sa rugineasca, sau cel putin asa sper. Oricum, daca nu imi dau solutia inlocuirii chederului, le fac reclamatie la ANPC.
    Last edited by aris86; 7 February 2015, 17:40. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by old_radu View Post
      ...stiu ca exista o ceara "antirugina"
      ...credeti ca un "tratament" cu aceasta ceara aplicata in cavitati , in colturi , la imbinari , ar fi o solutie de impiedicare sau de intarziere a aparitiei ruginii ?
      ...inafara de "mumus" care a dat un raspuns "paralel" , nu are nimeni idee despre aceasta ceara si daca merita folosita preventiv sau pentru a intarzia aparitia ruginii
      ...sunt ceva dispozitive speciale gen pistol de pulverizat pentru a acoperi o suprafata interioara cat mai mare ?
      ...puteti recomanda o astfel de ceara ?
      ...multumesc !

      Comment


      • E posibil ca acea solutie (ceara) sa se dea la cald pentru ca in starea ei de pe masina nu prea o poti da cu nimic.
        Si eu zic ca merita folosit preventiv.
        Am intrebat si eu la reprezentantza daca fac asa ceva si raspunsul a fost negativ


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        sigpic

        Comment


        • Eu loganul , acu vreo 5-6 ani la reprezentanta l-am ceruit. Sa dat prin caroserie prin gauri numai de ei stiute cu un lichid care dizolva si indeparteaza ceara din masina, dupa parca 30 minute sa dat cu ceara, ambele operatii sau facut cu un fel de Wap.
          Vreo 2 saptamani a mirosit urat inauntru.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Originally posted by stoicanu View Post
            E posibil ca acea solutie (ceara) sa se dea la cald pentru ca in starea ei de pe masina nu prea o poti da cu nimic.
            Si eu zic ca merita folosit preventiv.
            Am intrebat si eu la reprezentantza daca fac asa ceva si raspunsul a fost negativ


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            Eu am intrebat cand masina a fost noua sa fac operatiunea de ceruire si mi-a zis ca la Logan 2 numai este nevoie. Cei de la Dacoserv militari au fost mai amabili si m-au intrebat daca am cumparat ceara, ca se da cand sunt 25-30 de grade, dar la L2 nu se baga, mai ales daca este in garantie.

            Comment


            • Originally posted by old_radu View Post
              ...inafara de "mumus" care a dat un raspuns "paralel" , nu are nimeni idee despre aceasta ceara si daca merita folosita preventiv sau pentru a intarzia aparitia ruginii
              ...sunt ceva dispozitive speciale gen pistol de pulverizat pentru a acoperi o suprafata interioara cat mai mare ?
              ...puteti recomanda o astfel de ceara ?
              ...multumesc !
              am scris in postarea 284/p15, da, se pulverizeaza si cu pistolul, ceara anticoroziva se gaseste si in ambalaje gen bidoane de cativa litri, butoaie, se foloseste pentru tratarea cavitatilor metalice, tablei, cand este transportata maritim....si nu numai, inainte de prelucrare....se indeparteaza usor cu alte solutii de curatare pentru.....
              o recomand in locul folosirii solutiei gen ulei pulverizat (metoda veche si poluanta), produc sustine ca tine 2-3 ani, proced trebuie repetat.

              @aris86, daca ma iau dupa ce spun ei, dupa 4 ani cand apar punctele alea mici de rugina (cazul fericit) deja este prea tarziu....asa cel putin sunt impacat ca tot ce a tinut de mine am facut, aparitia ruginei face sa scada pretul foarte mult la revanzare.....iar daca este proaspat renovata la fel......
              Last edited by Oti; 7 February 2015, 18:51. Reason: Automerged Doublepost
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • ...nu vreau s-o dau cu ceara prea curand deoarece masina mea este plina de asa ceva
                ...am mai citit cateva "Discutii despre ceruri de cavitati si protectii anti-rugina ..." si se pare ca ar fi o actiune benefica.
                ...ma interesa pentru viitor si daca ar fi sa vorbesc despre asta , macar sa stiu ce spun

                Comment


                • Eu am 2 sprayuri de ceara de cavitati de la ixell,le voi utiliza prin locurile special prevazute pentru asa ceva, sunt acoperite de dopuri de cauciuc acele spatii
                  Ceara de la ixell este identica cu ceea ce se da din fabrica in masina, si nici nu are cum sa afecteze in vreun fel garantia masinii, eu zic ca este mai bine sa previi decat sa tratezi, desi are ceara si din fabrica, o ceruire suplimentara nu poate sa fie decat benefica
                  Acea ceara inhiba rugina deja aparuta,nelasand o sa se extinda,si protejeaza impotriva formarii de rugina noua,
                  Loganul anterior l am dus la reprezentanta dacia din militari cand avea 4ani ,si i au facut baietii o ceruire la cerere care costase vreo 200 ron daca imi aduc bine aminte, o facusem preventiv,masina nu avea deloc rugina nici la 5 ani cand am dat o
                  Last edited by panselin4; 7 February 2015, 21:22.

                  Comment


                  • şi maşina mea este dată cu ceară de fabrică.....dar dacă te uiţi mai bine sunt zone importante unde au făcut economie, nu cred că afectează garanţia dacă dai acuma, mai ales ca nu se cunoaşte, culoarea este de la galben-maro, în praguri se face condens, în int portierelor la fel, se prelinge apa de pe geamuri, în zona farurilor, pe interiorul aripei, in timpul mersului curentii de aer baga apa cu presiune......zona pe unde curge apa de la stergatoare - grila de plastic, imbinarea cu aripa si acolo este o zona sensibila....inainte de a da cu spray-ul am protejat cu banda adeziva farurile si alte piese, tabla vopsita etc, daca o stergi imediat cu un servetel nu raman urme. Ajung doua spray-uri (60lei) pentru toata operatiunea. La pistol se schimba povestea....
                    PS
                    la vara o sa ma ocup de chedere cred tot cu ceara
                    Last edited by Oti; 7 February 2015, 21:22.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Dupa ce dau pe masina 10000 euro...sa stau sa i mai bag ceara si vaselia prin praguri? ...la 2, 3 ani...ca sa nu i pice table? )) jesus
                      Cum dracu o laguna de 16 ani si Dumnezeu stie cati km are, este mai intacta si fara rugina decat un logan de 4 ani?

                      Comment


                      • Toate masiniile vechi au tabla groasa si nu ruginesc. Daca si actualele masini ar mai tine 20 de ani, ar da faliment industria auto, daca s-ar schimba masina la doua decenii.

                        Comment


                        • corect aris86......de aceea nu este bine sa compari Dacia de azi cu o masina aiurea fabricata acu 20 ani, politica comerciala se schimba foarte des in functie de economia globala, eu cred ca o masina lowcost indiferent de cine este facuta este la fel dpdv al calitati , duratei de viata, indif de marca, degeaba compari Golful cu Sandero sau Fabia, toate ruginesc, unele mai repede altele mai tarziu , au observat ca este un factor psihologic ce te determina sa schimbi masina si castiga ei mai mult, planeta pierde prin poluare dat. duratei de utilizare mai scurte........
                          Last edited by Oti; 8 February 2015, 10:04.
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Acum se inceraca sau chiar se fabrica din materiale reciclate.
                            Asa cum multi se lauda ca masina este reciclabila aproape 100%.



                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            sigpic

                            Comment


                            • Este clar ca masinile fabricate inainte erau fabricate mult mai bine si pt o durata de explqoatare mult mai mare, totusi sunt sigur ca un logan poate avea o durata de viata si de 20 de ani, fara sa il manance rugina la nivel structural,si la un kilometraj mediu de 15000 _ 20000km/an,in 20 de ani va avea 300000 _ 400000km, cu siguranta o masina cat de cat intretinuta poate ajunge la o asemenea varsta
                              Last edited by panselin4; 8 February 2015, 11:23.

                              Comment


                              • Originally posted by stoicanu View Post
                                Acum se inceraca sau chiar se fabrica din materiale reciclate.
                                Asa cum multi se lauda ca masina este reciclabila aproape 100%.



                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                nu conteaza ca este reciclabila 100%, daca fiecare prop de masina ar schimba masina in interv 10-20 ani, fabricant dimensioneaza productia si pretul masinii in functie de acesta, crescand durata de utilizare poluam mai putin, se dezvolta ind pe orizontala pentru asig pieselor de schimb, prospera service-urile, banii se disperseaza spre mai multe categ sociale, toata lumea prospera, acuma este mai rau, cartelele (monopolul) fabricant de masinii concentreaza banii in firmele lor si prospera numai ei......noi pierdem.....si planeta se duce naibii........
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google