Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am avut rabdarea sa citesc numai 5 pagini.

    Oameni care nici macar nu au condus cu automata clasica in viata lor - dar au citit niste articole de 2 bani de pe patrutuning - isi du cu parerea si arunca sfaturi "utile" in stanga si in dreapta.

    Nu sunt in stare sa inteleaga faptul ca EasyR nu este o cutie automata
    Nu sunt capabili sa inteleaga faptul ca la o astfel de cutie nu e nevoie de pozitia P
    Nu au capacitatea de a citi si intelege cateva notiuni tehnice care se regasesc din plin pe net.

    Daca le dai astora un CVT si le spui ca NU exista trepte in cutia aia, or sa zica : "e stricata, patineaza ambreiajul"
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • @dsign am o cunostinta in Italia care s-a dus cu masina in garantie...cu scandal...cum ca-i stricata masina. Cred ca si acum dupa 4-5 ani...inca este convins ca masina lui este stricata...dar astia de la Honda au incercat sa-l tapuiasca

      Comment


      • Cutia asta nu e una chiar automata, ci robotizata. Eu cred ca este normal sa smuceasca uneori la schimbarea treptelor. Nu poti sa compari o asa cutie, cu DSG de exemplu. In opinia mea acea cutie e cea mai buna in acest moment. Desigur, si pretul e mai mare. Asa ca eu cred ca nu e o problema la cutiile voastre, ci mai degraba "asa face toate".

        Comment


        • Numai ca daca nu face de noua ci dupa cateva mii de km, cand se uzeaza ambreiajul, uite ca nu se mai incadreaza la "asa face toate".
          E cunoscut faptul ca ambreiajul la L2 e mai slab calitativ decat la L1, sunt mult mai multe plangeri.
          Acum, nu toti soferii sunt mecanici, dar unii au vazut mai multe masini la viata lor, inclusiv mai multe Dacia, asa ca parerile trebuie tratate cu mai mult respect de catre "meseriasi".
          De unde stiu meseriasii cum se comporta masina unui utilizator nemultumit, din fata calculatorului?
          Asta suna a diagnostic pus de un medic de la distanta.
          Last edited by mr.K; 5 March 2017, 13:15.

          Comment


          • mr.K sau doua si mai tari: psihoterapie prin telefon si spovedanie prin sms

            Comment


            • ... le spune lor un mecanic din reprezentanta... de parca aia sunt Dumnezeul masinilor.

              Am lucrat si eu in reprezentanta si in afara de cativa oameni cu adevarat dedicati si priceputi, restul - majoritatea - sunt niste inlocuitori de filtre si placute. Ii scoti din ritmul lor - s-au si pierdut.

              Seful meu de atelier de la Dacia nu a vrut sa ma lase sa reglez pozitia bucselor dupa inlocuirea suspensiei cu una mai joasa, ca cica masina nu a coborat din arcuri ci din caroserie?!?WTF!!! Nici acum duo ani si ani nu stie ce vorbeste.
              _
              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

              sigpic

              Comment


              • Este vorba despre trepidatii la demaraj in treapta 1 si nu smucituri (care apar uneori dar nu sunt atat de deranjante cum vor sa spuna unii care n-au condus inca o masina cu easy-r).Trepidatii care te scutura de nu poti sa stai in masina si care clar provin de la ambreiaj.La o cutie manuala le mai poti controla din pedala,dar la un easy-r nu prea ai cum sa le controlezi.Asa ca nu chiar toate face la fel.
                Last edited by aurbrz; 5 March 2017, 23:51.

                Comment


                • Este clar ca sunt unele probleme, ca la orice lucru nou, netestat inca in conditii reale de utilizare. Cei de la Dacia, evident, au facut teste peste teste inainte sa lanseze produsul, dar pana nu se rodeaza in utlizarea cotidiana, cu feedback real de la utilizatori, cam asa se intampla.
                  Cum foarte bine au spus niste colegi "veterani" de pe forum, un model nou de masina (cam toate, dar Dacia in special) nu e bine sa-l cumperi decat dupa aproximativ un an-doi de la lansare, cand toate "bubele" ar trebuie sa fi fost rezolvate, in urma sesizarilor utilizatorilor.
                  Evident, cineva trebuie sa fie si cobai.....

                  Comment


                  • Cum dracu domne n-au testat-o, tehnologia asta "cutie robotizată" e prezentă pe Twingo/ClioII/ş.a.m.d. modele fabricate de prin 2000-2001, "lucru nou" e pe seria Dacia x52 dar reno foloseşte de multe decenii !

                    Comment


                    • am zis, pe Dacia. Tot ansamblul (vehicul + soft + harware) trebuie sa "mearga", nu doar cutia in sine, care este testata si paratestata. Sunt convins ca Renault nu a pus acelasi ambreaj pe masinile Renault, ca pe Dacia (aici ma refer la calitate, nu la arhitectura -poate totusi si asta difera, dar nu cunosc).

                      Comment


                      • Si eu sunt la fel de convins de aspectul asta!
                        „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                        Comment


                        • Originally posted by bogdan_cr View Post
                          Cum dracu domne n-au testat-o, tehnologia asta "cutie robotizată" e prezentă pe Twingo/ClioII/ş.a.m.d. modele fabricate de prin 2000-2001, "lucru nou" e pe seria Dacia x52 dar reno foloseşte de multe decenii !

                          Tovarase, mergi un pic la somn, sa te odihnesti, zic. Scrie mai la deal ceva ce nu ai citit.

                          Twingo are robotizata cu altfel de actionare, specifica perioadei in care a fost fabricat.
                          Robotizata de pe Dacia este o adaptare a celebrelor JH3 si TL4, cu actionare complet electrica.
                          Asadar, singura asemanare intre Twingo si Logan este faptul ca au cutii manuale cu ambreiaj si schimbator actionate automat/robotizat. ATAT!
                          Cutiile difera, actionarile difera.
                          Repet, doar ideea este asemanatoare.

                          In aceste conditii, este normal sa apara defecte in fucntionare. Se fac teste, ce-i drept, dar acestea nu pot acoperi toate situatiile care apar in trafic.

                          Un ambreiaj care tremura la plecari de pe loc (vorbim de robotizata) este supus conditiilor de inlocuire in garantie.
                          Se demonteaza cutia de viteze, se constata gradul de uzura (evident ca un ambreiaj de 60 000 km nu va mai fi inlocuit in garantie) se fac poze si fabrica, prin rep[rezentantii sai, ia decizia .
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • Când scriam ce a scris dsign mai sus eram luat la mișto de unii ce au văzut ei și știu ei că e cutia de pe twingo (poate chiar dacia1100).

                            JS3 e lansat din 09/2014 în Brazilia și din 2016 și în ROmânia

                            JS3002 e asemănător cu JH3336, evident cu ambreiaj pe 180.

                            La JS3 ai counter-e pentru ambreiere și fiecare cuplare 1-2-3-4-5-N-R, iar ambreiajul poate fi învățat (debreiat-"kiss-point"-ambreiat) - procedură standard înainte de demontare
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Eh, maestre, cine sa citeasca? E greu tare!
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by t0rquemada View Post

                                La JS3 ai counter-e pentru ambreiere și fiecare cuplare 1-2-3-4-5-N-R,
                                Insemna ca o data ce s-a ajuns la un anumit nr.de ambreiere si cuplare trepte in acest counter cutia refuza sa mai functioneze ? pana se schimba kit-ul ambreiaj si se reseteaza counterul ?
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google