Probleme Ralanti Logan II 0.9 Tce

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by aris86 View Post
    Aia de 99 sau 100, odată ca e mai scumpa, dar se și consuma mai repede. Fiecare pune ce vrea cu banii lui, dar dacă tragi linie la sfârșitul anului, o sa constați ca arzi bani de pomana.
    Am facut acuma vreo 4 ani testul asta, am incercat sa merg obisnuit si am mers la numarul de km pana am facut iara plin. Am consumat cu 2 litrii mai mult cu aia de 100. Waw.

    Comment


    • #47
      Si eu am facut testul cu vechiul logan 16v. O luna am mers cu petrom 95 si luna urmatoare cu petrom 99, aprox. in aceleasi conditii, CB-ul a indicat aceeasi viteza medie(34km/h). Cu petrom 95 consumul mediu afisat de Cb a fost 8,4l/%, iar cu petrom 99 consumul a fost de 7,9l/%. Deci la bani iesi cam la fel, dar motorul merge mai bine.

      Comment


      • #48
        Diferenta asta de consum este irelevanta. Cu atat mai mult cu cat eu scot diferente de consum de genul asta (la aceasi viteza medie: 19-20km/ora)...daca accelerez mai progresiv si franez mai agresiv. Viteza medie este aceasi...dar consumul creste substantial.

        Dupa cum ziceam...este doar un placebo ca merge mai bine. In realitate nu exista diferente. Eventual diferente apar de la producatori diferiti/statii de alimentare diferite (depinde de "aditivarea" cu apa etc).
        Sunt o groaza de teste de laborator (vezi google)...care au aratat diferente zero in mers normal.
        Da, diferente pot aparea daca mergi cu motorul foarte turat/mers sportiv (racing mode...la un logan...ha!)

        Comment


        • #49
          Daca tot discutam de benzina, am si eu o nelamurire. Nu stiu sigur daca este placebo sau un comportament real. Enuntul problemei: rezervor aproape gol, umplu cu 50% benzina, prima zi masina se comporta conform asteptarilor. Dupa 3-4 zile de stationare, la un drum mai lung 20-30km, motorul parca este mai puturos. Vreau sa stiu, benzina isi pierde din caracteristici, are un termen de garantie? Aditivii din benzina se evapora? La cantitati mici in rezervor sub 50% am observat fenomenul asta, sau este placebo?
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • #50
            Oti...da...benzina isi pierde din caracteristici....dar aici discutam de ani de zile. Poate sa fie utilizagbila benzina si dupa 10-12 ani.
            Cumva alternezi masini? Adica in alea 3-4 zile de stationare...conduci o alta masina? care are cu 30-50% mai multa putere?
            Nu de alta...dar in weekend am condus un bmw 320d (doar 183 cp)...si asa lesinat parea loganul meu.

            Comment


            • #51
              Nu schimb masina, o folosesc pe categorii de drumuri diferite. Pot sa merg 30 zile pe asfalt, cu diferente de nivel mici, gen Bacau- Piatra Neamt, si sa merg dupa 3-4 zile pauza, pe drum de tara, macadam, serpentine, dif de nivel mari, tip Piatra Neamt - Tg Neamt.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • #52
                Originally posted by SCORPION21 View Post
                Cam asa arata filtrul de motorina dupa 10.000 km.Motorina numai cea scumpa de la MOL.Concluziile le trageti voi singuri.
                Concluzia e ca ... iar ti-am facut de lucru la masina. Mai Iuliane tu chiar vrei sa vezi de ce merge ???

                By phone using Tapatalk and Galaxy S6 EDGE PLUS
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • #53
                  SCORPION21 si cu motorina de la mol mai ieftina cum arata?

                  Comment


                  • #54
                    Nu știu. Nici nu vreau să aflu. Mașina merge foarte bine și sunt mulțumit de ea.
                    Motorina din cea mai bună și revizii din 10.000 în 10.000 km.

                    Ziceți domn Florin.
                    Last edited by SCORPION21; 27 July 2016, 22:03.

                    Comment


                    • #55
                      Arata la fel
                      Mai ales ca nu a mers decat 10.000 km


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        mie, sincer, nu mi se pare ca arata chiar naspa...
                        pana la urma, asta e rolul filtrului, sa filtreze, nu?
                        doar nu credeti ca in tankurile alea de motorina de la benzinarii e farmacie, mananci de pe jos...

                        Comment


                        • #57
                          SCORPION21 pai din moment ce nu stii...nici n-ai cum sa faci comparatie. Prin urmare, pozele alea sunt irelevante. Chiar daca da, sunt curate. Dar daca tu te simti ok ca bagi motorina mai scumpa...si iti da tie un confort psihic....restul nu conteaza. Cu atat mai putin parerea noastra.

                          Comment


                          • #58
                            Am testat in trecut si eu benzina ECTO 98 de la LukOil (am eu incredere in ei dupa probleme cu mol si omv) si dupa mai multe alimentari si apoi revenire la cea de 95 am ajuns la concluzie ca e doar placebo. In afara de faptul ca are proprietati de curatare pe care nu le-am verificat masina a mers la fel.
                            Aici vorbesc strict de LukOil...de la ceilalti nu m-am mai obosit sa verific.

                            Comment


                            • #59
                              Mai era o discutie pe aici, ce ulei sa folosim, Dacia Oil sau Elf. Majoritatea spuneau ca prefera Elf ca e mai bun, desi probabil e mai scump. Dupa principiul asta cu placebo, se poate folosi cel mai ieftin ulei cumparat de la coltul strazii, ca doar si ala unge, nu?

                              Comment


                              • #60
                                liviunvl Eu am folosit Dacia Oil in primii 100.000 km. Urmatorii 100.000 ELF...si cand am casat masina...nu consuma pic de ulei. Deci la motoarele noastre, modul in care le exploatam...dap...99% sigur ca-i placebo.Iar noi nu discutam de benzina cumparata la coltul strazii. Deci sa nu comparam mere cu pere. Nu de alta...dar am vazut ce se intampla cu motorina cumparata in coltul strazii .
                                Pe principul asta...imi cumpar cel mai scump TV...ca sa ma uit in fiecare dimineata 30 min la stiri...si de fapt nici nu ma uit...ca mai fac o cafa, un dus (ocazional...nu prea des ca sunt ecologist)...ma imbrac (nu la masa nevastas sa ies in curul gol pe strada...)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google