Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacă are pompa de înaltă presiune, ar fi injecție directa?

    Comment


    • Nu e 0.9tce cu injectie directa.

      Comment


      • 0,9 TCe H4B4xx are injecție indirectă sau cum spune Renault 0,9MPI

        1,2 TCe h5F4xx are injecție directă(are pompă de injecție) sau, cum spune Renault 1,2 Turbo GDI
        Attached Files
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Mai avem de asteptat pana la Euro 7, ca EU a descoperit alte probleme:

          "To deal with high on-road emissions from passenger vehicles, where a significant discrepancy with the laboratory testing has been confirmed in recent years, the Commission is introducing the Real Driving Emissions test procedure (RDE) starting from 1 September 2017, which will better reflect the actual emissions on the road and reduce the current discrepancy between emissions measured in real driving to those measured in a laboratory.
          The RDE procedure complements the current laboratory based procedure to check that the vehicle emission levels of nitrogen oxides (NOx), and in a next stage also particle numbers (PN), measured during the laboratory test, are confirmed in real driving conditions."

          sursa: http://ec.europa.eu/environment/air/transport/road.htm

          Pentru limitele de poluare impuse de Euro 5 si Euro 6 tabelele din anexa XVII.


          Cum se vor incadra producatorii in limite ramane de vazut.

          Comment


          • Vor face masini mai ecologice, adica fara motor.

            Comment


            • adica biciclete

              Comment


              • Noile norme se aplica de la 1 septembrie 2017 numai pentru masinile care se omologheaza dupa aceasta data sau pentru toate masinile aflate in productie (adica un motor poate sa aiba alte noxe inainte si dupa 1 septembrie 2017 - functie de metoda de masurare).

                Comment


                • Dacia E7 va avea motor de 500 cc.

                  Comment


                  • Dacia E7 va avea motor de 500 cc.
                    ...un cilindru si cutie automata. Consumul va fi de 5l/an.

                    Comment


                    • ...5l/an de stationare.

                      Comment


                      • Pai daca stationeaza, benzina se evapora.

                        Comment


                        • Originally posted by abc View Post
                          Noile norme se aplica de la 1 septembrie 2017 numai pentru masinile care se omologheaza dupa aceasta data sau pentru toate masinile aflate in productie (adica un motor poate sa aiba alte noxe inainte si dupa 1 septembrie 2017 - functie de metoda de masurare).
                          Deocamdata nu vorbim de norme noi ci despre proceduri clare de testare in laborator si in "viata reala". Se pare ca lucrurile raportate de producatori la omologare arata bine doar pe hartie. Inclusiv capitolul legat de OBD a fost avut in vedere (cu larga participare a grupului VAG).

                          Comment


                          • Am inteles ca se pastreaza norma euro 6 si se schimba doar procedura de testare. Imi cer scuze pentu ca m-am exprimat confuz in postul anterior. Intrebarea mea este daca noua procedura se aplica numai masinilor care se omologheaza dupa 1 septembrie 2017 sau se revizuiesc (dupa noua procedura) omologarile pentru toate masinile aflate in productia de serie?

                            Comment


                            • Stai linistit ca si mie mi-a luat ceva timp sa inteleg ce vor sa spuna birocratii. Noua procedura de testare si omologare se aplica pentru modelele noi ce se lanseaza incepand cu septembrie 2017 dar si pentru cele deja existente in productia de serie, a caror omologare se va actualiza.

                              "From 1 September 2017 the new RDE tests will determine whether a new car model is allowed to be put on the market. From 1 September 2019 then, a conformity factor is set at 2.1 for all new vehicles."

                              "Throughout its normal life, the emissions of a vehicle type-approved according to Regulation (EC) No 715/2007 as determined according to the requirements of this Annex and emitted at a RDE test performed in accordance to the requirements of this Annex, shall not be higher than the following not-to-exceed (NTE) values:

                              NTEpollutant = CFpollutant × EURO-6

                              where EURO-6 is the applicable Euro 6 emission limit in Table 2 of Annex I to Regulation (EC) No 715/2007 and CFpollutant the conformity factor for the respective pollutant specified as follows: Mass of oxides of nitrogen (NOx), Number of particles (PN), Mass of carbon monoxide (CO), Mass of total hydrocarbons (THC), Combined mass of total hydrocarbons and oxides of nitrogen (THC + NOx)."

                              Comment


                              • Arata fain si noul facelift, la acesta au pus din fabrica autocolant negru intre geamurile de pe portiere, si la berlina si la mcv am vazut, precum au favut la lg 1 , abia la facelift au pus asa ceva.
                                Cred ca tendinta este sa se mearga spre masini electrice, ieri am traversat bucurestiul de 2 ori si am vazut 3 masini tesla in trafic,printre care si un model x in nordul capitalei

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google