Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ma gindesc, asa, ca s-ar putea lipi o tabla de 1,5 pe o portiune un pic mai mare decit este cea supusa deformarii.
    si lipita cu un strat uniform de teroson 9220.

    oricum, e de rahat faza cu "reducerile de costuri".

    Comment


    • Eu voi pune o placa de ABS sau policarbonat sub covorașul de cauciuc, tăiată exact după conturul covorasului de cauciuc.
      Se pot folosi si placi de parchet laminat. La fel voi proceda și în coffre-arriere, dar cu o placa din tego din două bucăți pentru a avea acces în locul liber (imens) de lângă roata de rezerva.
      Last edited by tipicarul; 26 April 2017, 23:13.
      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

      Comment


      • Originally posted by devreg View Post
        ma gindesc, asa, ca s-ar putea lipi o tabla de 1,5 pe o portiune un pic mai mare decit este cea supusa deformarii.
        si lipita cu un strat uniform de teroson 9220.

        oricum, e de rahat faza cu "reducerile de costuri".
        Tabla sa fie de calitate, chiar din bazarul de scule sau de la vreun targ satesc, nu cumva sa fie tot tabla Dacia, ca sa rugineasca.

        Fara gluma, eu n-as pune ceva de metal intr-o zona in care e posibil sa existe umezeala, fara posibilitate de aerisire regulata.
        Nu rugineste pedalierul ala prea repede, dar ca sa verifici starea lui si sa-i faci in primavara aerisirea si uscarea completa( daca e cazul), trebuie sa deranjezi din prinderi mocheta.
        Iarna, nicio sansa sa usuci zona. Zapada oricum duci in masina, cat de atent poti fi, si sa nu spui ca nu se duce si pe mocheta, pe langa presul de cauciuc.
        Last edited by mr.K; 27 April 2017, 08:40.

        Comment


        • Si ce-l mai important. Sa-l intrebati pe mr.K cum isi ingrijeste masina si sa o puneti la categioria "Asa nu"

          Comment


          • Si ce-l mai important. Sa-l intrebati pe mr.K cum isi ingrijeste masina si sa o puneti la categioria "Asa nu"
            2 masin indentice cumparata in acelasi timp, de la dotari pana la culoare.
            Una e mancata toata de rugina, aripile spate abia mai exista in zona pasajelor de la roti.

            A mea, inca o am si se tine bine, cu cateva zone care au rugina pe care am tinut-o sub control.
            Si da, a ruginit si ceva in zona pedalierului, indiferent cat usuc eu zona aia.

            Concluzia: da, puteti sa ma intrebati cum se intretine o Dacia.

            Alte marci rezista singure.

            Oricum, la cat face Loganul acum, o sa-l tin ca masina de iarna, cum fac cei din Montana, USA.
            PS: senzatia de a conduce iarna prin oras o masina de care nu prea te doare inima, e priceless.

            Comment


            • Mr k ziceai ca ai o Dacia la servici nicidecum ca e a ta..

              Comment


              • Mr k ziceai ca ai o Dacia la servici nicidecum ca e a ta..
                Aia e L2.

                Am si un L1, personal. Mai am una care imi place mai mult .

                Inca plang dupa una de servici, care era din 2007, mai buna ca orice Dacia noua. Adevarat ca era 4x4...o legenda a lipsei de fiabilitate, deh, marfa britanica. Doar ca s-a dovedit ca miturile nu se confirma, a fost foarte fiabila cat a fost la mine. Doar ambreiajul se ducea la fiecare la 80-100k.

                Acum, usuc apa din stopul de la L2.
                Last edited by mr.K; 27 April 2017, 08:50.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Tabla sa fie de calitate, chiar din bazarul de scule sau de la vreun targ satesc, nu cumva sa fie tot tabla Dacia, ca sa rugineasca.

                  Fara gluma, eu n-as pune ceva de metal intr-o zona in care e posibil sa existe umezeala, fara posibilitate de aerisire regulata.
                  esti tu a dracu`!
                  sau, si mai bine, scot toata placa aia de polistiren si bricolez la un gratar d-ala de baie - plastic, nu rugineste, gaurit-aerisit forever. si-n fata si-n spate, ca sa fiu sigur.
                  solutii ar fi, da' parca e nasol sa lucrezi pe banii tai la ce n-au lucrat altii care ti-au vindut un produs care trebuie imbunatatit "din mers".

                  Comment


                  • Bagi pe sub mocheta niste conducte trase de la aeroterma, sa circule aer cald prin ele, ai incalzire in podea, mediu uscat garantat, te-ai scos.

                    Comment


                    • dupa care vinzi patentul de "incalzire in pardoseala" si alora de la dacia, poate in viitor o s-o treaca pe lista de optionale la versiunile "de top"...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • o sa avem logan Acces, Ambiance, Laureate, Prestige si varful de gama mr.K

                        Comment


                        • logan k-type, ca la jaguar
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Sa ne oprim aici...sa nu trezim demonul...ca imediat avem reply de la el.

                            Comment


                            • Prestige/Stepway_K, peste actualul prestige/stepway care mai trebuie sa bricolezi la el.

                              Comment


                              • Ma, voua va e gandu' la...vacanta.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google