Logan Cu Motor 1.0 Sce Pareri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Sincer, am colegi care se plang de probleme. Acum, eu avand benzinar (la momentul respectiv asta a fost varianta ideala...chit ca mie-mi pica mai bine un diesel...Zilnic fac drumuri de peste 6Km...si sunt zile cand fac drumuri si de 12-14 km).
    Pana la urmataore masina mai este. Cine stie daca o sa mai folosim combustibili fosili

    Comment


    • #32
      Originally posted by bogdan_cr View Post
      [...]Cum o fi, dizel/benzină/hibryd/eletric doar să mă ducă unde am nevoie.
      deci te referi la o caruta sau la un scaun cu rotine; ori la un ascensor.
      revenind la motoarele care echipeaza masinile de rind: cind o sa ajunga sa va consume 9-10l/100km in oras o s-ajungeti sa va doriti un 1.9 AXR. o sa fie ca-n anii '90 cu motoarele de 1.6 sau de 1.8.
      cu toate astea, deocamdata, zic ca e doar o previziune in viitor.

      Comment


      • #33
        Faptul ca consuma 10% in oras nu inseamna nimic...depinde cat consuma fata de motorul pe care-l inlocuieste. A mea consuma acum 9% in oras (viteza medie 13.2Km/h)...fata de 1.6 (traseu aprox identic)...care consuma 12%

        Comment


        • #34
          Vorbeam ieri cu un agent de vanzari Dacia si zicea ca majoritatea clientilor stramba din nas cand aud de 1.0 SCe si prefera sa plateasca 1050E in plus pentru 0.9 TCe.
          Firmele cumpara din start diesel-uri, iar cei care vor benzina, sunt cei cu credit pentru masina si spun ca mai bine platesc in plus 50lei/luna pentru un 0.9 TCE.

          Partea proasta este ca nici nu au motorizarea asta la drive test, ca sa vada lumea despre ce e vorba.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #35
            Au vazut la Ferrari ca se cumpara masinile pe netestate, asa ca a adoptat si Dacia strategia asta de vanzari.

            Comment


            • #36
              @vitriol vorbeam cu un mecanic cand am facut revizia...si mi-a spus ca probabil pentru ca-i destul de lesinat motorul. De asta nu aduc in test
              Si spunea ca are probleme si cu volanta (ceva nota interna...ca la nu's ce serii trebuie sa le schimbe volanta).
              Dar cica trebuie turat bine ca sa poti urca cu ea borduri etc (din ce au vazut ei cand luau masina pentru pregatire)

              Comment


              • #37
                Ei oricum le tureaza de le gasesc toti dracii atunci cand le plimba prin curte (si aia de le urca pe trailer in curtea fabricii, si ailati de le dau jos in curtea reprezentantei). Sa vezi intoarceri cu frana de mana si scartait de roti; zici ca e concurs de indemanare.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #38
                  Sunt curios atunci cand s-au hotarat sa aduca acest 1.0 SCE pe gama Dacia , s-a facut vreun sondaj ceva ? sa intrebe potentiali/actualii clienti Dacia daca vad cu ochi buni un asemenea motor ?
                  Nu-mi place ideaa asta de a baga pe gat ceva fara sa intrebi totusi clienti tai ca pana la urma din asta traiesti tu ca producator...daca aduci ceva fara sa intrebi sa te astepti la vanzari slabe sau chiar deloc.
                  Last edited by prometheus; 18 May 2017, 09:51.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • #39
                    Au vazut cat e salariul mediu in ROmania, si au calculat cam ce masina au nevoie romanii.
                    Problema e ca romanii sunt prea saraci ca sa-si cumpere chiar orice pocnitoare, de aia mai pun 1000 de euro si cumpara totusi ceva cat de cat acceptabil.

                    Comment


                    • #40
                      mr.K si ce te faci ca principala piata nu este romania?
                      Sa nu uitam, dacia vinde un procent destul de mic in Ro...de fapt...nici nu stiu daca este in top 10 tari in care vinde...deh...cunoscatori si pretentiosi.

                      Comment


                      • #41
                        probabil au vazut ca indiferent de motorizare tot cu 70 pe afara si 30 prin oras se merge... asa ca la ce e util un motor mare?

                        Comment


                        • #42
                          Romanii tind sa devina cunoscatori.

                          Ailalti europeni care isi permit o Dacia din cateva salarii, n-au decat sa artunce banii pe ce vor.

                          Comment


                          • #43
                            Având în vedere că majoritatea taxi din România sânt Logane e normal motorul 1.0 sce, nici nu trebuie mai mult . E arhisuficient, încă prea mult. Peste câţiva ani vom vedea ceva pe la 0.6 sce / 2 cilindri, o să meargă şi ăla pentru taxi bucureştean în special.

                            Comment


                            • #44
                              mr.K da...ai dreptate...in alte tari toti au salarii imense (10-20k...)...ala-i targetul dacia...celor care au peste 10k euro salar...mai ales ca nu au cheltuieli...si totul este gratuit acolo....ce mai...toti cainii au colaci in coada...sau sub coada?

                              Comment


                              • #45
                                Unui somer neamt ii e mai usor decat tie sa-si ia Dacia aia, ca tot ne place sa spunem ca nemtii se bat pe Dacia.
                                N-ai decat sa carcotesti cat vrei, tot un cetatean european sarac esti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google