Ce Nu Vă Place La Dacia Logan II?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am avut Logan 1 timp de 7 ani si am condus diverse variante de Logan 2.
    Logan 2 este fara discutie mai estetic decat Logan 1 insa per total iti lasa o impresie de fragil.
    In Logan 1 interiorul era urat dar iti lasa senzatia ca este robust.
    In Logan 2 toate formele sunt mai atent studiate dar plasticele par mai subtiri si mai zornaitoare.

    Singura varianta de Logan 2 care pare cumva robusta este MCV Stepway.
    Mi-ar place un MCV Stepway diesel. Motor rezonabil, exterior robust, interior spatios. Insa 13 000 eur este o suma destul de consistenta la care apar destul de multe alternative de masini cu mai putin spatiu dar cu mai multa substanta.

    La impresia de fragilitate contribuie si antifonarea slaba a podelei. Mie personal imi creaza nesiguranta zgomotul neatenuat al pietricelelor care se lovesc de podea.
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • Originally posted by gecmc94 View Post
      Iar cele două centrale către oglinda retrovizoare.
      Daca ai A/C automat nu e recomandat sa ridici cele doua centrale catre oglinda retrovizoare deoarece in zona aceea este senzorul de temperatura interioara.

      Aeratoarele dreptunghiulare nu inchid complet DAR nici nu deranjeaza debitul ce scapa pe langa ele. E un mecanism super low cost (sa nu ii zic altfel) folosit pe acea masca.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Originally posted by darksun View Post
        Si eu sunt de parere ca L1 a fost cea mai mare mizerie pe care am condus-o in viata mea, chiar sub Dacia 1300, Iar L2 este la ani lumina peste L1 la orice capitol.

        Cu ce anume era Dacia 1300 peste L1?
        Tragea mai bine decat L1 pe care l-ai avut?
        Last edited by IancuMIC; 7 September 2018, 12:15. Reason: ordine

        Comment


        • Simplu, la Dacia 1300 nu aveam pretentii, La L1 m-au impresionat manerele scobite in pastic si senzatia de caruta la 110 km/h.
          Last edited by IancuMIC; 7 September 2018, 12:19. Reason: ordine

          Comment


          • Aceeasi senzatie e si la L2.
            E aceeasi platforma, de caruta.
            Last edited by IancuMIC; 7 September 2018, 12:18. Reason: ordine

            Comment


            • Se vede ca ai condus L2 ... ocazional. Nu mai este aceeasi senzatie de caruta, este mult mai stabila. Cel putin MCV se simte asa (dar cum la L2 intre MCV si Berlina nu mai sunt diferente de ecartament si intre axe, ar trebui sa se simta la fel).
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Originally posted by Silviu View Post
                Se vede ca ai condus L2 ... ocazional. Nu mai este aceeasi senzatie de caruta, este mult mai stabila. Cel putin MCV se simte asa (dar cum la L2 intre MCV si Berlina nu mai sunt diferente de ecartament si intre axe, ar trebui sa se simta la fel).
                Se vede ca ai condus L2 berlina....ocazional.
                Mult mai stabila cand, cand sta pe loc?
                Last edited by IancuMIC; 7 September 2018, 12:19. Reason: ordine

                Comment


                • E... Sa nu exageram... Nici s-o laudam peste poate, nici s-o facem praf...
                  Cu Loganul am cam 30000 km cu 1.4 Laureate (fabr toamna 2004), 18000 km cu 1.6 Laureate (fabr toamna 2006), 10000 km cu 1.6 16v Prestige (fabr primavara 2011), 50000 km cu 1.2 16v Laureate (fabr iunie 2015) si, din mai pana in prezent 8500 de km cu 0.9 TcE SL Prestige (primele de firma, ultimele doua personale). Plus inca vreo 4-5000 km cu cateva 0.9 TcE Laureate de serviciu.
                  Cu 1.5 dci n-am mers pe Logan, am avut 100000 km pe un Symbol, motorul de 82 cp, dar, nefiind Logan... nu se pune.
                  Ca diferenta intre L1 si L2, pot sa spun ca se simte un plus pentru L2 la capitolul insonorizare si la tinuta de drum. De altfel, tot ca parere personala, franarea este mai eficienta pe L2 (dar aici depinde de mai multi factori: suspensii, anvelope etc.).
                  1.4 mi-a oferit destule surprize negative in ceea ce priveste distanta de franare si, de doua ori, am "reusit" performanta de a-i sifona masca fata (dar am avut pe el cauciucuri all-season). Plus ca masina aceea a avut un comportament supravirator accentuat in momentele (rare) ale franarii in viraj. Cu L1Ph2 nu am avut asemenea evenimente, dar nici nu am intrat cu el in situatii limita (l-am simtit mult mai instabil decat Ph1, deci am fost mult mai precaut).
                  Cu L2Ph1 am facut o gresala majora pe sosea, din care am iesit cu bine datorita masinii. Pe scurt, in 2016 veneam de la Giurgiu la Bucuresti, portiune de drum pe 2 benzi recent asfaltata i marcata cu separatoare de sens din plastic. Pe prima banda, camion. Pe a doua, un Astra G condus de o cucoana si eu in spatele ei. Cucoana ii da cam 120 sa treaca de camion. Eu dupa ea. Ea se sperie de separatoarele de plastic i franeaza violent în dreptul camionului, desi ar fi avut loc berechet. Eu, boul care nu a pastrat distanta si a accelerat in curul cucoanei, sunt nevoit sa ies pe langa separatoare pe contrasens (nu venea nimeni, altfel as fi intrat în ea), fac slalom si, culmea, repun masina pe directia de mers si pe sens, fara sa pierd controlul, desi, avand in vedere ca e Logan, mi-a trecut prin cap ca o sa derapez sau ca o sa ma rastorn. Asta cam pe la 70-90 (apucasem sa franez ceva pana s ies de pe sens). Nu stiu daca ar fi avut acelasi comportament L1(Ph1 sau 2) dar, cunoscandu-le, inclin sa cred c nu.
                  Daca 1.4 si 1.2 16v aveau comportamente asemanatoare, 0.9 TcE mi s-a parut mai ok in cuplu chiar decat 1.6 16v, care are cu 15 cai mai mult. Iar despre tremurat asa e, dar nu tremura mai mult sau mai putin decat orice propulsor in 3 cilindri.
                  Despre L2Ph2 nu am ce sa comentez (inca), decat ca se simte mai stabila (dar asta e posibil sa fie de la roti - 195*55*16) decat Ph2, dar si mai rigida in manevrare (la fel, rotile). Enervant este c nu au renuntat la butucul vizibil de pe capota portbagaj (L2Ph1 mi l-au spart într-o noapte) si, nu inteleg de ce, SL Prestige e echipata cu pneuri XL. Asta implica zgomot de rulaj accentuat la viteze peste 50 km/h, ceea ce este deranjant.
                  Minusuri ale L2 fata de L1 nu prea am gasit, nici macar referitor la calitatea materialelor de interior, cum s-a tot vorbit pe aici. Mai mult, la toate L1 pe care le-am avut, cu timpul trapa torpedou nu se mai inchidea bine, ceea ce insemna o fanta de lumina vizibila pe timp de noapte, deranjanta din punctul de vedere al unghiului din care venea. La L2 nu s-a intamplat asa ceva (la Ph1 am montat eu lumina in torpedou, ca n-o avea).
                  Si, in plus, ceea ce conteaza mult e argumentul economic. L2Ph1 l-am luat în iulie 2015 cu banii jos, 7500 de euroi. In iunie 2018 l-am maritat cu 5500 de euroi, la 50000 km. Mie mi se pare super ok din pct acesta de vedere, devalorizare mai lenta nu gasesti la nicio marca.

                  Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Eu sincer as vrea plastice mai bune calitativ la interior.
                    De exemplu cand inchizi usile (in special cele din spate) simti ca tragi si plasticul de pe fata de usa dupa tine. La skoda rapid sunt mult mai solide..si la noul duster am vazut ca e altceva, in sensul bun.

                    Comment


                    • Eu merg in timpul saptamanii cu un Logan din 2010 si in rest cu un Sandero Stepway din 2017.
                      Exteriorul nu-l comentez pentru ca in mod evident nu pot fi decat extrem de subiectiv si masina mea imi pare a fi cea mai aratoasa din toata gama Dacia.
                      Dar daca, din punct de vedere estetic, as compara Logan cu Logan, cel nou castiga detasat, de la bot pana la coada.
                      La interior designul este mult mai placut la modelul nou desi am mai vazut unele variante de Logan vechi care aratau surprinzator de bine la interior. Ergonomia este net superioara la cele noi (nu uitati cate reprosuri erau la Logan referitoare la claxon, la butoanele pentru geamuri etc). Cele mai folosite butoane/contactoare sunt plasate in zone usor accesibile iar cele mai putin folosite (reglaj faruri, retrovizoare, senzori de parcare) sunt mai ascunse. O eventuala imbunatatire ar fi pe viitor ca butonul Eco si cel al senzorilor de parcare sa nu mai fie asezati unul langa altul pentru ca pe nevazute pot fi usor incurcati. Cel mai bine ar fi fost ca Eco si S&S sa fie pe consola, in locul celor pentru actionarea geamurilor electrice spate iar acestea din urma sa fie langa actionarea geamurilor fata. Probabil ca la generatia a treia se vor schimba aceste lucruri.
                      Ceasurile de bord (inclusiv lumina alba) consider a fi net superioare la masina noua. Ar fi fost bine sa avem si afisarea digitala a vitezei de deplasare dar, din moment ce au scos pana si temperatura lichidului de racire, este poate o pretentie mult prea mare. Geamurile tabloului de bord sunt insa foarte usor de zgariat.
                      Aeratoarele rotunde de la modelul vechi imi par mult mai eficiente si robuste decat cele rotunde + rectangulare de la cel nou desi ultimele sunt mai fatoase. De asemenea este mai practica maneta prin care se rabat spatarele scaunele si lumina plafonierei este mai buna.
                      Materialul plansei de bord si cel din portiere este in mod evident mult mai tare la cea veche. Se simte clar diferenta cand il ciocanesti cu degetul. Ambele se pot zgaria la fel de usor. Aici mai pot face comparatie si cu un Fusion din 2010 care desi are in mod evident materiale superioare calitativ, moi la atingere, par acum dupa opt ani lipicioase iar partea textila din portiere este decolorata de soare si pare ponosita.Cu toate ca bordul la masina veche nu a fost aproape niciodata protejat de soare, nu s-a decolorat sau patat in niciun fel. Dau pe el din cand in cand cu silicon si arata super. In schimb buzunarele si fetele de la usi sunt zgariate in toate felurile. Bine ca la masina noua am scapat de scobitura aia groteasca din usa desi manerul nou scartaie cand il strangi mai tare. La cea veche greierii canta uneori doar pe drumuri de gen macadam.
                      Farurile cu becuri diferite pe cele doua faze sunt mai bune decat la modelul precedent.
                      Ce nu-mi place de niciun fel este forma difuzoarelor si cum se vad ele pe usa, parca le vad pe cele de la D1310.
                      Apasarea in capul manetei fata de chibritul ala din bordul vechi pentru a vedea informatiile computerului iar nu are termen de comparatie.
                      Volanul multifunctional si calitatea materialului de pe el (asa-zisa piele) este peste cel vechi cu toate ca prima data l-am consider subdimensionat. Hai sa adaugam si posibilitatea reglajului pe verticala si diferenta devine semnificativa. Asteptam si un reglaj in profunzime. In schimb toate manetele de bord sunt mult mai solide la masina veche.
                      Scaunele noi din fata sunt in mod cert mai confortabile desi nu cat ar trebui. In plus la sofer exista reglare pe verticala. Despre bancheta din spate nu ma pronunt, nu am mers in nicio masina mai mult pe ea pentru a-mi forma o parere.
                      Usile nu mai se inchid cu acel zgomot strident dar colturile de sus ale portierelor spate pot fi periculoase daca esti cumva neatent. Se pot intampla accidente neplacute. Toate chederele par a fi dintr-un material superior calitativ fata de cel vechi.
                      Capota la motor are telescop fata de tija clasica, stergatoarele sunt diferite, duzele cu perdea. Ar fi fost bun un temporizator variabil la stergatoare dar cum nici una nu are, asta e, defilam cu ce avem.
                      Masina din 2010 are parca doua airbaguri, asta noua are patru. De celelalte prostii care piuie prin masina nici macar nu mai pomenesc, as fi bucuros sa scap de ele.
                      Motorizarile nu le pot compara. Am mers suficient cu 1,5 dCi si 0,9 TCe. Cu 1,2 si 1.0 SCe deloc iar cu 1,4 si 1,6 extrem de rar si in vremuri imemoriale. Din ce imi aduc aminte 1,6 mergea brici dar era gurmand peste masura. 1,4 am avut la Solenza dar nu am habar daca era sau nu un motor cat de cat asemanator cu ce s-a pus ulterior pe Logan. Stiu doar ca pana am dus-o la Rabla pe picioarele ei nu am niciun fel de necazuri.
                      Tinuta de drum iar nu o pot compara pentru ca nu ar fi corect pentru ca cea veche nu are decat ABS si cauciucuri mai mici. Tot ce stiu este ca, din punctul meu de vedere sta suficient de bine pe sosea iar daca la Loganul Diesel simt din plin vantul lateral sau trecerea pa langa TIR-uri la cea noua efectele sunt minime. Chiar si in conditii de ploaie torentiala nu am avut nici cea mai mica emotie. Pe viraje nici nu incape indoiala, diferenta este net in favoarea celei noi. Trenul de rulare este mai putin zgomotos la cea noua dar pe suprafete rugoase si criblura se aude uneori chiar deranjant.
                      Vopseaua este mai groasa la cea veche desi este nemetalizata. Pana acum, desi are lovituri si zgarieturi nu are rugina iesita din interior nici macar la reperele din tabla mai groasa care inca mai sunt produse cu materie prima de la Galati.

                      Ramane in discutie fiabilitatea. Aici se poate discuta la infinit dar este foarte greu sa faci comparatii corecte cu privire la fiabilitatea generala a masinilor. In mod evident, cu cat o masina are mai multe dotari de confort, mai multa electronica si mai multe echipamente cu atat mai mult creste probabilitatea aparitiei de defectiuni.
                      In plus, una este sa crape motorul sau cutia si cu totul altceva este sa se strice aerul conditionat, navigatia sau mai stiu eu ce alte smecherezuri de confort.

                      Comment


                      • Originally posted by gabrieln1960 View Post
                        Exteriorul nu-l comentez pentru ca in mod evident nu pot fi decat extrem de subiectiv si masina mea imi pare a fi cea mai aratoasa din toata gama Dacia.

                        Subiectiv nu este doar exteriorul ci totul. Unora li se pare plasticul mai bun altora nu, unora li se pare ca "trage" atora nu...totul e subiectiv. Pana si pretul este subiectiv, pentru unii mare pentru altii mic.

                        Comment


                        • Originally posted by ady_dragan View Post
                          ...poate si din cauza faptului ca am fost in extaz cu fosta masina si regret enorm ca in loc sa caut cu rabdare inca un L1 Ph2 second identic am luat masina noua, cu toate ca aveam rezerve in sinea mea.
                          exact acelasi sentiment l-am avut/il am si eu

                          Comment


                          • Subiectiv este cand mergi doar cu o varianta. Când mergi cu mai multe, e comparativ.
                            De acord cu scartaitul manerului la L2, dar e o solutie: se da jos masca manerului, se greseaza cu vaselina imbinarea, se pune la loc si se sterge cu simt de raspundere orice surplus. Si scartaitul dispare.

                            Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk
                            Last edited by calinrusu; 7 September 2018, 14:00.

                            Comment


                            • Prea putini useri ar putea sa faca o comparatie pertinenta. Nu multi pot merge cu mai multe variante, in aceleasi conditii si la final sa ramana si obiectivi.

                              Comment


                              • Cred ca daca producatorul ar remedia toate aspectele de care se plange lumea pe acest topic, singurul lucru care nu ne-ar mai place la dacia logan ar fi pretul prea mare. Dupa cum spunea un clasic in viata pe acest forum, masinile bune costa mult.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google