Ce Nu Vă Place La Dacia Logan II?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dar masinile ceva mai bune costa doar ceva mai mult (3-4k iepuroi/unitate). si mai ai si garantie mai mare decit acel "5 ani fara griji".
    cu toate ca, la un stepway eu as da in plus cei 200 de coco pe o trapa simpla "din tabla, ca pe vremuri" in loc de camera de mers inapoi+"piele carbon fonce".
    da' in loc sa faca o miscare de genu` asta, dacia o sa mai bage 1" la ecranul medianav si "totul va fi bine"

    Comment


    • 3-4k /unitate înseamnă un preț cu cel puțin 20-25% mai mare. Iar când vorbim de mașini ieftine , acest procent este unul enorm. Una e să mai adaugi 3-4000 la o mașina de 9000-10000 de euro și alta e să pui banii aia la o mașina de peste 25-30000 de euro , unde procentajul asta nu e asa "dureros" pentru client.
      Părerea mea e ca, dacă Logan/Sandero ar avea in banii ceruti de Dacia airbaguri cortina și faruri cu xenon (ok, pentru Laureate și Prestigiul sa zicem macar), pentru mine ar fi mașina perfecta pentru cineva care vrea fiabilitate, dotări și siguranță bune la un preț de bun simt.

      Comment


      • Momentan, dupa parerea mea, daciei ii lipseste puterea, confortul, si un interior/bord frumos. Exterior incepe sa arate decent, dar interiorul parca orice ar face tot vechi este. Sa nu mai vorbim de diuze ascunse, sau macar incalzite daca tot sunt afara pe capota... de trapa, scut sub toata masina, de led sau xenon pe faza scurta macar. De multe carenaje si chedere,deflectoare in plus...
        Dar daca ar avea toate acestea, ar costa poate chiar mai mult decat o masina buna si bine configurata, si nimeni nu ar mai lua dacie... Asa au pus fix cat sa ademeneasca pe cei cu banii la limita, si bineinteles pe cei care o iau doar asa, ca e ieftina...
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Dupa parerea mea, vrem Dacia, dar cu dotari de Audi, bineinteles , daca se poate, la pret de Dacia. E cea mai ieftina masina, oameni buni, despre ce vorbim?

          Vrem si cu pusca in fund si cu sufletul in Rai. 90% din productia Dacia merge la export, chiar aia nu au pretentii, doar noi romanii avem la 1200 ron minim pe economie?
          Last edited by alex1ioan; 8 September 2018, 09:35. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Sunt de acord cu LauCalin. Eu nu voi cumpăra Logan niciodată din cauza caroseriei nesigure în caz de impact (se face armonică). Sandero are alte proprietăți și alte scoruri la securitate. Când m-a întrebat VC despre experiența mea cu Dacia, după o vizită în reprezentanță, le-am spus că trebuie să aibă măcar un model mai sigur, care să tindă spre 85% protecție pasageri.

            Comment


            • Nu-mi place ca Dacia putea sa se axeze pe lucruri "neesentiale" dar care sa ia ochii posibililor cumparatori. Ce vreau sa zic cu asta explic imediat: ok, au pus motoare"puturoase", ok, tabla e subtire, etc dar macar daca la partea tehnica nu puteau face mai mult, puteau face insa la partea estetic, software, etc in sensul ca puteau ca: melodiile redate in difuzoare sa se auda fara distorsiuni 75% din volum(prin filtrare), medianavul sa afiseze mai multe informatii(daca Ac automat stie ce temperatura ste in interior dc sa nu ne-o afiseze si noua), Android Auto(trebuia sa existe de acum 5-6 ani), antifonata mai bine podeaua si orice alte lucruri care nu implicau neaparat adaugarea unui cost foarte mare in plus.

              Comment


              • Discuția asta poate merge la nesfârșit.
                După părerea mea Dacia oferă în momentul de față cel mai bun raport preț - performanta - dotari pentru o mașină nouă. Cine dorește mai mult de atât si nu este mulțumit cu ce oferă poate baga mana mai adânc în buzunar si sa se îndrepte către alte mărci fără probleme fără a avea pretenții ca Dacia nu are una sau alta la preț de mașină low cost. Ca si pas înainte L2 este mult peste L1 la toate capitolele rămâne de văzut fiabilitatea în timp pe care L1 a dovedit-o.

                Comment


                • Dacia este cea mai buna alegere vis-a-vis de preț, calitate și fiabilitate.

                  Comment


                  • Coreenii cu Hyundai si Kia spun altceva, Geely sint chinezi si au taxe, altfel ar emite si ei pretentii ... ne mai gindim un pic !

                    Comment


                    • Kia? Mai gandeste-te. Citeste pe forumurile lor, stai de vorba cu cei care le au si mai vorbim...

                      Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Sa fim seriosi si sinceri, ne cumparam Dacii pentru ca asta ne permitem, da, este cea mai buna alegere la pretul care il ofera, dar mai ales siguranta, lasa de dorit si la modelele actuale este discutabila si fiabilitatea. Daca dispuneam de suma necesara Volvo imi luam, aveam siguranta, fiabilitate si confort. Acum depinde de fiecare in ce este dispus sa investeasca, am intalnit si oameni cu mentalitatea "pai cu banii dati pe Volvo imi iau 5 Loganuri" si cu multe alte puncte de vedere. Fiecare cu prioritatile si posibilitatile lui.
                        Last edited by C.Mike; 8 September 2018, 11:27.

                        Comment


                        • Originally posted by danLaza View Post
                          Dacia este cea mai buna alegere vis-a-vis de pre, calitate i fiabilitate.
                          Gresit... Foarte gresit.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • Masina de taxi sau reprezentanti/agenti de vinzari realmente Dacia nu are contracandidat.

                            Comment


                            • Dacia, in concluzie, este cea mai proasta mașina la banii ăștia, bine că nu mai exista la banii ăștia alta sa o comparăm.

                              Comment


                              • Originally posted by calinrusu View Post
                                Kia? Mai gandeste-te. Citeste pe forumurile lor, stai de vorba cu cei care le au si mai vorbim...

                                Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk
                                Originally posted by mumus View Post
                                Gresit... Foarte gresit.
                                Daca ajungi sa iti cumperi masina bazandu-te pe ce se gasesti pe forumuri, nu mai cumperi nimic. Ca toate au probleme.
                                Ideea e ca nu exista masini bune si masini proaste. Eu cred ca este vorba de alegeri personale si toti vedem foarte diferit acest obiect, numit automobil. Este probabil si motivul pentru care sunt atatea marci, atatea modele, atatea configurari...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google