Ce Nu Vă Place La Dacia Logan II?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montatul mânerelor, găuritul materialului textil, verificarea și inspecția valorează ca timp de lucru al muncitorilor pe banda de asamblare mai mult decât valoarea plasticului.Voi uitați că muncitorii de la Dacia au obținut prin grevă creșteri salariale. De multe ori vă întrebați: dar de ce nu pune Dacia o pâslă acolo, sau un dop dincolo, ori tuneluri de aer. Pentru că munca manuală costă. Orice nu vine din topitorie/matriță, necesită muncă migăloasă pe banda de asamblare timp în care s-ar fi montat 10 fețe de uși la alte modele "standard".
    Last edited by gecmc94; 13 September 2018, 21:48.

    Comment


    • valorează ca timp de lucru al muncitorilor pe banda de asamblare mai mult decât valoarea plasticului.Voi uitați că muncitorii de la Dacia au obținut prin grevă creșteri salariale.
      Au facut greva si acum nu mai pun manere sa recupereze timpul pierdut cu greva. Au obtinut salarii mai mari si mai putin de munca sau cum? Iti dau 5 lei in plus, dar conditia este sa muncesti 10 minute mai putin. Sau cum?

      Comment


      • Originally posted by Sifredi View Post
        De exemplu? Nu vreau sa intru in polemici, intreb doar, eu fiind in necunostiinta de cauza si pe deasupra mi se pare o chestie cam inutila la sofer.
        Seat Toledo (NH)

        2 mânere viraj + 4 dibluri + 4 suruburi = 9,39x2 + 1,46x4 + 0,96x4 =28,46e+tva preț de fabrică
        Last edited by t0rquemada; 13 September 2018, 22:31. Reason: Automerged Doublepost
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • După părerea ta, cât timp ia unui om să monteze mânere după aplicarea materialului? 5 minute / mâner? Deci 10 minute / mașină. Dacă te uiți la clipurile care arată un Sandero pe banda de asamblare, o să constați că în 2 minute se montează un parbriz. Există un timp limitat pe banda de asamblare pentru "accesorii" și de asemenea, un număr limitat de muncitori (că nu se pot face de către roboți). În loc să monteze două mânere pentru modelul Acces, este profitabil pentru Dacia ca muncitorii să instaleze parbrizul următoarei mașini.

          Comment


          • plafon cu 3 manere 340,52e+tva

            plafon cu 1 maner 313,51e+tva

            Asta pentru cei care au impresia că decupează cineva plafonul. E predecupat, inițial era separat pentru volan pe stânga și pentru volan dreapta, apoi le-au unificat (celebrele capace de pe partea șoferului) iar la ph2 au revenit la 2 repere
            Last edited by t0rquemada; 13 September 2018, 22:36.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Că tot s-a discutat...
              Nici Opel Astra Clasic (2008) nu are mâner viraj la șofer.

              *scuzați pisica (apropos, acum are vreo 5 kg)
              Attached Files
              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

              Comment



              • Aici se vede că se aplică tabla pe plafon după care mașina devine o cutie în care doar omul mai intră să instaleze ceva. Interiorul plafonului înseamnă muncă manuală din ce văd eu.

                Comment


                • Originally posted by Catalin S. View Post
                  *scuzați pisica (apropos, acum are vreo 5 kg)
                  Frumoasa pisica birmaneza Cataline, sa-ti traiasca ! Imi sint asa dragi !

                  Comment


                  • Interiorul plafonului înseamnă muncă manuală din ce văd eu.
                    Montaj, nu si decupaj. N-am zis ca manerele sa fie puse de roboti. Am zis ca era bine sa fie puse.

                    Comment


                    • Originally posted by Lvnatic View Post
                      Mie mi se pare că sunteți chiar nesimțiți cu pretențiile astea la o mașină pe care dați cat, 6 mii, 7 mii de euro? Cum a spus cineva mai sus, astea sunt mașini de livrat pizza. Daca aveți mofturi plătiți 12 mii și vă luați mașina calumea cu ac automat, cruise control și tot felul de bliz blinguri din astea. Și tot e mai ieftină decât orice ți-ar vinde concurenta in banii ăștia.

                      Românul vrea mașină nouă de 6 mii euro, cu 10 ani garanție și full option, altfel plânge pe forum. Nu mai fiți penibili.
                      Ce masina Dacia ai luat tu cu 6 mii de euro, cand pretul incepe de pe la 7100 si ceva de euro?
                      Vreau sa vad factura.

                      Ti se par niste manere pe plafon mofturi?
                      Zic sa scoata si fetele de la usi, doar nu au utilitate. Mofturi.

                      Comment


                      • sincer, dintre toate neajunsurile pe care le-am identificat eu la L2, manerele astea ar fi cam pe ultimul loc, in ceea ce ma priveste, evident. Pentru mine, sunt inutile. De ce? Pentru ca in spate, foarte rar, sta cineva. Pana sa apara discutia asta pe aici, nici nu stiam ca am asa ceva. Tocmai din acest motiv, aceste contre de pe aici nu-si au rostul, pentru ca fiecare are alte asteptari si pretentii de la o masina.

                        De ex eu mi-as fi dorit lumina in torpedou si/sau plafoniera spate (de multe ori, seara, stau sa caut unele cumparaturi care cad de prin sacose)

                        parerea mea
                        Last edited by m3dic911; 14 September 2018, 12:51.

                        Comment


                        • Spunea cineva mai sus, acum depinde si de echipare.
                          Eu la Prestige ( 11.400€) imi parea normal sa primesc macar tubulatura pasageri spate ( pe L1 am primit la Laureat ), o plafoniera cu doua butoane ( pe L1 am ), jante de aliaj , ceva proiectoare folositoare nu pt decor.

                          Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Nu ai plafoniera fata cu două butoane? Am cu trei.

                            Comment


                            • Am luat de la un Duster cu 2, nu imi plac cele cu 3.

                              Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Originally posted by dl_dr25 View Post
                                Spunea cineva mai sus, acum depinde si de echipare.
                                Eu la Prestige ( 11.400€) imi parea normal sa primesc macar tubulatura pasageri spate ( pe L1 am primit la Laureat ), o plafoniera cu doua butoane ( pe L1 am ), jante de aliaj , ceva proiectoare folositoare nu pt decor.

                                Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk
                                Crezi ca eu care am 12950 de achitat o sa le primesc?
                                Ma refer la tubulatura.
                                Jenti inafara de cele din otel nu am putut sa aleg nimic.
                                PS: cei care ati luat cu jenti pe 16 205/55/R16 au venit omologate cumva si pe 15 cu 195/65/R15 ? Eu am anvelope de iarna pe R15 noi noi, utilizate doar vreo 3 saptamani si........... ar fi misto sa iau doar niste jenti SH pt 15.
                                Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google