Ce Nu Vă Place La Dacia Logan II?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De ex eu mi-as fi dorit lumina in torpedou
    Alt aspect care nu ne place la L2.

    Comment


    • Originally posted by rhydin View Post
      Crezi ca eu care am 12950 de achitat o sa le primesc?
      Ma refer la tubulatura.
      Eu am platit vreo 14000 si tot nu le-am primit. Asa ca stai linistit, le pui tu dupa daca doresti (cum am facut majoritatea).

      Oricum, tubulatura ajuta strict pentru incalzire. Vara nu te ajuta deoarece la racire debitul de aer trebuie pus pe mijloc sau parbriz pentru eficienta maxima.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • La mine la berlina a venit cu 195/55/16 Si mai are omologat 185/65/15.

        Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

        Comment


        • Originally posted by rhydin View Post
          Crezi ca eu care am 12950 de achitat o sa le primesc?
          Ma refer la tubulatura.
          Jenti inafara de cele din otel nu am putut sa aleg nimic.
          PS: cei care ati luat cu jenti pe 16 205/55/R16 au venit omologate cumva si pe 15 cu 195/65/R15 ? Eu am anvelope de iarna pe R15 noi noi, utilizate doar vreo 3 saptamani si........... ar fi misto sa iau doar niste jenti SH pt 15.
          Sandero stepway al meu are jante de 16 otel omologate in carte dar roata de rezerva este de 15 și in talon sau carte nu e specificat nimic. Am rămas mut de mirare când am văzut asta.

          Comment


          • Te-ai uitat bine in cartea de identitate, trebuie sa ai notate 2 dimensiuni.

            Comment


            • Eu stiam ca la stepway acum au doar 205 in carte, poate ma insel.

              Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

              Comment


              • Eu le-am scris pe tema asta, in carte / talon e trecuta doar dimensiunea de 205/55/R16, rezerva pe R15 si acesta e raspunsul oferit de la VC, atata timp cat e vorba de o roata normala si nu una speciala:

                "Vă asigurăm că situația descrisă de dumneavoastră a fost analizată cu toată atenția cuvenită și în acest sens, suntem în măsură să vă comunicăm următoarele:

                Conform informatiilor primite, va informam ca nu este nicio anomalie daca roata de rezerva are alte dimensiuni, deoarece circumferinta acesteia este identica cu a celorlate si viteza de rotatie este aceasi. Avand in vedere ca pe aceasta sunt restrictii de viteza recomandarea este sa fie utilizata in caz de urgenta pana la primul atelier de reparatii.

                In aceste conditii anvelopa este considerata de dimensiuni normale ( adica in conformitate cu omologarea vehiculului ), spre deosebire de anvelopele de dimensiune reduse care impun conducerea vehiculului cu max 50 km/h.

                Utilizarea rotii de rezerva nu este recomandata pe termen lung ci numai pana la service, indiferent de tipul de roata de rezerva.

                Detalii despre roata de rezerva care echipeaza vehiculul se afla in manualul de utilizare care insoteste vehiculul la livrare. "
                Last edited by cataIin; 14 September 2018, 22:27.

                Comment


                • Originally posted by C.Mike View Post
                  Te-ai uitat bine in cartea de identitate, trebuie sa ai notate 2 dimensiuni.
                  Crede-mă, m-am uitat nu o dată și nu sunt trecute 2 dimensiuni de roti. Nici pe usa stânga nu e trecut decât o dimensiune de roti. Inaintea Daciei am avut un Opel Astra care în carte avea 3 dimensiuni de roti trecute în carte pe 14",15" și 16".

                  Comment


                  • Originally posted by cataIin View Post
                    Eu le-am scris pe tema asta, in carte / talon e trecuta doar dimensiunea de 205/55/R16, rezerva pe R15 si acesta e raspunsul oferit de la VC, atata timp cat e vorba de o roata normala si nu una speciala:

                    "Vă asigurăm că situația descrisă de dumneavoastră a fost analizată cu toată atenția cuvenită și în acest sens, suntem în măsură să vă comunicăm următoarele:

                    Conform informatiilor primite, va informam ca nu este nicio anomalie daca roata de rezerva are alte dimensiuni, deoarece circumferinta acesteia este identica cu a celorlate si viteza de rotatie este aceasi. Avand in vedere ca pe aceasta sunt restrictii de viteza recomandarea este sa fie utilizata in caz de urgenta pana la primul atelier de reparatii.

                    In aceste conditii anvelopa este considerata de dimensiuni normale ( adica in conformitate cu omologarea vehiculului ), spre deosebire de anvelopele de dimensiune reduse care impun conducerea vehiculului cu max 50 km/h.

                    Utilizarea rotii de rezerva nu este recomandata pe termen lung ci numai pana la service, indiferent de tipul de roata de rezerva.

                    Detalii despre roata de rezerva care echipeaza vehiculul se afla in manualul de utilizare care insoteste vehiculul la livrare. "
                    Nu e chiar identica circumferinta, e o diferenta de 32.67 mm sau 1.67%, dar se incadreaza in toleranta admisa de 3%. E mai bine sa montezi rezerva pe spate in caz de pana.

                    Comment


                    • Din pacate cuiul nu alege neaparat roata spate, iar in realitate nu conteaza pe ce roata montezi rezerva.

                      Comment


                      • Tubulatura aer spate primesc doar vest europenii, deși plătesc cam același preț ca și romanii (de ex 12-14 k), lumina a fost reintrodusa la X52 Ph2, posibil sa o scoată la L3 ca să justifice apoi Ph2.
                        Cele din 2012 și 2013 au primit plafoniera cu 3 becuri, dar din 2014 s-a pus cu un bec, bănuiesc ca au făcut economie cu TPMS.
                        Chederul de pe plafon freacă ușile, s-a luat vopseaua și a apărut rugina.
                        Antifoane slaba când bate vântul la uși, în rest cu îmbunătățirile aduse, la 4000 rot/min, radioul mere cu volum 10, dacă nu bate vântul.
                        As ci dorit o garda un pic mai jos, safire mai stabila când bate vântul, însă cu deflectoarele montate este mai bine în acest moment.

                        Comment


                        • Originally posted by george.sce View Post
                          Frumoasa pisica birmaneza Cataline, sa-ti traiasca ! Imi sint asa dragi !
                          Mulțumesc!
                          Să ne trăiască mâțele!

                          Originally posted by Lvnatic View Post
                          Mie mi se pare că sunteți chiar nesimțiți cu pretențiile astea la o mașină pe care dați cat, 6 mii, 7 mii de euro?
                          (...)
                          Nu mai fiți penibili.
                          Nesimțirea este la mai-marii de la Dacia, nu la consumatori / beneficiari.
                          Există și alte branduri auto care la versiunile de bază au mânere de pildă dar și altele...
                          Și sunt cam în același preț, poate chiar mai ieftine.

                          Și apropos, tu chiar vorbeai serios sau glumeai?
                          Întreb deoarece m-a cam zgâriat pe creier limbajul tău...

                          Originally posted by m3dic911 View Post
                          sincer, dintre toate neajunsurile pe care le-am identificat eu la L2, manerele astea ar fi cam pe ultimul loc.
                          Corect. Acestea se pot adăuga ulterior cu 45 lei toate...


                          Originally posted by rhydin View Post
                          Crezi ca eu care am 12950 de achitat o sa le primesc?
                          Ma refer la tubulatura.
                          Nu o să primești așa ceva.

                          Cât despre costuri de la versiuni mai "chele" până la cele de top, cu 800-1000 euro îșți poți adăuga ulterior (în timp, funcție de cu ai bani) cam tot ce vrei. Mai puțin clima, acolo fiind un pic mai complicat cu manopera de montare a acestuia, deși găsisem compresor la 1000 lei și panou de climă la vreo 300 lei.

                          Bine, poate oi fi eu un pic subiectiv, dar până acum, aproape tot ce m-a interesat să am în primă fază, mi-am luat și mi-am pus pe mașină.
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • Originally posted by cataIin View Post
                            Eu le-am scris pe tema asta, in carte / talon e trecuta doar dimensiunea de 205/55/R16, rezerva pe R15 si acesta e raspunsul oferit de la VC, atata timp cat e vorba de o roata normala si nu una speciala:

                            "Vă asigurăm că situația descrisă de dumneavoastră a fost analizată cu toată atenția cuvenită și în acest sens, suntem în măsură să vă comunicăm următoarele:

                            Conform informatiilor primite, va informam ca nu este nicio anomalie daca roata de rezerva are alte dimensiuni, deoarece circumferinta acesteia este identica cu a celorlate si viteza de rotatie este aceasi. Avand in vedere ca pe aceasta sunt restrictii de viteza recomandarea este sa fie utilizata in caz de urgenta pana la primul atelier de reparatii.

                            In aceste conditii anvelopa este considerata de dimensiuni normale ( adica in conformitate cu omologarea vehiculului ), spre deosebire de anvelopele de dimensiune reduse care impun conducerea vehiculului cu max 50 km/h.

                            Utilizarea rotii de rezerva nu este recomandata pe termen lung ci numai pana la service, indiferent de tipul de roata de rezerva.

                            Detalii despre roata de rezerva care echipeaza vehiculul se afla in manualul de utilizare care insoteste vehiculul la livrare. "
                            1. Oala în care pui rezerva e gândită pentru R15
                            2. Indexul tahimetric din ABS bate VC deci:

                            185/65/R15 X=1895mm
                            195/55/R16 X=1891 (aluminium wheel rims)
                            195/55/R16 X=1903 (steel wheel rims)
                            205/55/R16 X=1928mm
                            205/45/R17 X=1879
                            205/40/R18 X=1895
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Originally posted by Lvnatic View Post
                              Mie mi se pare că sunteți chiar nesimțiți cu pretențiile astea la o mașină pe care dați cat, 6 mii, 7 mii de euro? Cum a spus cineva mai sus, astea sunt mașini de livrat pizza. Daca aveți mofturi plătiți 12 mii și vă luați mașina calumea cu ac automat, cruise control și tot felul de bliz blinguri din astea. Și tot e mai ieftină decât orice ți-ar vinde concurenta in banii ăștia.

                              Românul vrea mașină nouă de 6 mii euro, cu 10 ani garanție și full option, altfel plânge pe forum. Nu mai fiți penibili.
                              Siguranta DECENTA in caz de impact e oare considerata un moft? Nu stiu, stau si ma intreb. Daca ai avea un accident cu o Dacie in care tu sau un membru al familiei tale ar ramane invalid, oare ai mai posta asemenea aberatii?

                              Inteleg ca unii arunca cu hate in Dacia, doar asa, de dragul conflictului, dar sa revenim la realitate totusi.

                              Eu personal NU as da aproape 11.000 euro (cam atat e un Logan nou, full) pe o Dacie noua nici sa ma impusti!!! Ca sa ce? Sa ma laud doar cu faptul ca e noua si ca sunt singurul care s-a besit sau a transpirat in scaun (exista curatatorii pentru cei ultra-obsedati!)? Exista variante mult mai bune la banii astia si nu ma refer aici la marcile premium (Nu inteleg de ce se tot aduce vorba despre Audi, BMW, Mercedes sau chiar Jaguar sau Volvo aici pe forum? Altenativa la Dacia trebuie sa fie premium?! Sunt alte marci mai accesibile pentru "oamenii de rand" care nu au vrut/nu au avut posibilitatea de a realiza mai mult in viata..si cu toate astea, sunt peste Dacia!).

                              Comment


                              • Poate Ai dreptate, dar poate la o masina noua timp de 5 ani este posibil sa nu bagi nici un ban iar despre ce vorbesti tu poate te scuturi de ceva banuti?
                                Poate avem si noi o varsta si prin tinerete am avut/Am vandut ceva masini si poate avem alta idee si alte calcule in familie [emoji39].

                                Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google