Ce Nu Vă Place La Dacia Logan II?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Exact, depinde de fiecare ce pretentii are de la viata, unii au familie pe care nu vor s-o puna in Dacie.

    Comment


    • Originally posted by mumus View Post
      Gresit... Foarte gresit.
      Acuma daca tu ai vw asta înseamnă că Dacia e mai puțin fiabila decât vw?

      Comment


      • Am mai spus, eu am VW Passat 2009 2.0 TDI DSG si Dacia MCV Stepway 1.5 dci. Passatul a fost alegerea mai ieftina, costisitoare la intretinere, la 150.000 km de care nu sunt la fel de multumit ca de Dacia. Am mult de scris, dar e suficient dar va spun ca VW e a doua oara in service pentru probleme cu rugina. Doar anul asta am bagat peste 2000 de euro in ea - arcuri rupte, distributie, discuri, ulei DSG, etc.

        Comment


        • Originally posted by george.sce View Post
          Exact, depinde de fiecare ce pretentii are de la viata, unii au familie pe care nu vor s-o puna in Dacie.
          Dar ce sa zicem de ipocritii astia care au taxiuri Logan si pun viata altora in pericol ca sunt prea saraci sa ia altceva? Se uita la 3 lei spaga de la clienti ca ei nu vor sa-si puna familia in Dacie.

          Comment


          • Originally posted by valioglu View Post
            Am mai spus, eu am VW Passat 2009 2.0 TDI DSG si Dacia MCV Stepway 1.5 dci. Passatul a fost alegerea mai ieftina, costisitoare la intretinere, la 150.000 km de care nu sunt la fel de multumit ca de Dacia. Am mult de scris, dar e suficient dar va spun ca VW e a doua oara in service pentru probleme cu rugina. Doar anul asta am bagat peste 2000 de euro in ea - arcuri rupte, distributie, discuri, ulei DSG, etc.
            am trecut si eu prin asta, fix cu aceleasi masini, am vandut VW-ul cu o pierdere de 5000 euro, bani investiti in reparatii si diferenta de pret intre cumparare si vanzare. la mine MCVul e 0.9TCE si e fix ce trebuie o masina simpla si onesta, pe care o conduc normal, care consuma in oras cat consuma passatul B6 cu ai sai 170 de cai la drum intins...

            Comment


            • Am gasit si eu un lucru ce nu-mi place la Logan 2 si ma enerveaza. Daca am blocate geamurile electrice spate de la buton si le controlez din butoanele de pe consola dar intre timp cineva apasa totusi pe butonul din spate (aparent inactiv) geamul se opreste si ramane asa pana nu se elibereaza butonul din spate.

              Fiica mea s-a prins si nu ma lasa sa inchid geamul spate in felul asta. De obicei cand e cald si ma urc in masina las geamurile jos pentru aerisire dar la inchidere surpriza...

              Sent from my Mi A1 using Tapatalk
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Originally posted by gecmc94 View Post
                Sunt de acord cu LauCalin. Eu nu voi cumpăra Logan niciodată din cauza caroseriei nesigure în caz de impact (se face armonică). Sandero are alte proprietăți și alte scoruri la securitate. Când m-a întrebat VC despre experiența mea cu Dacia, după o vizită în reprezentanță, le-am spus că trebuie să aibă măcar un model mai sigur, care să tindă spre 85% protecție pasageri.
                De obicei versiunile hatchback sunt mai ieftine fata de berline. La Dacia e exact invers. Oare de ce?

                Comment


                • Cică au elemente în plus: stergator, amortizor, circuit de spalat geamul....

                  Comment


                  • Nu imi place ca la partea din spate a chederelor, am observat ca portierele, la inchidere,dataorita unicitatii tehnice de a acoperi masina, imping foarte tare in cheder, incat la unul din ele au aparut doua zgaraieturi , probabil ca nici vopseaua nu este aplicata corect si cumva agata chederul..la nici un an. a L1 chederul era parca mai rezistent, era un cauciuc mai zdravan.
                    Dar eu sunt sigur ca il vor schimba pe garantie, cu ocazia reviziei..oricum le voi semnala pe garantie si cand se vor gauri ii vizitez..

                    Comment


                    • Nu imi place ca are tabla mai subtire decat pe L1, modelul meu Prestige nu are tubulatura aer pasageri ( L1 laureat are ), lipsa plastice pe sub masina, obtiune la cumparare scaune incalzite, lipsa obtiune anvelope 205 si poate imi mai aduc aminte [emoji16].


                      Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Originally posted by sebibv View Post
                        Cică au elemente în plus: stergator, amortizor, circuit de spalat geamul....
                        De 300 de euro diferența... Ok, hai sa zicem 200 diferența, că 100 de euro intra in buzunarul francezilor. Asta așa, la un calcul ipotetic de forum.

                        Comment


                        • Originally posted by sebibv View Post
                          Cică au elemente în plus: stergator, amortizor, circuit de spalat geamul....
                          Si niste elementele in minus, gen tabla pentru capota portbagaj.

                          Comment


                          • Diferenta de pret fata de Logan era mai mare cand a aparut Sandero (400 euro). Ma refer la Logan 1 ph2 si Sandero primul model (evident pentru un nivel de echipare identic)! Sandero era mai scump si avea diferente fata de Logan la faruri, grila radiator, bara fata. Ulterior cand a aparut Logan/Sandero 2, diferenta de pret s-a redus dar tot au mai ramas 200 de euro in plus pentru "Sandel". Oficial s-a spus ca s-a facut o repozitionare de pret. Cei drept acum partea din fata este identica la ambele modele. Probabil s-a dorit vanzari mai bune. Orice ar spune Dacia sau altcineva pretul nu reflecta strict realitatea economica. Nu spun ca Dacia vinde in pierdere, desi este posibil cand vorbim de reducerile pentru masinile din stoc. Dar cu siguranta marja de profit difera de la un nivel de echipare la altul si mai ales in functie de optiunile alese. Altfel nu imi explic cum se vinde de atatia ani (nu doar prin Rabla) SL Plus mai ieftina si mai dotata decat Ambiance, la fel si SL Prestige in comparatie cu Prestige. Iar la Duster ca sa fiu putin (mai mult) off topic platesti 760 euro pentru AC la nivelul de echipare de baza dar daca dai 1050 euro pentru nivelul de echipare superior pe langa AC inclus ai si o lista foarte lunga de dotari care valoreaza mult mai mult decat diferenta 1050-760=290 euro. Altfel spus cumperi "mai mult", cumperi mai ieftin. Nu mai spun atunci cand se achizitioneaza flote, comenzi foarte mari gen 5000 bucati pentru Politie, pretul scade foarte mult per unitate. Asa ca pretul difera

                            Comment


                            • De ce este mai scump Sandero decat Logan?
                              Simplu, pentru ca este cel mai vandut model Dacia in tarile europene, mai putin in Romania. Europenii nu manifesta un interes deosebit fata de Logan chiar daca este mai ieftin decat Sandero asa ca principala piata de desfacere este in Romania unde conteaza fiecare suta de euro.

                              Comment


                              • Pai da, pentru ca ptr romani de regula e singura masina pe familie... Iar sandero are porrbagaj mic.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google