Ce Nu Vă Place La Dacia Logan II?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by alinn28 View Post
    Acum nu vezi litri dar iti arata cati km mai poti merge pana sa alimentezi.
    Si la L1 imi arata cu aproximatie cat as mai putea sa merg. Cum zice si colegul mai sus, de pe la 80 de km nu-ti mai arata.
    Alta nemultumire: iluminatul (lipsa) in torpedo. Asta m-a nemultumit chiar si acum

    Comment


    • #77
      iluminatul in torpedo se poate face foarte usor. da, putea sa fie din fabrica dar ... depinde de nivelul de echipare din pacate.
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #78
        Nu m-a deranjat lipsa luminii din torpedo la L1 desi mi s-a parut de 2 lei sa am la dacia 1310 si la Logan nu dar am trecut peste.
        Oricum, calitatea materialelor la 1310 era muult peste L2.

        Comment


        • #79
          Logic. Fete de uși îmbrăcate în bateria nu plastic, bord idem si altele. Dar asta e 'tendința' se pare.
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #80
            Hai că o dam in caterincă daca începem să spunem că era mai ok Dacia 1310 la materiale. Și vopseaua era mai șmecheră, și tabla mai groasa și mergea și pe drăcia aia de lichid, îmi scapă numele acum, in loc de benzina.

            Fanez, eu am lumina in torpedou. Am mai zis, e de rahat prin ce diferențiază Dacia versiunile. Lucrurile de baza gen lumina in torpedou, centuri de siguranță reglabile pe înălțime ar trebui să fie standard. Diferențele sa se facă la jante,medianav și alte briz brizuri nu la lucrurile de baza

            Comment


            • #81
              Nu detin acest model, doar am condus (1.0 SCe, ala aspirat ..SCe parca e sau cum s-o numi), deci pot sa vorbesc mai mult din ce am vazut la nivel estetic. Ce NU imi place:
              - spatele arata rau si nu se imbina prea bine cu restul masinii ("botul" arata OK fata de Logan 1);
              - ceasurile de bord ( ASA AR FI TREBUIT SA ARATE, ca la noul Duster);
              - insonorizarea.

              Ce ar trebui totusi imbunatatit la ea, adica sunt multe de imbunanatit, dar probabil prioritara ar fi siguranta la impact si imediat dupa ea, ar fi insonorizarea.
              Last edited by Sifredi; 3 May 2018, 22:29.

              Comment


              • #82
                Originally posted by B 83 RMJ View Post
                iluminatul in torpedo se poate face foarte usor. da, putea sa fie din fabrica dar ...
                Orice se poate face. Vorbim despre nemultumiri legate de echiparea stock, "sau"? Fiecare spune ce nu-i place. Eu am vrut sa deschid un topic anul trecut despre: "Ce ne place si ce nu ne place la L2" dar m-am abtinut. Aici fiecare spune ce-l nemultumeste (in principiu).

                Originally posted by sebibv View Post
                Nu m-a deranjat lipsa luminii din torpedo la L1 desi mi s-a parut de 2 lei sa am la dacia 1310 si la Logan nu dar am trecut peste.
                Oricum, calitatea materialelor la 1310 era muult peste L2.
                "Lasati!" (Era o replica intr-un film)... La L1 aveam, la L2 ma deranjeaza ca n-am! La Dacia 1410 sport n-aveam. Bine ca ai trecut peste. Calitatea materialelor era mai buna? Sa zicem ca asa ar fi. Dacia 1310 era conceputa sa o lasi mostenire, sa o ai vreo 30-40 de ani. Orice se produce azi e conceput sa te tina 3- maxim10 ani.


                Originally posted by sadicu View Post
                ...
                Fanez, eu am...
                corect in toata postarea, bine ca ai...

                Comment


                • #83
                  Originally posted by Sifredi View Post
                  - spatele arata rau si nu se imbina prea bine cu restul masinii ("botul" arata OK fata de Logan 1);
                  Din contră, spatele pare ok. La bot dacă ar mai lucra, să-l facă precum în pozele de mai jos, ar fi minunabil.
                  Attached Files
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • #84
                    Mie nu-mi plac stopurile si in special semnalizatoarele de la ele. (Imi plac mai mult la L2, ph 1)

                    Nu imi place nivelul de echipare (dotarile) de la modelul de baza.

                    Consider ca dotarile care pot afecta siguranta trebuiesc incluse in standard, chiar daca nu sunt (inca) obligatorii si chiar daca maresc pretul masinii in echipare standard - aici nu vad nicio problema deoarece in realitate versiunea cea mai ieftina nu este cumparata de nimeni sau aproape nimeni.

                    Deasemenea consider ca aerul conditionat care aparent este o dotare care tine de confort in realitate are legatura cu siguranta. Cei drept doar in anumite conditii - canicula. Dar asa si farurile influenteaza siguranta doar in anumite conditii - evident noaptea.

                    Comment


                    • #85
                      Încălzirea la picioarele şoferului e jalnică..adică aproape lipsă, iarna îţi îngheaţă ţurloaiele la greu, mai ales la viteză .

                      Comment


                      • #86
                        Apropos de picioarele șoferului...

                        Mi se pare mie sau "clansonul" se aude atât de tare ca și când ar fi undeva în mașină, bâgat sub bord, în partea stângă jos la picioare? De fiecare dată cînd claxonez, mă sperii dreaq, și-mi vine să pun mai întâi mâinile la urechi.
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by Fanez View Post

                          corect in toata postarea, bine ca ai...
                          Fanez, topicul este despre L2 nu despre L2 varianta Access, Prestige etc.

                          Normal ca daca ai varianta stock esti nemultumit ca nu ai clima,CB etc insa aici cred ca discutam ce nu ne place in general, nu ne plac farurile,bordul, scaunele etc

                          Comment


                          • #88
                            Păi CB, dar și alte funcții, se pot activa în câteva minute și la preț decent.
                            Cu clima în schimb este mai greu spre... deloc.
                            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by Luciano2 View Post
                              Încălzirea la picioarele şoferului e jalnică..adică aproape lipsă, iarna îţi îngheaţă ţurloaiele la greu, mai ales la viteză .
                              Nu am condus încă iarna,dar am observat că ac-ul e ok la picioare, așadar nu vad dc caldura nu ar fi, e aceeași climatizare....

                              Comment


                              • #90
                                Am condus eu în schimb, dar nu am avut probleme. Bine, acum fără să mă laud am avut grijă întotdeauna de unde îmi cumpăr încălțămintea de iarnă (și nu numai), eu fiind mai friguros și pretențios din fire.

                                La Luciano2 (și în speranța că nu-l supăr), mi-e să nu fie de la altceva...

                                Poate ați observat și voi că în ultimii ani, până și firmele cu tradiție au dat chix la bocancii destinați anotimpului rece. Și apoi dacă intri înghețat în mașină după un drum lung pe jos, încălzirea picioarelor se produce foarte greu, aproape de casă / birou / punctul terminus. Aici mai ține și de circulația sângelui în vene. Mai exact... dacă strângi prea tare gheata, nu faci deloc bine organismului.

                                Părerea mea.
                                Last edited by Catalin S.; 4 May 2018, 10:38.
                                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google