Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Hyundai i20 trebuie comparat cu Sandero(e drept, doar cu 400 euro mai scump decat Logan-ul). Pe vremuri Hyundai ofereau Accent-ul, un competitor pentru Logan.

    Comment


    • #92
      Poate in viitor Dacia va lansa o masina compacta, iar atunci nu voi avea ce comenta. Ar fi foarte fain . Pana atunci sper sa tina al meu Logan B&W.

      Comment


      • #93
        Terminați cu prostiile, eu știam că Hyundai este o marcă de televizoare

        Comment


        • #94
          În postarea anterioară am scris mai multe chestii, dar văd cu nu s-au încărcat, respectiv: dimensiunea anvelopelor este 205/60/R16 ? Dacă da, se aplică tuturor modelelor?

          Comment


          • #95
            Doar la Sandero Stepway se aplica 205/60/R16. Logica ar fi data de garda la sol mai mare.
            E aceeasi treaba ca acum - Logan/Sandero au 185/65/R15 sau 195/55/R16 la Logan Stepway, pe cand Sandero Stepway are standard 205/55/R16.

            Comment


            • #96
              Pe lînga logică trebuie să existe si alte motive ptr. care au pus 205/55/R16. Îl rog pe stimatul Midnighte dacă poate dezvolta acest subiect. Motivația în ce mă privește derivă din faptul că avînd Logan Stepway de patru luni trebuie să-mi iau anvelope de iarnă noi. Sincer nu aș refuza ispita de a pune 205-urile eu avînd din fabrică, 195/55/R 16.Un sfat ar fi binevenit. MS.
              Last edited by 77sky; 5 October 2020, 20:00.

              Comment


              • #97
                Civ-ul mașinii spune ce anvelope se pot monta.

                Logan 0.9 TCe 2018

                Comment


                • #98
                  Așa e, dar mergînd pe ideea trecerii la 205, ar trebui omologate, RAR-ul nu poate refuza,pt. că fabrica a pus 205/55/R/16,pe Sandero Stepway. Eu pe Logan Stepway de ce să nu pot ?. Întrebarea mea se referea la avantaje/ dezavantaje trecerii de la 195/16 la 205/16.
                  Last edited by 77sky; 5 October 2020, 20:00. Reason: Te rog, NU mai cita postul anterior. Se subintelege ca lui ii raspundem. Multumesc!

                  Comment


                  • #99
                    1. Sandero Stepway e mai instabil (în anumite situații) deci 55% din 205mm e mai mare ce 55% din 195mm.
                    2. 195/55 R16 91H și mai nou 195/55 R16 87H sunt dimensiuni exotice mai scumpe... 91 sau 87 e gradul de încărcare, H viteza maximă
                    3. Ca lungime recunoscută de ABS*, 195/55 R16 91H sunt mai mici decât 185/65 R15 88T
                    4. Dacă ai mașina doar cu R16 în CIV nu poți omologa R15, poți încerca dar în zadar... s-a încercat recent.


                    *
                    185/65/R15 X=1895
                    195/55/R16 X=1891
                    205/55/R16 X=1928 Sandero Stepway
                    205/45/R17 X=1879 Sandero GT
                    205/40/R18 X=1895 Sandero RS
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Originally posted by teo49 View Post
                      Pe lînga logică trebuie să existe si alte motive ptr. care au pus 205/55/R16. Îl rog pe stimatul Midnighte dacă poate dezvolta acest subiect. Motivația în ce mă privește derivă din faptul că avînd Logan Stepway de patru luni trebuie să-mi iau anvelope de iarnă noi. Sincer nu aș refuza ispita de a pune 205-urile eu avînd din fabrică, 195/55/R 16.Un sfat ar fi binevenit. MS.
                      Ptr iarna mergi pe varianta de anvelope mai inguste si mai inalte...
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • Depinde, pt ce fel de iarnă.......

                        Comment


                        • Originally posted by alex1ioan View Post
                          Depinde, pt ce fel de iarnă.......
                          Exact ca o femeie slabă, uscată,bolîndă, stirbă si urîtă cu spume. N-am folosit lopata de zăpadă in ultimile două ierni. La curte. On; Aș pune totusi 205/16 de iarnă măcar ptr. un plus de stabilitate (în anumite condiții ).

                          Comment


                          • Originally posted by teo49 View Post
                            Pe lînga logică trebuie să existe si alte motive ptr. care au pus 205/55/R16. Îl rog pe stimatul Midnighte dacă poate dezvolta acest subiect. Motivația în ce mă privește derivă din faptul că avînd Logan Stepway de patru luni trebuie să-mi iau anvelope de iarnă noi. Sincer nu aș refuza ispita de a pune 205-urile eu avînd din fabrică, 195/55/R 16.Un sfat ar fi binevenit. MS.
                            Avand 195/55 R16, poti pune linistit 185/65 R15, o ai in talon, cele pe 15 avand diametrul cu 2 mm mai mare, dar inaltimea balonului mai mare cu 12 mm. in plus, cu banii pe care ii dai pe un set de anvelope, care nu au o dimensiune des intalnita (195/55R16), cumperi 4 jenti si 4 cauciucuri pe 15.

                            Comment


                            • 185/65/R15, rămîne stabilit. Mulțumesc stimaților colegi ptr. implicare si răspunsuri competente.

                              Comment


                              • Astazi am aflat ( sursa oficiala) ca putem vedea si "pipai" noile modele in showroom-uri pe la mijlocul lui noiembrie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google