Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu inca astept un review OBIECTIV al acestor masini (adica sa nu vina de la Giurgea & Bratu sau Cavaleria/Buhnici)... pana atunci, oricum raman cu dezamagirea motorizarilor de 2 lei, indiferent de ce spune X si Y.

    1.3TCe trebuia pe Logan si merita numai laude!!!

    [QUOTE=georgstelsib;n3657643]
    Originally posted by Gil26 View Post
    @ georgstelsib , ca de obicei incerci si tu ceva dar nu prea poti...
    Iar tu tot ascuns "dupa fusta mamei" iti permiti toate jignirile si insultele in lipsa unor argumente (pe care nici nu le poti avea) in cam toate posturile tale, asa ca nu te mai da ”mare cocos”.

    Daca ai fi fata in fata cu mine fizic , nu cred ca ai mai fi atat de curajos . S-ar putea sa fii acelasi "pisic" ca Ponta in fata lui Basescu iar dupa ce pleca se dadea leu paraleu pe la unele televiziuni.
    Pentru mine ramane un mister de ce te tolereaza moderatorii . As cita aici un proverb , dar este Craciunul.
    DE CRACIUUUUUN FII MAI BUN, FII ADEVARAAAAAT!!!

    Baieti, ati vazut recalmele lui Fuego la Pepsi?

    Comment


    • Tin minte opiniile si parerile obiective si corecte ale unui coleg de forum legate de motorizarile si modelele Dacia, multi alti colegi nu prea au fost de acord cu ele, insa se pare ca a avut mare dreptate, cred ca sunt valabile si la noile astea Logan\Sandero3.

      Toate cele bune!

      Comment


      • Cum ar putea pune Renault pe Dacia un motor mai performat decât pe Clio sau Megane?!,cine vrea poate cumpăra in altă parte asemenea motoare dar și la mai mulți bani,undeva peste 20.000 €.Sigur că am vrea toți un motor de 1.3,dar dacă cu motorul ăsta un Logan ajunge peste 14.000 €....

        Comment


        • Mda, iar de la 1 ianuarie 2021 toate masinile noi trebuie sa respecte norma de poluare Euro 6d (full de data asta nu doar temp), desigur ca si asta are un ”pret” si o mica ”implicatie”

          Comment


          • Daca vrei sa-ti faci o parere despre o masina si sa nu te iei dupa tot felul de "profesionisti" dute si fa un drive test cu ea. Poti sa vezi exact daca e ceea ce vrei tu sau nu.

            Comment


            • Din cate stiu noile Logan\SanderoIII nu au aparut in reprezentante pentru DT. Apoi la un drive test iti poti face o prima impresie despre masina si comportamentul ei (mai ales pentru modele si motorizari noi), multe altele se vor afla in utilizare. Ex: am facut DT cu exact aceeasi masina pe care urma sa o achizitionez, dar unele din "secretele" EasyR-ului le-am descoperit dupa vreo doua luni, "fosta" tot o "robotizata" era, e adevarat ca am facut si rodajul "ca la carte" (iar la CVT cred ca ar lua chiar mai mult, chiar daca am mai condus o masina cu acest tip de transmisie).

              PS: acum am citit si postul urmator, bine de stiut, multumim.
              Last edited by Gil26; 28 December 2020, 14:31.

              Comment


              • Noul Sandero Stepway e disponibil pentru drive test. Cel putin la Pitesti.

                Comment


                • Nu ca m-ar ineterasa dar filmarea turatii.ro dar Robert Adam, respect, cum schimba CVT duce motorul la 3500-5000 rpm WOT este admirabil !

                  sa vada si cei care dau in sus la 2000 rpm cum se merge cu un benzinar ( drujba 3 cil ) pe soselele patriei Luati aminte turatia la care cere schimbare un drujbar 3 cil Dacia Renault

                  Nu mai plingeti de lipsa demaraj voi care dati a 4tr-a la 30 km/h

                  Du te la 6000 rpm schimba viteza sa vezi ce poate minunata drujba de ai platit.

                  Comment


                  • Atasez si aici doua capturi si voi incerca sa explic foarte-foarte scurt (si sper sa nu se inteleaga\interpreteze altfel): apesi acceleratia, cutia mareste raportul, creste turatia (ajunge sa zicem la 6000rpm), se mentine turatia si creste viteza prin modificarea raportului. Tot acest ”proces” are o durata minima tinand cont de pozitia curelei intre diferitele pozitii ale conurilor (iar principiul asta de functionare este de la Da Vinci via George Constantinescu pana la CVT-urile moderne).

                    Cunoate cineva vreo masina (model, marca, motorizare) cu CVT in care frecarea intre curea si conuri sa fie maxima tot timpul???? La Honda pe care am avut-o aceea intarziere nu se putea evita indiferent de modul de condus (iar eu am ”talpa destul de grea”, dovada si consumurile) desi motorul era ”potent” iar cei de la Honda au ceva traditie cu CVT-urile. Desigur insa ca m-am obisnuit si cu asta (insa am "maritat-o" destul de repede), dar este clar diferita de celelate ”automate” de toate felurile, marcile, motorizarile pe care le-am condus in aproape 30 de ani.

                    Iar orice alte informatii legate de X-tronic (DXK) sunt binevenite si bineprimite.

                    PS: de curiozitate voi face un drive test cand\daca voi avea ocazia, dar nu cred ca voi mai achizitiona asa ceva.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Originally posted by adi90 View Post
                      Noul Sandero Stepway e disponibil pentru drive test. Cel putin la Pitesti.
                      Confirm cele spuse si întăresc ideea ca, in PITESTI , deja sunt vândute noile modele cu succes.
                      PS. Am văzut cu numere de rodaj , dar și înmatriculate.

                      Comment


                      • Întâmplător, chiar lângă locuinta, un superb "exemplar" vandut de Daperom.


                        20201228_164628.jpg
                        Last edited by alex1ioan; 28 December 2020, 17:47.

                        Comment


                        • Multumiri adi90, alex1ioan . Maine poate imi fac ceva timp si din curiozitate "trag o fuga" pana la reprezentanta (sper sa le aibe si ei primite).

                          (atasat cateva alte cateva capturi din documentul (mai vechi) al celor de la Nissan despre X-tronicul lor)
                          Attached Files

                          Comment


                          • La Tg Jiu au venit și Sandero Stepway și Dacia Logan la reprezentanță.

                            Comment


                            • La Pitesti e expus si in Auchan.
                              You do not have permission to view this gallery.
                              This gallery has 1 photos.

                              Comment


                              • Oameni care nu stiu ce vand.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google