Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu, n-am avut ABS, lol. Doar Ambition avea, la vremea aia. ;)
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • Scuze, nu am avut de unde sa stiu. Despre Amibition stiam ca din aia am avut.

      Comment


      • ;)

        videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • Saptamana asta voi depasi 10.000 km facuti cu masinuta mea. La cat mai multi fara probleme!
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • Originally posted by ursamajor View Post
            Vrei sa spui ca avem asa ceva? Sau e o gluma? Ma faci sa ma uit maine cu atentie, eu am S3.

            Comment


            • Nu este o glumă, Logan/Sandero III au voleți cu care reglează cantitatea de aer care ajunge la radiator, în funcție de temperatura exterioară, de temperatura motorului + cerințele de încălzire ale habitaclului.

              Lamele se numesc voleți și se închid cand motorul este rece, pentru a facilita încălzirea motorului mai repede. După o anumită temperatura ele se deschid.
              Unghiul de rotație al lamelelor este variat în funcție de temperatura antigelului și a mediului exterior.
              De regulă sub 50 grade sunt închise - pentru a grăbi încălzirea motorului, astfel se reduc emisiile (pentru că se încălzește mai repede catalizatorul + GPF-ul), se reduce consumul de combustibil, se încălzește mai repede și habitaclul/aeroterma.
              Peste 50 de grade se deschid progresiv.
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • Da, avem asa ceva in partea inferioara a radiatorului de antigel, sper sa tina mai mult decat renumitul termostat pe admisie(golf IV,V , Dacia Nova)

                Comment


                • Azi dimineata, ca tot erau minus grade, m-am uitat sa vad si eu minunea de voleti, dar n-am reusit sa-i descopar.
                  Poate se indura cineva sa puna o sageata pe unde sunt, sa-i vad si eu, va rog.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Pe partea cu șoferul, între senzorul AEB și proiectorul de ceață de la șofer (deci nu la nivelul calandrului, ci sub linia numărului de înmatriculare).
                    Voleții sunt pe jumătatea inferioară a radiatorului, deci nu te uita la grila superioară (cu emblema/calandru) ci la grila inferioară - de aia e mai greu de văzut....
                    Pe partea pasagerului e radiatorul de la intercooler, care nu are voleți.
                    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                    Comment


                    • Aha, multumesc. Am sa ma uit maine dimineata.

                      Comment


                      • Cum toate s-au scumpit in ultima vreme, incepand de astazi s-au majorat preturile si la Logan, 350 de euro in plus la Tce90 si 500 de euro cred la EcoG 100, in versiunea comfort. Acum practic un EcoG 100, cu majoritatea optionalelor, trece peste pragul de 15k Euro.

                        Comment


                        • Da, s-au scumpit bine..., deci echiparea mea, care în Aprilie 2021 costa 14.238 € (fără Rabla), acum dacă aș vrea să o cumpăr din nou la fel m-ar costa 15.090 € (+852 €).
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • Originally posted by DaciaLogan21 View Post
                            Cum toate s-au scumpit in ultima vreme, incepand de astazi s-au majorat preturile si la Logan, 350 de euro in plus la Tce90 si 500 de euro cred la EcoG 100, in versiunea comfort. Acum practic un EcoG 100, cu majoritatea optionalelor, trece peste pragul de 15k Euro.
                            In dec 2020 am fost la un dealer, comfortul cu GPL incepea la 12.150 E(fara rabla, versiunea de baza). Tichetul rabla era 7500 ron.
                            In aprilie 2021 am mers la alt dealer, aceeasi masina era 12.350E. Am dat comanda, platit avans, etc.
                            In iulie2021 am ridicat masina, se facuse 12.450E.
                            Acum-dec 2021 >> 13.100 Euro ! WOW !
                            Optionalele mele au fost (340E culoarea, 100E geamuri el. spate, 250 upgrade-ul la jante+anv.16, 200E(parca) climatronic)=890E. Masina in 12 luni s-a scumpit mai mult decat am dat pe optionale.
                            Singurul " avantaj" a fost ca a urcat tichetul rabla la 9000 ron.

                            Comment


                            • Originally posted by paul_damian View Post
                              Am sa ma uit maine dimineata.
                              Existaaaaa!

                              Comment


                              • De la Craciun la munte, din pacate zapada a venit la plecare.
                                Attached Files
                                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google