Logan III: Media Nav / Media Display / Media Control

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 15-20W pe canal parca. Era pe wikidot detaliat in functie de varianta.
    Daca vrei o schimbare clara trebuie amplificator. Eu am un pus un kit Hertz Dieci pe SS3 si se simte o diferenta la claritate, dar decibelii sunt tot pe acolo. Si ia in considerare insonorizarea, incepe sa tremure toata cand dai mai tare.

    Comment


    • E același final de la generația 1 încoace(la gen 4.5),nimic nou aici, capabil de:

      4x 40W@14,4V pe 4 ohm
      4x 45W@15,2V pe 4 ohm

      Comentați doar cu poză făcută integratului aflat pe placa de bază a medianavului - evident trebuie demontat și dezlipit.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Originally posted by Shakar View Post
        Stie cineva ce amplificare are Medianav 8" pentru difuzoare ? O sa imi ajunga un kit de Focal Integration si ma gandesc daca merita sa iau amplificator separat pentru ele.
        Difuzoarele OEM sunt foarte OK, dacă ai optat pentru Nav care include tweetere e și ma bine, doar amplificatorul integrat în Media Nav/Display e slăbuț (este limitat) - deci dacă nu ești mulțumit de cum sună muzica - prima oară NU schimbi difuzoarele - ci adaugă un amplificator extern - uite unul care nu necesită modificări ale mașinii - http://logan3wiki.wikidot.com/wiki:imbunatatiri#toc32

        După ce adaugi amplificatorul următoarea îmbunătățire este insonorizare ușilor, plafonului, podelei, etc.

        Abia după insonorizare - dacă tot vrei mai mult - schimbi difuzoarele și adaugi un subwoofer.

        Nu te arunca din prima să schimbi difuzoarele - vei observa diferențe FOARTE MICI dacă începi cu ele…


        FAQ - Multimedia - Logan/Sandero III 2020-2028 wiki (wikidot.com)​​
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • Originally posted by t0rquemada View Post
          E același final de la generația 1 încoace(la gen 4.5),nimic nou aici, capabil de:

          4x 40W@14,4V pe 4 ohm
          4x 45W@15,2V pe 4 ohm

          Comentați doar cu poză făcută integratului aflat pe placa de bază a medianavului - evident trebuie demontat și dezlipit.
          Si nivelul de distorsiuni si frecventa la care e masurata puterea? 10% la 1kHz, nu? La nivelul ala de distorsiuni nu mai e muzica de mult, e doar zgomot.

          Comment


          • DFA - difuzoarele Focal sunt comandate deja, platite avans integral - https://www.renault.ro/accesorii/catalog-accesorii/detalii.html?bodyCode=BJA&phases.code=PHAS1&produc tId=PA_7711940556&projectCode=XJA

            Materialele pentru insonorizare le-am cumparat deja - 2 kit-uri STP, gama Diamond https://www.soundhouse.ro/insonoriza...bro-fono-termo + 2 x STP Crystal Pro https://www.soundhouse.ro/insonoriza...tp-crystal-pro

            Astept sa ajunga difuzoarele (2-3 saptamani) si fac insonorizarea o data cu montajul lor. Am varianta cu tweetere (Prestige+);

            Am mai avut difuzoare Focal accesoriu Renault pe Logan II 2016 (Medianav Evolution) - 165mm coaxiale fata si 130mm coaxiale spate (configuratia masinii) - se auzeau foarte ok fara amplificator, usile erau insonorizate doar cu 1 strat. Fata de cum se aude asta nou stock era sesizabil mai bine. Cele stock de pe L2 erau niste cartoane firave comparativ cu Focal-urile, presupun ca si la asta nou e aceeasi treaba.

            Avand in vedere ca acum o sa fie componente pe fata si 165mm pe spate + insonorizarea in 3 straturi facuta mai profi ma astept ca diferenta sa nu fie tocmai mica.

            Am vazut solutia respectiva cu micro amplificator, pare foarte interesanta, vad cum se aude si probabil o sa imi cumpar Vibe 4.65, eventual si un subwoofer (Focal iBUS 20 sau JBL Basspro Nano). Unde au fost 8000 lei pana acum (in prima mie de km - folie Llumar ceramica parbriz + geamuri fata, ATR pe spate + luneta, E3 pe faruri, anvelope Conti All Season Contact 2 + partea de difuzoare si insonorizare) nu o sa fac economie la 2000 lei (amp + sub) daca merita.
            Poti face o recomandare pentru montarea amplificatorului si a subwooferului ? Sa lucreze curat :-).
            Last edited by Shakar; 1 week ago.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Originally posted by t0rquemada View Post
              E același final de la generația 1 încoace(la gen 4.5),nimic nou aici, capabil de:

              4x 40W@14,4V pe 4 ohm
              4x 45W@15,2V pe 4 ohm

              Comentați doar cu poză făcută integratului aflat pe placa de bază a medianavului - evident trebuie demontat și dezlipit.
              Atasat cateva capturi pentru:
              LAN5200WR
              Manufactured: LG Electronics
              Output Power: 47 W x 4 CH (Max.)
              Power Source: DC 13.8 V
              Speaker impedance: 4 Ω
              CPU: AU1320
              (pentru CPU: i.MX 6SoloX 800 MHz este alta discutie)
              Attached Files

              Comment


              • Shakar: daca iei BassPro Nano si il pui sub scaun lasa un feedback, te rog. Am pus ochii pe el, dar nu sunt sigur ca intra in locasul ala profilat din "podea".

                Comment


                • Originally posted by Shakar View Post
                  Poti face o recomandare pentru montarea amplificatorului si a subwooferului ? Sa lucreze curat :-).
                  Din păcate nu.
                  Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                  Comment


                  • Salutare. Acum nu că sunt de la CTC dar și la voi tot așa arată butoanele? Am observat de vreo 2 săptămâni, până acum n-am dat importanță.
                    You do not have permission to view this gallery.
                    This gallery has 1 photos.

                    Comment


                    • Bună ziua. Se poate instala firmware 6.0.9.8 pe actualul firmware 6.0.11.3 ca și downgrade? Sau se poate instala actualizarea buton NAVIGARE din fimware 6.0.9.8 pe actualul sistem care este 6.0.11.3??

                      Comment


                      • Originally posted by ANDMINE View Post
                        Salutare. Acum nu că sunt de la CTC dar și la voi tot așa arată butoanele? Am observat de vreo 2 săptămâni, până acum n-am dat importanță.
                        Asa arata al meu!
                        You do not have permission to view this gallery.
                        This gallery has 1 photos.

                        Comment


                        • Originally posted by logan2024 View Post
                          Bună ziua. Se poate instala firmware 6.0.9.8 pe actualul firmware 6.0.11.3 ca și downgrade? Sau se poate instala actualizarea buton NAVIGARE din fimware 6.0.9.8 pe actualul sistem care este 6.0.11.3??
                          sunt persoane care au făcut downgrade de la 6.0.11.3 la 6.0.9.6

                          la versiuni superioare de 6.0.9.6 se pare că e mai dificil
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google