Logan III - Piese de schimb, OEM/Compatibile

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by catelullego View Post
    "ATE Ceramic" 4006633374941
    Nu știu ce să zic... Modelul respectiv nu are un OE number corespunzător pentru Logan/Sandero III - adică 410608885R....

    Modelul respectiv pare să fie pentru alte modele, Duster, Dokker, Lodgy, Megane 3, Scenic 3 .......


    Singurul model ATE compatibil este 4006633493444.
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • #32
      Ai dreptate, m-am uitat mai bine si aparent sunt pentru masinile vandute in Turcia, aparent acolo placutele au alte dimensiuni (mai mari), posibil ceva impus de legislatia lor.

      Voi merge pe una din variantele ATE 13.0460-3890.2 si BREMBO P 68 073.

      Multumesc!

      Comment


      • #33
        E pe undeva vreun tutorial de schimbat placutele de frana la Logan 3?

        Originally posted by DFA View Post
        Plăcuțe de frână compatibile cu cele originale Renault OEM 410608885R:
        - METELLI 22-1225-0
        - LPR 05P2187
        - DELPHI LP3644
        - CIFAM 822-1225-0
        - NK 222299
        - VALEO 302545
        - HERTH+BUSS JAKOPARTS J3601077


        Care s-ar apropia de cele originale?
        Last edited by ursamajor; 4 weeks ago.
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • #34
          Găsești tutorial video pentru L2 pe YT - seamănă între ele.

          Cele originale sunt CBI (Chassis Brakes International, Tarile de Jos/Netherlands/Olanda - cumparat ulterior de Hitachi Automotive Systems, Ltd / acum Hitachi Astemo, Ltd, Japonia) - nu știu care ar fi mai apropiate...
          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

          Comment


          • #35
            Merci! Am luat Metelli. Am privit la niste schimbari de placute la Sandero v.2.
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • #36
              Originally posted by catelullego View Post
              A instalat careva "LAO 923 - Filtru aer habitaclu cu 5 straturi"? Restrictioneaza cu mult fluxul de aer? E utilizabil?

              In prezent folosesc "FP 22 011 - MANN FreciousPlus" si se simte putin faptul ca este mai gros fata de cel OE, in sensul ca nu e nicio diferenta intre ultima si penultima viteza a fluxului.

              Update: Am inlocuit astazi vechiul (~1 an) "FP 22 011 - MANN FreciousPlus" cu "MAHLE LAO 923". La dimensiuni pare identic cu cel de la Mann, a intrat perfect. Cu toate ca asta de la Mahle este cu 5 straturi, pare mai permisiv cu fluxul de aer fata de celalalt (3 straturi). Cu Mann instalat de nou, ultmele 2 trepte de viteza la aeroterma suflat la fel de tare, in schimb cu acesta se simte diferenta intre penultima si ultima treapta...

              De vazut cum filtreaza gazele de diesel
              Attached Files

              Comment


              • #37
                Originally posted by ursamajor View Post
                Merci! Am luat Metelli. Am privit la niste schimbari de placute la Sandero v.2.
                Azi le-am inlocuit pe cele vechi care erau tocite rau. Noroc ca am avut la mine si cheie inelara de 10, ca altfel trebuia sa ma duc sa cumpar una tubulara torx. Boii astia nu stiu cum sa complice mai mult viata oamenilor, sa te faca sa te duci, chipurile, la ai sa ii sponsorizezi.
                Ca fapt divers, cand am facut revizia de 3 ani mi-au propus sa mi le inlocuiasca ei, cei de la APAN Braila. Vreo 760 lei ar fi costat distractia, la oferta. Ba, esti nebun? ~500 lei manopera pentru schimbat placutele de frana? Pana si baietii aia angajati spuneau ca de-aia bate vantul prin service-ul ala... Eu fac reviziile la ei ca am "5 ani fara griji" si e musai. Altfel...
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google