Logan III - Piese de schimb, OEM/Compatibile

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by catelullego View Post
    "ATE Ceramic" 4006633374941
    Nu știu ce să zic... Modelul respectiv nu are un OE number corespunzător pentru Logan/Sandero III - adică 410608885R....

    Modelul respectiv pare să fie pentru alte modele, Duster, Dokker, Lodgy, Megane 3, Scenic 3 .......


    Singurul model ATE compatibil este 4006633493444.
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • #32
      Ai dreptate, m-am uitat mai bine si aparent sunt pentru masinile vandute in Turcia, aparent acolo placutele au alte dimensiuni (mai mari), posibil ceva impus de legislatia lor.

      Voi merge pe una din variantele ATE 13.0460-3890.2 si BREMBO P 68 073.

      Multumesc!

      Comment


      • #33
        E pe undeva vreun tutorial de schimbat placutele de frana la Logan 3?

        Originally posted by DFA View Post
        Plăcuțe de frână compatibile cu cele originale Renault OEM 410608885R:
        - METELLI 22-1225-0
        - LPR 05P2187
        - DELPHI LP3644
        - CIFAM 822-1225-0
        - NK 222299
        - VALEO 302545
        - HERTH+BUSS JAKOPARTS J3601077


        Care s-ar apropia de cele originale?
        Last edited by ursamajor; 28 March 2024, 20:43.
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • #34
          Găsești tutorial video pentru L2 pe YT - seamănă între ele.

          Cele originale sunt CBI (Chassis Brakes International, Tarile de Jos/Netherlands/Olanda - cumparat ulterior de Hitachi Automotive Systems, Ltd / acum Hitachi Astemo, Ltd, Japonia) - nu știu care ar fi mai apropiate...
          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

          Comment


          • #35
            Merci! Am luat Metelli. Am privit la niste schimbari de placute la Sandero v.2.
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • #36
              Originally posted by catelullego View Post
              A instalat careva "LAO 923 - Filtru aer habitaclu cu 5 straturi"? Restrictioneaza cu mult fluxul de aer? E utilizabil?

              In prezent folosesc "FP 22 011 - MANN FreciousPlus" si se simte putin faptul ca este mai gros fata de cel OE, in sensul ca nu e nicio diferenta intre ultima si penultima viteza a fluxului.

              Update: Am inlocuit astazi vechiul (~1 an) "FP 22 011 - MANN FreciousPlus" cu "MAHLE LAO 923". La dimensiuni pare identic cu cel de la Mann, a intrat perfect. Cu toate ca asta de la Mahle este cu 5 straturi, pare mai permisiv cu fluxul de aer fata de celalalt (3 straturi). Cu Mann instalat de nou, ultmele 2 trepte de viteza la aeroterma suflat la fel de tare, in schimb cu acesta se simte diferenta intre penultima si ultima treapta...

              De vazut cum filtreaza gazele de diesel
              Attached Files

              Comment


              • #37
                Originally posted by ursamajor View Post
                Merci! Am luat Metelli. Am privit la niste schimbari de placute la Sandero v.2.
                Azi le-am inlocuit pe cele vechi care erau tocite rau. Noroc ca am avut la mine si cheie inelara de 10, ca altfel trebuia sa ma duc sa cumpar una tubulara torx. Boii astia nu stiu cum sa complice mai mult viata oamenilor, sa te faca sa te duci, chipurile, la ai sa ii sponsorizezi.
                Ca fapt divers, cand am facut revizia de 3 ani mi-au propus sa mi le inlocuiasca ei, cei de la APAN Braila. Vreo 760 lei ar fi costat distractia, la oferta. Ba, esti nebun? ~500 lei manopera pentru schimbat placutele de frana? Pana si baietii aia angajati spuneau ca de-aia bate vantul prin service-ul ala... Eu fac reviziile la ei ca am "5 ani fara griji" si e musai. Altfel...
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • #38
                  A pus cineva RENAULT 27 27 777 64R pe Logan? Inca n-am desfacut sa vad ce e pe masina, banuiesc ca e cel stock. Se simte un miros "ud" cand dau drumul la AC, vreau sa igienizez instalatia si sa schimb si filtrul daca tot demontez.
                  Oscilez intre cel Renault si Mahle LAO 923.

                  Comment


                  • #39
                    Este de fapt Mann CUK 22 011, am eu varianta asta pe masina (Mann), nu m-a dat pe spate legat de mirosurile de afara , dar parca nu am mirosul acela specific de instalatie ac veche.Singura mea retinere este legaya de modul de asezare , am impresia ca trece aer de afara pe langa el, la Dacia nu se aseaza fest pe o rama, ca filtrul de aer motor.
                    Last edited by madi; 3 weeks ago.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by bmwh548 View Post
                      A pus cineva RENAULT 27 27 777 64R pe Logan? Inca n-am desfacut sa vad ce e pe masina, banuiesc ca e cel stock. Se simte un miros "ud" cand dau drumul la AC, vreau sa igienizez instalatia si sa schimb si filtrul daca tot demontez.
                      Oscilez intre cel Renault si Mahle LAO 923.
                      Îl folosesc eu în mod curent, este foarte ok, reduce mult mirosurile nasoale de afară, dar are niște limite firește, poate fi "dovedit" de motoare care ard uleiul care rulează chiar în fața ta, sau de CAT/DPF off, de amestecuri foarte bogate sau de canalizări împuțite...
                      Oricum, e un progres foarte mare față de filtrul clasic din fabrică.

                      Următorul pe care îl voi testa va fi LAO 923.

                      Originally posted by madi View Post
                      Este de fapt Mann CUK 22 011, .....
                      272777764R - de fapt este un FP 22 011 - MANN FreciousPlus, Filtru polen biofuncțional cu polifenol, 3 straturi, în ambalaj OEM Renault… - nu CUK 22 011 - care este cu 2 straturi...
                      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                      Comment


                      • #41
                        Scuze.Asa este am inghitit ca , curcanul informatia de pe sit vanzare , au facut varza descrierea. Referinta corecta de pe sit producator.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by DFA View Post
                          Îl folosesc eu în mod curent, este foarte ok, reduce mult mirosurile nasoale de afară
                          Pai, n-avea minunea de logan senzor de detectare a mirosurilor dubioase si ziceau ca inchide clapeta de admisie aer de afara? Nu ca as fi observat asta... ca intra toate izurile in masina.
                          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                          Comment


                          • #43
                            Are, dar nu pe mirosuri, ci pe gaze periculoase:

                            - funcție recirculare automată cu senzor de toxicitate - cu ajutorul lui sistemul monitorizează continuu calitatea aerului care intră în gura de admisie și dacă aerul este poluat - cu un grad ridicat de toxicitate (cum ar fi produse de ardere incompletă, COx, NOx) clapeta de recirculare este automat activată și imediat ce condițiile exterioare o permit recircularea este dezactivată, permițănd aerului proaspăt și curat să pătrundă din nou în habitaclu;
                            dar nu pare să intre în funcție:
                            - decât destul de lent;
                            - în cazuri grave de poluare;​
                            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google