Montare Alarma Pe Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • alimentare ptr alarma gasesti la uch protejata cu siguranta(gasesti pe forum schema uch)
    alarma in interiorul masinii sa o amplasezi cat mai central (consola centrala)si n-o prinde rigid de masina eventul o prinzi cu banda dublu adeziva sau scai,senzorul de soc il pozitionezi deasemenea central si aceeasi metoda de prindere pe masina (cauta loc tot pe la consola centrala)
    goarna o bagi la compartimentul motor pe unde gasesti si tu un loc mai liber si in limita cablului de alimentare(ca lungime)
    poti folosi avariile in loc de pozitii
    bafta si astept rezultate de la tine

    Comment


    • ok, pt inceput o sa ma apuc sa fac o schema cum cred eu ca se leaga alarma la uch dupa care o sa o postez aici, apoi ma apuc de montat.
      Ca sa ajung la uch trebuie sa demontez panoul de sigurante???

      Comment


      • nu ,nu e mai jos pe partea stanga sub bord ,tre sa te apleci la pedala de ambreiaj si te uiti inspre stalpul stang al usii din stanga iata o poza a uch in forma naturala asta cauti
        Attached Files

        Comment


        • da nu pe masina ta si fara un electrician langa tine,sa-ti dea peste maini unde gresesti
          cu curentu nu te joci,ca odata se lasa cu scantei

          Comment


          • Da, il gasisem in manualul de 1500 de pagini la pagina 1186. Ms oricum o sa postez schema , sper in seara asta.

            Comment


            • ai aici o schema cam cum se leaga alarma la uch-ul masinii
              dar vezi ca asta este alta alarma asa ca casca bine ochii
              Attached Files

              Comment


              • Originally posted by romeo-alex View Post
                alimentare ptr alarma gasesti la uch protejata cu siguranta(gasesti pe forum schema uch)
                alarma in interiorul masinii sa o amplasezi cat mai central (consola centrala)si n-o prinde rigid de masina eventul o prinzi cu banda dublu adeziva sau scai,senzorul de soc il pozitionezi deasemenea central si aceeasi metoda de prindere pe masina (cauta loc tot pe la consola centrala)
                goarna o bagi la compartimentul motor pe unde gasesti si tu un loc mai liber si in limita cablului de alimentare(ca lungime)
                poti folosi avariile in loc de pozitii
                bafta si astept rezultate de la tine


                De ce sa amplasezi alarma cat mai central???? si de ce sa nu o prinzi rigid??? (vorbind de alarme ce au senzorul de soc in exterior, nu inclus in unitatea centrala)

                Comment


                • 1.ca sa nu se "bata" frecventele de la inchiderea centralizata si cea de la alarma
                  2 ii maresti pragul de sensibilitate mai mult decat e necesar(sau calculat din fabrica) (cablajele cu componente electronice nu se prin rigid de caroserie din cauza vibratiilor.....nu are rost sa continuui cu explicatii)
                  nu stiu daca are senzor incorporat sau nu in alarma(in postul lui zice ca are senzor in exterior dar nu zice daca are sau nu in interiorul alarmei)
                  Last edited by romeo-alex; 20 April 2011, 23:12.

                  Comment


                  • e separat senzorul de soc

                    @niku da vad ca are alte functii si logic e alta

                    am facut ceva, dar mai am de facut. Daca cineva stie si vrea sa ma ajute ii multumesc. 20042011008.jpg
                    Last edited by al3xlove; 20 April 2011, 23:22.

                    Comment


                    • o potrivim maine schema alarmei cu uch ca acu e un pic cam tarziu

                      Comment


                      • revin cu ce cred eu ca ar fi schema completa. am uploadat pe image shack ca nu se micsoreze rezolutia pozelor.


                        Comment


                        • Trebuie sa fug la servici acum, dar diseara cand ajung acasa promit ca fac o schema completa cu toate explicatiile pentru montaj.
                          Inchiderea centralizata pe Logan nu este de tip 2.
                          Sau, ma rog, este, dar nu asa se leaga alarma.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • Originally posted by al3xlove View Post
                            revin cu ce cred eu ca ar fi schema completa. am uploadat pe image shack ca nu se micsoreze rezolutia pozelor.


                            http://img844.imageshack.us/img844/4219/scan0001pe.jpg
                            Vezi ca (+) iesire lumini duce la pinii A8 (Alb) si A9 (Crem) pe conectorl P1. Pui si 2 diode de 6 sau 10A cu anozii comuni si catozii, unul la A8 si unul la A9.

                            Eu am instalat un Viper 5002 si functioneaza ok.
                            Atasez si schema. (Viper 350HV si Viper 350 Responder)
                            Attached Files

                            Comment


                            • salut. am o alarma Maat montata pe logan. am problema cu sensibilitatea ei in sensul ca daca dau un bobarnac in caroserie tipa ca din gaura de sarpe. nu am experienta cu mecanica auto etc si nu reusesc sa gasesc senzorul sa ii modific sensibilitatea. imi puteti spune locatii cat mai comune pt montarea acestuia la un logan? masina e luata sh si nu mai am numarul fostului proprietar sa ii cer detalii. ms

                              Comment


                              • Hai ca am "rezolvat-o" cu alarma, adica o sa o duc inapoi la carefoursa imi dea banii inapoi. Dc?
                                Pentru ca am fost la un service si mi-a spus ca el nu monteaza asa ceva deoarece cedeaza nush ce la ea dupa 2 sapt(ceva pe la inchidere, microprocesorul cred) asa ca o sa o duc inapoi, si o sa caut pe cineva sa imi activeze alarma interna , pe claxon si inchidere usi la o anumita viteza, asta ma intereseaza pe mine.

                                + ca am dat jos uchul si la ce fire mici si subtiri sunt acolo e foarte greu sa le legi

                                numai bine

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google