Nivel ulei motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vlad.ionut View Post
    salut posesorii de logan . am pus ulei de la elf 5w30 , nivelul pe loja imi arata la jumatate intre min si max dar in bord imi arata doar 2 liniute , inainte imi arata 4 . Masina are circa 76000 km rulati , nu-mi bat joc de ea . Imi puteti spune de ce arata doar 2 liniunte ?

    Bah deci nu-mi vine sa cred ca cineva dupa 76k km n-are habar sa citeasca bordu' de logan si face confuzii de genu' asta.

    Ori e caterinca efina, ori...esti cremenal bah baiatule!

    Comment


    • ba sa iti vina!
      [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

      Comment


      • mai baieti faceti misto ? adica chiar nu stiti ca nivelul de ulei se masoara cu joja la rece iar indicatorul de bord (liniutele ) nu au nici o treaba / la reciclareeee la reciclare.

        Comment


        • Originally posted by KaTaLyn View Post
          givali la motoarele cum este si al meu pe Gpl e normal sa pape ulei, pentru ca are arderea uscata pe gaz si de aceea papa ulei,mai ales daca ii mai dai si coxanu pe frigurile astea dimineata sigur 100% iti papa, compresia ok, mers motor ok, si eu la un schimb bag 3.5l si dupa 10.000 de km scot 1.5 max 2l
          Pai si e normal sa consume ulei daca e pe gpl?
          Ce legatura are arderea cu ungerea?
          Uite eu am mers 1500 km cu elf 10w40 si l am dat jos fiindca mi s-a parut ca bat tachetii.Am scos doar 2,5 l in loc de 3 cat am bagat.Acum am bagat castrol 5w40 si vreau sa vad daca consuma.
          Tu ce ulei ai bagat fiindca conteaza si grosimea uleiului?
          5w40 e mai gros decat 10w40 si poate de asta iti consuma.

          Comment


          • Originally posted by nitoiviorel View Post
            5w40 e mai gros decat 10w40 si poate de asta iti consuma.
            Cum sa fie mai gros 5W40?!? La rece e mai subtire iar la cald este la fel de gros/subtire!

            Comment


            • Originally posted by DannyMC View Post
              Cum sa fie mai gros 5W40?!? La rece e mai subtire iar la cald este la fel de gros/subtire!
              Din forumuri am inteles ca 5w40 e mai gros decat 10w40.
              Care este treaba cu aceste cifre.Ce reprezinta acel 5 si acel 40?
              Cand trebuie folosit 5w40 si cand 10w40?

              10W40 este mai vascos doar la rece;la cald sunt identice
              5w40 este mai subtire,full sintetic si ramane cu aceleasi proprietati si la rece si la cald.

              Scuze ptr dublu post.

              Corect aceste treburi?
              Last edited by nitoiviorel; 29 March 2018, 17:35. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Vad ca te-ai lamurit intre timp dar in principiu cu cat cifra din fata W-ului (care inseamna Winter) este mai mica, cu atat vascozitatea la rece este mai mica. La fel cu cifra de dupa W dar aceea se refera la vascozitatea la cald 100 °! Deci 5w40 este mai putin vascos la rece decat 10w40 dar cu vascozitatea egala la cald!

                Comment


                • Da.Am inteles eu gresit. Acum sunt lamurit.Oricum nu vreau sa fac publicitate negativa la Elf dar nu se compara cu Castrol indiferent ca e din China sau Turcia.
                  Am mers 180 000 cu Castrol 10w40 si motorul se auzea ca nou,schimbat mereu la 15000 km.
                  Dupa ce am bagat Elf 10w40 a inceput sa se auda tachetii la cald.
                  O sa folosesc Castrol 5w40 pana imi cumpar alta masina.
                  Multumesc pentru lamurire Dan.

                  Comment


                  • Originally posted by nitoiviorel View Post
                    Da.Am inteles eu gresit. Acum sunt lamurit.Oricum nu vreau sa fac publicitate negativa la Elf dar nu se compara cu Castrol indiferent ca e din China sau Turcia.
                    Am mers 180 000 cu Castrol 10w40 si motorul se auzea ca nou,schimbat mereu la 15000 km.
                    Dupa ce am bagat Elf 10w40 a inceput sa se auda tachetii la cald.
                    O sa folosesc Castrol 5w40 pana imi cumpar alta masina.
                    Multumesc pentru lamurire Dan.
                    Zgomotul in plus se aude de la rampa de injectoare nu de la tacheti sau gaz.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google