Nivel ulei motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La 1.4 se spuine ca ar intra 3,3L. Si intra, cu un nivel cam la 1-2 mm sub max. Dar numai in cazul in care se foloseste si o solutie de curatat uleiul vechi din motor sau si se asteapta sa se scurga tot.
    Nu trebuie nimeni sa se grabeasca la un schimb de ulei. La mine la a 2-a revizie in timp ce se scurgea uleiul mai facea si alte operatiuni - desfacut roti, curatat frane, etc.

    La ultima revizie nu am mai folosit "motor flush" si cu 3 L de ulei nivelul este exact unde trebuie. Oricum, dureaza ceva pana curge tot uleiul...
    GL-22-TOF

    Comment


    • Acuma am scos ulei cu o siringa si este la maxim daca nu ma convingea Andrei nu scoteam!

      Comment


      • Daca nu te convingea andrei, riscai sa iti vedem poze cu pistoane distruse sau scurgeri masive de ulei pe la diferite simeringuri.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Are ceva daca de atuncea am facut 5000 km si numai acuma am scos surplusul de ulei?

          Comment


          • Daca nu exista simptome si motorul functioneaza normal, atunci NU...oricum niciodata n-ar fi fost prea tarziu...e bine ca esti cu nivelul pe joja asa cum trebuie. Data viitoare cand mai dai de un mecanic care zice ca "n-are nimic" sa fi sigur ca e diletant, nu mecanic
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Motorul merge rotund nu am simtit nimica schimbat!

              Comment


              • Daca nu exista scurgeri de ulei vizibile, atunci ai avut noroc.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Pe unde sa fie scurgeri?

                  Comment


                  • cand am facut schimbul acum 2 sapt mecaniciosul a bagat 3.4...3,45 l max......ma si speriasem ca stiam ca se baga 3.3 l (am schimbat si filtru)....acum si cu 100 gr in plus nu cred ca e mare bai...am verificat nivelu si e chiar la limita max(verificarea am facut-o in garaj,nu am garantia ca e drept 100%)....
                    Slow & Safe

                    Comment


                    • Originally posted by darksid3 View Post
                      N-are rost sa completezi...daca e intre nivelul Min si Max e in parametri normali.

                      dar am un zgomot un tzacanit asa ca de tachet dupa ce se incalzeste motorul si cineva zicea ca daca mai pun ulei nu se mai aude asa o fi?
                      laureate 1.5l, albastru marin

                      Comment


                      • 90% sanse sa fie acel zgomot de la ambreiaj...asa fac toate
                        In principiu zgomote cauzate de ungerea defectuoasa sau de uleiuri slabe apar cand motorul e rece, nu cald
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Depinde si de uleiul folosit. Cand am schimbat Dacia Oil cu Mobil s-a atenuat binisor si tacanitul de la turatii mai mari
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • Daca e vorba de ralanti, 90% e ambreiajul...daca e vorba de turatii ridicate, da, e uleiul
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              90% sanse sa fie acel zgomot de la ambreiaj...asa fac toate
                              In principiu zgomote cauzate de ungerea defectuoasa sau de uleiuri slabe apar cand motorul e rece, nu cald
                              nu e de ambreiaj, zgomotul de ambreiaj il cunosc asta e un tzac tzac tzac continuu se aude ori de pe la injectoare ori pe la chiulasa nu stiu ce sa zic... si calitatea uleiului zic ca e destul de buna elf 5W40 full sint
                              laureate 1.5l, albastru marin

                              Comment


                              • E de la culbutori, n-are nimic.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google