Nivel ulei motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Mai scoate ulei, sa fie intre minim si maxim, pe la jumate' si verifica uleiul dimineata, pe loc perfect drept.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #77
      E normal sa afie peste limita si de acolo si mirosul de benzina. La toate e asa, aia de la dacia cand baga ulei pun mai mult. Scoate din ulei si gata problema. N-are nici pe dracu masina, stai linistit ca n-ai luat teapa
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #78
        Am fost la revizie si uleiul este peste maxim pe joja cam cu 1 cm are ceva sau trebuie scos sa ma duc la service unde am facut schimbu?

        Comment


        • #79
          Vezi sa fie pe teren fara pic de inclinatie cand te uiti la nivel, ca te poate pacali si cu 3-4 mm. Daca totusi e peste nivel, mai scoate din el (ia o seringa mare de la farmacia veterinara, cu un furtunel subtire cat e joja de lung).

          Comment


          • #80
            1 cm sau 1 mm?
            1 mm nu are nici pe naiba.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • #81
              La loganele 16v e o problema stiuta si din cate stiu toate au ceva mai mult ulei din fabrica. Am inteles ca problema ar fi de la faptul ca normal ar trebui sa bage 4.8 litrii de ulei, dar ei nu mai stau sa calculeze la ultimul bidon sa bage doar 800ml, si il baga pe tot . Ma rog, asta am auzit de la cineva, posibil sa fie eronata informatia. Cert este ca toate sunt asa. Multi au scos din ulei eu insa nu am umblat, poate mai mult din comoditate .
              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

              Comment


              • #82
                Eu am avut nivelu la mijloc (intre min si max). Asta pt ca la revizie baietii au pus cam 2,8-2,9 litri (cu tot cu filtru) - doua bidoane de 1 litru + ~800-900 gr de la un bidon de 4 litri de la ultima revizie. Nu mi-a placut.

                Aseara dupa vreo 4 beri, la lumina lanternei m-am pus si i-am mai bagat vreo ~300 grame. Nivelu e la maxim (exzact la maxim) si parca zgom,otul la motor e mai ''infundat'' , merge mai ''uns''. (sigur e placebo ))) )
                PS: la lumina lanternei am putut sa vad pe la busonul de umplere cum arata culbutorii si tot ce s-a putut vedea pe acolo, e curat la lacrima, culoare de metal argintiu, nici o urma de roseata sau altceva. Sunt foarte multumit de aspectu asta, dupa 31000 km (poate va uitati si voi).

                PPS: de asta tot ''cant'' eu sa folositi un ulei bun, pt ca in timp se vor vedea/dovedi calitatile lui, nu imediat.
                Si un moderator rog sa stearga duplicatul, fara intentie, postare foarte cu probleme...

                Comment


                • #83
                  Sa inteleg ca nu ar fii o problema daca este la maxim?

                  Comment


                  • #84
                    Daca e la maxim, absolut nici o problema, ai ungere buna in toate gaurelele

                    Comment


                    • #85
                      Octavian, sa sti ca ai dreptate, eu am logan 1.6, si intradevar motoru merge mai bine, mai uns parca daca nivelul este la maxim. P S: inainte si eu aveam nivelul intre minim si maxim si parca nu se auzea ca acum motorul, dar am schimbat uleiul si am pus pana la maxim si sincer nu mai am treaba cu motorul.....
                      sigpicRenault megane 2 1.6 16V si Opel Bertone 2.2 16V

                      Comment


                      • #86
                        Tot la fel merge motorul si cu nivelul la minim si la maxim. Deci atata timp cat nivelul e intre semne e ok.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #87
                          Si cand i cu 1 cm ca la mine peste maxim i bine ca ala de la service unde am fost la revizie nu s-o uitat prea bine cand o bagat uleiu sau sa ma duc la el si sa i zic sa il scoata ?

                          Comment


                          • #88
                            Nu e bine, scoate tu din ulei.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by Octavian___30 View Post
                              Daca e la maxim, absolut nici o problema, ai ungere buna in toate gaurelele

                              salutare,

                              am pus si eu la maxim nivelul si chiar ca intra uleiul in toate gaurelele !

                              LOGAN rules !

                              mercic

                              Comment


                              • #90
                                Sal baeti scuze ca intru mai rar ;srviciu asta cat ulei intra in motor da 16 16v ce cantitate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google