Nivel ulei motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Pai daca nu l-ai schimbat normal, ce sa ai altceva...? De ce sa te ingrijorezi, e un ulei bun, nu e ce stiam noi pe vremuri, lubrifin care la 3000 de km il schimbai.

    Comment


    • #32
      ma refer ca eu am prea mult ulei din fabrica si nu sunt eu singuru nebun care a zis asta doar cei din service nu vor sa cada de acord cu mine...

      sigpic

      Comment


      • #33
        Aaa..sorry, n-am inteles eu. Pai cum?? E peste nivel?

        Comment


        • #34
          da este peste nivel cu 2-3mm din prima zi e asa dar la inceput am zis eu ca-s chior dar acum uleiul sa mai inegrit si iti dai seama foarte usor

          sigpic

          Comment


          • #35
            salut...am si eu un 16v si care are mai mult ulei din fabrica...problema este ca pierdea ulei pe langa suruburile de sus de la capac....au venit baietii de la pitesti si au rezolvat problema...cum? ...simplu>>> i-au bagat silicon pe suruburi<<< meseria a la romania....nivelul uleiului cand am luat-o era tot ca al domnului de mai sus 2-3mm...acum are mai mult vre-o 7-8mm...problema este ca nu ies din oras cu ea..si este noua si are2.700km in 6luni...este si asta o cauza care duce la cresterea nivelului de ulei?

            Comment


            • #36
              din cate am citit eu in carnetul de intretinere, uleiul trebuie sa fie cuprins intre insemnele de pe joja, nici mai mult, nici mai putin, pt ca nu e bine ....
              1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

              Comment


              • #37
                am uitat sa-i raspund prietenului de mai sus...cand au venit baietii de la service pitesti,mi-au spus ca asa au 1.6 16v mai mult ulei...cu cca 0.5l...asa vin din spania...acolo sunt produse motoarele 1.6 16v si 1.5 dci......
                cu toate ca o sa ma injurati...trebuie s-o spun....REGRET CA AM ALES LOGAN
                1.usa scartaie de la 400km la bord
                2.pierde in continuare ulei pe la alt surub {mi-au bagat silicon doar la 2 suruburi}si mai sunt cred ca vre-o 2-3 suruburi...sa tot bage baietii cei meseriasi silicon....
                3.creste nivelul uleiului...eu tot sper sa ma insel..tot ma mint ca nu era masina pe un teren drept...dar de cam multe ori nu era masina"dreapta"
                4. papa benzina da zice ca e balena...cand a fost viscolul cel mare a papat 13l/100km..
                acu papa mai putin ...11.4....
                concluzia...dati un sfat...o arunc sau nu?

                Comment


                • #38
                  Nu-l arunca.
                  Du-te la service si fa gura sa-ti rezolve problemele. Nu tre' sa-ti scape ulei, usa nu tre' sa scartzaie.
                  Uleiu in nici un caz nu trebuie sa fie peste limita maxima (de pe joja).

                  Cati km ai acum? In mod normal consumul ar trebui sa mai scada. Si 11,4 nu e exagerat, depinde cum mergi cu ea.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by adutz06 View Post
                    3.creste nivelul uleiului...eu tot sper sa ma insel..tot ma mint ca nu era masina pe un teren drept...dar de cam multe ori nu era masina"dreapta"
                    4. papa benzina da zice ca e balena...cand a fost viscolul cel mare a papat 13l/100km..
                    acu papa mai putin ...11.4....
                    3. Nu are cum sa creasca. Tu trebuie sa scoti niste ulei pe la joja, cu o seringa si un furtun, ca sa nu mai curga.
                    4. Consumul e normal, ca ai doar 2.700 km si zici ca mergi numai in Bucuresti. Dupa vreo 4.000-5.000km o sa mai scada.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #40
                      daca nivelul uleiului este peste este foarte periculos fiindca vapori de ulei ajung in catalizator si in scurt timp il distrug.De aceea este important sa fie intre limite, cu tendinta spre limita de sus la nivel joja, pentru exploatare in conditii deosebite.Totusi la efectuarea schimbului de ulei mai ramine o cantitate de ulei (200 de ml) pe pereti motorului care te incurca la socoteala.
                      Consumul de motorina il calculezi la o distanta parcursa de obicei de la plin la plin(exemplu:la 50 de litri de motorina merg cu masina 900 de kilometri , golf 4).
                      Cit priveste culoarea uleiului, aceasta se schimba dupa prima parte de utilizare cind agentii de curatire din ulei fac acest lucru.Uleiurile de ultima generatie contin acest tip de agenti.Si filtru are un rol important pentru ca filtreaza si/sau retine impuritatile din ulei.

                      Comment


                      • #41
                        Corect!
                        La schimbul uleiului, producatorul da niste canitati, dar daca mai ramane ulei in motor, aceste cantitati nu mai sunt bune si se regleaza nivelul dupa joja, ceea ce multi mecanici ori nu inteleg, ori nu vor sa faca si asa apare ulei in plus dupa o revizie.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #42
                          Cat ulei intra intr-un motor de 1.4L, 16V, 100CP?
                          Inlocuind si filtrul, binenteles.

                          Comment


                          • #43
                            Intreaba-i pe cei de la Renault ca Loganul nu are motorizarea asta.
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • #44
                              Va rog sa-mi dati un sfat. Am un logan gpl si 10500km rulati, 7-8mii in autostrada la viteze100-140km/h. Respect indicatile constructorului si merg din cind in cind si pe benzina.
                              Intrebarea este? Poate aparea vreo uzura prematura a motorului, daca fac schimbul de ulei la 15000 cum scrie in cartea de intretinere, tinind cont si de nivelul de exploatare al masinii? Mentionez ca am protejat-o in perioada de rodaj,iar uleiul este la nivelul din fabrica[original]. Multumesc.

                              Comment


                              • #45
                                Ar fi bine sa pui un ulei de calitate la urmatorul schimb, daca mergi mult in regim de autostrada. Eventual un 0w60 sau macar 10w60.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google