Nivel ulei motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Nivelul uleiului este peste maxim la mine.Am scos si eu ulei cam 250ml si l-am adus la normal.Azi dimineata masurand iar cu joja nivelul e iar crescut si mai mult decat atat miroase a benzina.Sfatuiti-ma ce sa fac/ va rog.Presupun ca se scurge benzina in baia de ulei.

    Comment


    • #62
      Du-te acum cu ea in servive si spune-le problema. Sa scoata uleiul si sa-l testeze (e suficient vizual si olfactiv).

      Comment


      • #63
        @ursache : cati km are masina, din ce an este, in ce regim a rulat preponderent (urban, extra, autostrada?
        It's nice to be important but it's more important to be nice!

        Comment


        • #64
          Masina are 3500 km, e din iunie 2008, a rulat in regim preponderent urban, foarte putin extraurban-cateva drumuri la munte(2-3).E un logan 1.6 16v pe benzina luat de nou.

          Comment


          • #65
            Revin tot cu problema mea stresanta si agasanta.Daca am sau as avea benzina in baia de ulei, a daunat sau dauneaza cumva motorului?Oricum maine la prima ora sunt in service.

            p.S.:Oameniu buni, luati-va orice masina vreti,numai logan sa nu va luati.Cea mai mare teapa e loganul.

            Comment


            • #66
              De ce nu-l vinzi?Daca are nivelul marit de ulei,inseamna ca e o mare teapa?Ce probleme ai mai avut cu el?Ai intrat vreodata pe forumul de la BMW,opel,peugeot,renault...Si altele sa vezi ce probleme au si masinile acelea?

              Comment


              • #67
                @ursache : La kilometrii pe care ii are masina nu e normal sa se intample asa ceva. Da fuga la service si stai pe ei sa ti-o faca.
                ... Si incearca sa te linistesti, se intampla si la case mai mari. Stiu un logan de 1.6 8v care a trecut de 250.000 km facuti la taxi si nu consuma gram de ulei, avand parte doar de consumabile schimbate ca la carte si ceva elemente de directie. Deci ... nu e regula ca toate sunt varza.
                It's nice to be important but it's more important to be nice!

                Comment


                • #68
                  Originally posted by Dodo View Post
                  De ce nu-l vinzi?Daca are nivelul marit de ulei,inseamna ca e o mare teapa?Ce probleme ai mai avut cu el?Ai intrat vreodata pe forumul de la BMW,opel,peugeot,renault...Si altele sa vezi ce probleme au si masinile acelea?
                  Normal ca dauneaza nu stiu de ce ai stat pana acu!Motorul mrge normal sau intrerupe?
                  CT-97-VIPsigpic

                  Comment


                  • #69
                    Azi am fost in service cu ea si surpriza, "baraca" nu are nimic.A bagat-o pe testerul ala, clip, sau cum dracu s-o mai numii.Au testat "meseriasii" uleiul si vizual si olfactic, a condus-o un nene poreclit Schumaher cativa kilometrii SI NIMIC.E intr-o stare exceptionala.Asa au zis.In ceea ce priveste motorul acesta merge destul de normal si fara intreruperi.Tot acel nene poreclit Schumaher spunandu-i ca uleiul miroase a benzina mi-a dat o explicatie de pus in rama si citez:" NU EXISTA ASA CEVA", adica sa inteleg ca nu s-a auzit vreodata sa se scurga benzina in baia de ulei.Asta e.

                    Comment


                    • #70
                      Benzina in ulei ai numai daca sunt dusi segmentii din cate stiu eu.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #71
                        @Ursache - eu te sfatuiesc sa mergi si in alt service , este imposibil ca un meserias sa-ti dea asemenea explicatie .
                        , sunt cu ochii pe voi !
                        :thumbsup:

                        Comment


                        • #72
                          Nu am de ce sa mint.Dar problema e ca imi este cam frica sa merg cu ea.Unii spun ca benzina in ulei duce la uzarea prematura a motorului, altii ca exista pericol de explozie.Numai meseriasii spun ca totul este ok.

                          Comment


                          • #73
                            E normal sa miroasa uleiul un pic a benzina, nu e normal sa-ti creasca nivelul de la o zi la alta. Mergi la alt service. Eu zic sa te linistesti, n-am auzit inca de un logan la acre sa se fi stricat motorul. Altceva, da, dar nu motoarele...
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #74
                              Nivelul nu creste de la o zii la alta, e constant cu 1-2 ml peste limita maxima. Acum ce-o fii, o fii.Am sa merg si in alt service sa vad parerea altor "meseriasi".Oricum va multumesc pentru sfaturi si idei.Sanatate maxima va doresc.

                              Comment


                              • #75
                                Daca intradevar aveai o problema si intra benzina in ulei, pana acum se gripa motorul. Si continua sa-ti tot creasca nivelul uleiului, ori de cate ori te foloseai de masina. Stiu pe cineva care si el are un 16V , si se confrunta cu aceiasi problema. Nu stiu sigur dar cred ca a fost la service si a schimbat uleiul+filtru , si de atunci totul este normal. Probabil asa ar trebuii sa faci si tu . Si daca stai sa te gandesti bine , este chiar benefic pentru motor, sa scapi de uleiul din fabrica, inlocuind-ul cu unul bun.
                                , sunt cu ochii pe voi !
                                :thumbsup:

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google