Nivel ulei motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    OK, o sa fiu atent la ce ai spus si voi reveni cu cele constatate.

    Comment


    • #17
      Merci mult Andrei....se pare ca in jur 6 -7 luni....se cam skimba uleiul, in cazul meu ...nasol, dar asta este....skimbam, ca sa mearga totul uns :P
      sigpic

      Comment


      • #18
        gionik pai daca mergi mult cu masina dece zici ca e nasol , ce crezi ca la rols royce nu se schimba uleiu tot asa dupa cum zice producatorul?

        sigpic

        Comment


        • #19
          Am revenit cu amanunte in legatura cu depasirea nivelului maxim pe joja de ulei motor.
          Dupa ce am scos uleiul in surplus (~250ml) si am resetat CB am obtinut in aproximativ aceleasi conditii de mers un comsum mai mic cu ~2l/km (inca nu am peste 300km de la resetare) corespunzator situatiei dinainte (cu 4mm ulei peste nivelul maxim si CB resetat) iar ce ma interesa mai mult, nu am mai depasit cele 4 linii de la temperatura decat foarte greu si atunci am tras de ea si si-a revenit foarte repede inapoi la 4 linii.
          Sper sa fie de folos constatarea si altora care au ulei in plus peste nivelul maxim.
          Last edited by Adriann; 26 November 2007, 12:19.

          Comment


          • #20
            Nivel ulei motor

            Salut! Am o problema, poate inchiopuita dar imi iau inima in dinti si intreb: cum stati cu nivelul uleiului? Stiti ca joja aia de plastic galbena are, intre cele 2 marcaje de min si max, niste incrustari in forma de romb(simbol renault ). Ei bine, la mine acum e cu 2 romburi mai jos decat nivelul maxim. Masina are 2500km, mers cu grija, uleiul nu s-a inegrit de tot. E posibil sa fi avut tot atat si cand am luat-o de noua si nu s-a vazut bine din cauza culorii uleiului care e asemanator cu cel al jojei? Sau e posibil sa stea masina f. usor inclinata in parcare si sa vad eu nivelul in felul asta? Scurgeri nu sunt caci m-am uitat bine, motorul trage bine, consuma putin. Ce sa fie?

            Comment


            • #21
              E posibil tot ce ai spus tu.
              Nivelul e bun, nu-ti fa probleme.

              Comment


              • #22
                Atata timp cat nu scade sub minim nu cred ca e vreo problema.

                Comment


                • #23
                  stie cineva ce cantitate de ulei este intre min. si max.? cu toate ca joja fiind flexibila e suficient sa se indoaie putin mai tare si citirea nivelului va fi eronata...

                  Comment


                  • #24
                    Daca nu scade nivelul sub minim nu e nici o problema. Si nivelul uleiului trebuie verificat pe o suprafata perfect plana si cu motorul rece.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #25
                      intre min si max e 1litru

                      Comment


                      • #26
                        Pentru mai multe amanunte despre pataniile mele cu uleiul vedeti in post'ul 448.
                        In thread'ul :
                        Ce ulei folositi?
                        Dacia Logan : Intretinere

                        Comment


                        • #27
                          eu stiam ca daca uleiul este peste limita,presiunea este mai mare, si iese pe singa segmenti,fiind ars,si fortind uzarea segmentilor(masina incepe sa se dea la ulei).....Asa mi-a explicat un mecanic batrin...si a mai spus si ca se consuma si carburant mai mult

                          Comment


                          • #28
                            Este Corect ! cu influente asupra si celorlalti martori din motor (temperatura. nivel joja, turatie)

                            Comment


                            • #29
                              Si ce era important de spus la cele mentionate de mine mai sus (post 15) este ca aveam pus ulei DACIA 5W30.

                              Comment


                              • #30
                                eu am mai mult ulei din fabrica clar deja incep sa ma ingrijorez

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google